Lavanta yağı faydaları nedir? Ne kadar? Kullanımı ve kullananlar
Yaşam

Lavanta Yağı Faydaları Nedir? Ne Kadar? Kullanımı ve Kullananlar

06 Temmuz 2018 - 21:08:42

Kokusu ile ilgi çeken bitkilerden bir olan lavanta uçucu yağlar arasında da lavanta yağı olarak kullanılmaktadır.

Lavanta Yağı Ne İşe Yarar?

Kokusundan dolayı sakinleştirici etkisi özellikle depresyonda olan ve sinirli olan kişiler için yatıştırıcı özelliktedir. Ruhun dinlendiricisi olarak bilinen bu yağ krem ve koku içerisinde eklenen yağlar arasında da yerini almaktadır. Lavanta yağı kullanılırken en çok dikkat edilmesi gereken durumlardan biri lavanta yağının alerjen içeren bir yapı olduğudur. Bu alerjenler bazı ciltler alerjiye neden olarak rahatsız edici bir hal almaktadır. Bunun yanı sıra cilde direk uygulanması tavsiye edilmemektedir. Cilde direk uygulandığında tahrişe neden olabilmektedir. Ciltte tahriş kaşıntı ve şişme ile devam ediyor ise mutlaka bol su ile arındırılması gerekir.

Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir?

  • Lavanta kokusu kendine has yapısı ile çok fazla tercih edilen esans türlerinden biridir. Bunun yanı sıra masaj kremlerinde uygulama yapılırken lavanta yağının kullanılması sakinleştirici etki yaratacaktır.
  • Sinirsel hastalıklarda kişinin sakinleşmesini sağlayan bu yağ stresli dönemlerde de fayda sağlayabilmektedir. Rahat uyumayı sağlayan bu yağ düzenli kullanıldığında uykusuzluğa da iyi gelmektedir.
  • Kaslarda meydana gelen yorgunluğa bağlı olarak ağrıların azaltılması için tercih edilebilmektedir. Masaj kremi içerisinde kas ve eklemlere masaj yapılarak yedirilmesi ağrıyı hafifletecektir. Romatizma hastalıklarında tedaviye yardımcı uçucu yağlardan biridir. Bunun yanı sıra ağrıyan bölgelere rahatlıkla uygulanabilir.
  • Lavanta yağı baş ağrısında ağrının hafifletilmesi için kullanılabilir. Özellikle baş ağrısı migren ağrısı şeklinde devam ediyor ise şakaklara sürülen birkaç damla lavanta yağı ağrının hafiflemesini sağlayacaktır.
  • Bronşit, astım ve nefes darlığı gibi sorunlarda nefes açıcı özelliği bulunmaktadır. Kış aylarında soğuk çarpmalarına kaşı cildi koruyucu bir etkiye sahiptir.

Lavanta Yağının Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir?

Saç derisinde saç kıran gibi rahatsızlıkların giderilmesini sağlayabilir. Bu yağ saç kıran oluşan bölgelere uygulandığında saç köklerini uyararak yeni saçların çıkmasını sağlayabilir. Ayrıca çocuklarda bit önleyici etkisi bulunmaktadır. Bit ve benzeri haşereler lavanta kokusunu sevmez. Bu nedenle okula giden çocuklarda bit koruyucu olarak kullanılabilmektedir. Yakalarına birkaç damla damlatılan lavanta yağı hem güzel koku verir hem de bite karşı önlem alınmasına yardımcı olur. Hamilelik döneminde mide bulantısını önleyici etkisi bulunur. Hamilelik dışında da çok fazla mide bulantısı yaşayanlar için mide bulantısını geçirebilmektedir. Lavanta yağının ayrıca sivilce kurutma özelliği bulunmaktadır. Sivilcelere üzerine uygulandığında sivilceleri kurutarak leke oluşumunu da engeller.

Lavanta Yağı Zararları Nelerdir?

Yüksek miktarda alerjen içeren bir yağ olduğundan lavanta yağının dikkatli kullanılması gerekmektedir. Cilde uygulamadan önce çok küçük bir bölgeye uygulanması alerji testinin yapılmasına yardımcı olur. Çok uzun süre lavanta yağı kullanmak halsizliğe neden olabilir. Uyku halinin devamlı olmasına neden olabilir. Bu nedenle sürekli olarak kullanmak yerine arada kullanılmasına dikkat edilerek kullanılması daha iyi sonucun alınmasını sağlayacaktır.

Yorumlar
Melike saydam 06 Temmuz 2018 - 21:18:42 Lavanta yağına bit gelir mi? Saça ve cilde çok faydalı olduğunu biliyorum fakat kafamda bazı soru işaretleri var. Bu yağdan oda spreyi nasıl yapılır? Yapanlar var mı? İnternet üzerinden sipariş verebileceğim bir yer var mı? Fiyatı ne kadar?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: