Sağlık 28 Temmuz 2021 - 17:40:07

Kozalak Şurubu Nedir? Neye Yarar? Tarifi Nasıldır?

Kozalak Şurubu Nedir? Neye Yarar? Tarifi Nasıldır?

Kozalak şurubu; çam ağaçlarının üzerinde yer alan yeşil kozalaklardan yapılan, özellikle öksürük gibi rahatsızlıklar için faydalı olan bir karışım şeklinde nitelendirilmektedir.

Kozalak Şurubu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Doğal bir şifa kaynağı olarak nitelendireceğimiz kozalak şurubu, solunum ve akciğer hastalıkları başta olmak üzere aynı zamanda mide rahatsızlıklarına karşı da etkili olan bir karışımdır. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte çam ağaçlarının üzerinde kozalaklar oluşmaktadır. Bu kozalaklar henüz yeşil haldeyken toplanır ve bu karışım elde edilir. Genel olarak çam kozalakları süs için kullanılsa da olgunlaşmamış halinin insan sağlığı açısından birçok faydası olduğu belirtilmektedir. Astım ve bronşit gibi kişinin nefes almasını güçleştiren durumlarda oldukça doğal ve şifalı etkiler meydana getirmektedir.

Kozalak Şurubu Neye Yarar? Faydaları Nelerdir?

Geçmek bilmeyen inatçı öksürüklerin giderilmesine yardımcı olan kocalak şurubu, öksürük krizlerinin durdurulmasına ve kısa süre içerisinde bu konuda faydalı etkiler sağlayarak iyileşmenin gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle kış aylarında meydana gelen grip, nezle gibi hastalıkların kısa sürede iyileşmesi için faydalı olmaktadır. Bronşit ve astım gibi hastalıklar söz konusu ise bunların kısa sürede iyileşmesine katkı sağlamaktadır.

Akciğerlerin temizlenmesine katkı sağlayan kozalak macunu aynı zamanda nefes alma problemlerinin iyileşmesine de katkı sağlamaktadır. İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan bu doğal karışım kişinin daha rahat nefes almasını ve akciğer hasarlarının giderilmesini sağlamaktadır.

Vücudumuza herhangi bir şekilde giren yabancı ve zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlayan kozalak şurubu, ağız içerisinde meydana gelen iltihaplı yaraların giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Özellikle stres ve strese bağlı olarak meydana gelen uykusuzluk problemlerinin giderilmesi konusunda etkilidir. Vücuda enerji veren bir yapıya sahiptir ve gün içerisinde kişinin enerjik olmasına yardımcı olmaktadır.

Kozalak Şurubu Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Evde kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz kozalak şurubu tarifi için; 25-30 adet taze, yeşil kozalak, 6 su bardağı miktarında su, 4-5 su bardağı miktarında şeker ve 1-2 tatlı kaşığı miktarında limon suyu gereklidir.

Bu doğal karışımı hazırlamak için öncelikle kozalakları tek tek güzelce yıkayınız. Üzerinde kir ve tozu tamamen temizleyiniz. Daha sonra kozalakları bir kabın içerisine koyup üzerinde su koyun ve 1 gün boyunca bu şekilde bekletin. Ertesi gün kozalakları derin bir tencereye atıp üzerine su ekleyiniz ve kaynatınız. Kaynattığınız ilk suyu süzüp haşlanmış kozalakları başka bir tencereye aktarınız. Daha sonra tarifteki 6 su bardağı su ile bu haşlanmış kozalakları tekrardan kaynatınız. Su kaynadığında ocağın altını kısıp 1-1,5 saat bu şekilde kaynamasını sağlayınız. Bu süre sonrasında içerisine şekeri ilave edip kıvama gelene kadar karıştırınız. Kıvama geldiğinde içerisinde limon suyu ekleyiniz. Daha sonra ocağın altını kapatınız ve soğumasını bekleyiniz. Karışım oda sıcaklığına geldiğinde süzünüz ve kaplara bölünüz. Bazı kişiler kozalak tanelerinin içerisinde kalmasını ister. Bu tamamen isteğe bağlıdır. Dilerseniz bu şekilde de hazırlayabilirsiniz.

Kozalak Şurubunun Zararları Nelerdir?

Faydalı etkileri ile kendinden söz ettiren kozalak şurubunun zararları aşırı tüketim durumunda meydana gelmektedir. Ayrıca kronik rahatsızlığı olan kişiler dikkatli tüketmelidir. Alerjik bir durum söz konusu ise tüketilmemelidir. Bir hastalığınız varsa doktorunuzdan onay alarak tüketiniz.

  • kozalak şurubu
  • kozalak şurubu nedir
  • kozalak şurubu neye yarar
  • kozalak macunu
  • kozalak şurubu tarifi
  • kozalak şurubunun zararları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Yeşil Akıntı Nedir? Gebelik Belirtisi mi?