Dik Duruş için Kamburluk Önleyici Egzersizler
Sağlık

Dik Duruş İçin Kamburluk Önleyici Egzersizler

23 Aralık 2019 - 09:50:02

Dik durmak omurga kemiklerinin yapısının bozulmasını önler ve böylece kamburluk gibi rahatsızlıkların oluşmasına engel olur. Dik duruş için egzersizler omurga eğriliklerinin önlenmesine destek olur.

Dik Duruş İçin Ne Yapmalı?

Duruş bozukluğu olarak nitelendirilen eğik durmak omurganın zarar görmesine neden olur. Bu durum zaman içerisinde halk arasında kamburluk olarak nitelendirilen, tıptaki adı kifoz olan hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. Kamburluk omurganın öne doğru eğim göstermesi ile oluşur. Sırtta kavis meydana gelmesi kifozun gözle görülür hali olarak nitelendirilmektedir. Eğer ki duruş bozukluğu probleminiz varsa omuz ve sırt kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olan birtakım egzersizleri uygulayarak kamburluk gibi problemlerin önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Sırt ağrıları ve duruş bozukluğu gibi rahatsızlıklar daha çok masa başında çalışan kişilerde görülmektedir. Sürekli aynı pozisyonda durmak, eğik durarak çalışmak zaman içerisinde postür bozukluklarının oluşmasına neden olmaktadır. Duruş bozukluğu ergenlik ve büyüme çağına da dayanabilmektedir. Devamlı sırt ağrısı problemlerinin oluşması, omurgadaki bozukluklardan kaynaklanabilmektedir. Gün içerisinde uygulanabilecek basit egzersizler kısa süre içerisinde hem ağrıların önlenmesine hem de duruş düzelmesine yardımcı olabilmektedir.

Kamburluk Önleyici Egzersizler Nelerdir?

Pilates duruş bozukluğunu engelleyerek dik durmaya yardımcı olan kamburluk önlemeye destek olan egzersizler arasında en etkili olanıdır. Vücutta bir denge meydana getiren ve kasların gelişmesine yardımcı olarak dik durmayı ve doğru nefes almayı sağlayan bu egzersiz yöntemi kamburluğun önlenmesine destek olan egzersizlerden oluşmaktadır. Nefes egzersizleri yapmak, yarım şınav ve plank gibi hareketleri uygulamak kolay gibi görünen fakat kasların çalışmasına katkı sağlayarak zorlayıcı özellikler sunabilmektedir.

Kol esnetme hareketleri sırt kaslarının gelişmesini sağlamaya yardımcı olmaktadır. Evde işte ya da okulda kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir harekettir. Yapmanız gereken ayakta dik durarak direğinizi başınızın arkasına gelebilecek şekilde sırtınıza doğru uzatmaktır. Diğer kolunuzu yana doğru açarak dirseğinizin üzerine koyunuz. Bu esneme hareketini yaparken kendinizi biraz zorlamaya özen gösteriniz. Her iki kolunuz için bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Dik Duruş İçin Yüzme İşe Yarar mı?

Omurgada meydana gelen eğriliklerin giderilmesi için yüzmek hem keyifli hem de etkili sporlardan biri olarak belirtilmektedir. Yüzdüğünüz zaman vücudunuzdaki tüm kaslar hareket halinde olur. Sırt kasları bu şekilde güçlenir ve ağrılar hafifler. Yüzme işlemi gerçekleştiğinde omurga dik durur. Böylece eğiklik problemleri de zaman içerisinde giderilir. Özellikle sırt üstü yüzmek skolyoz gibi hastalıkların çözümlenmesi için oldukça faydalı olacaktır. Günde 1 saat yüzerek sırt kaslarınızın güçlenmesini sağlayabilir ve aynı zamanda omurga eğriliğini düzeltebilirsiniz.

Dik Durmak İçin Yapılması Gerekenler

Postürün düz ve dik olması ortopedik birtakım hastalıkların önlenmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle kamburluk önlemek için hem sırtı düzleştiren korselerin kullanılması hem de birtakım hareketlerin uygulanması gerekmektedir. Kürek kemiklerindeki açılmalar ve omuzdaki eğimler kamburluğa neden olur. WY olarak adlandırılan egzersiz ile buradaki kasların güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: