Sağlık 28 Mayıs 2021 - 05:50:31

Liçi Meyvesi Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerede Yetişir?

Liçi Meyvesi Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerede Yetişir?

Liçi meyvesi; dış kabuğu biraz sert olan, içerisindeki meyve kısmı üzüm yumuşaklığında ve tatlı bir lezzete sahip olan tropikal bir meyvedir. Liçi meyvesinin zararları, faydaları hakkında bilgi sahibi olmak ve nasıl yetiştirilir öğrenmek için yazımızı okumaya devam ediniz.

Liçi Meyvesi Nedir? Tadı Nasıldır?

Dört mevsim yeşil kalan bir ağaçta yetişen liçi meyvesi, yaklaşık olarak 3-4 cm uzunluğunda ve 3 cm çapındadır. Pembemsi, sert ve renkli bir kabuğa sahiptir. Acımsı bir tadı olan kabuk çok incedir ve kolay bir şekilde soyulmaktadır. İçerisinde yer alan meyvesi yarı-saydam beyaz renktedir ve üzüme benzemektedir. Yumuşak bir kıvamdadır. Liçi meyvesi tadı oldukça lezzetlidir. İçerisinde çekirdek vardır ve bu çekirdek hafif zehir içermektedir.

C vitamini açısından oldukça zengin olan liçi meyvesi, aynı zamanda selenyum, bakır, fosfor, magnezyum ve kolin bulundurmaktadır. Aynı zamanda içerisinde oleik asit bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve kalp hastaları için de oldukça faydalı ve etkilidir. Tropikal bir meyve olan liçi, Çin topraklarında yetişir ve ülkemizde de oldukça sevilerek tüketilmektedir.

Liçi Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Tadı oldukça lezzetli olan liçi meyvesi ne işe yarar diye bakacak olursak şu şekilde maddeleyebiliriz:

 • İçerisinde bol miktarda lif bulunmaktadır. Bağırsaklar için faydalıdır ve sindirim sisteminin etkili bir şekilde çalışmasına destek olur.
 • Antioksidan özelliği sayesinde kandaki damar tıkanıklığının önlenmesini sağlar. Bu şekilde kalp sağlığını olumlu yönde etkiler.
 • Demir ve bakır mineralleri barındıran bu meyve, kan dolaşımının artmasını sağlar. Hücrelerin yenilenmesini ve beslenmesini sağlar.
 • Bol miktarda C vitamini barındırır. Bu özelliği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Daha dirençli bir vücuda sahip olmayı sağlar. Böylece pek çok hastalığa karşı koruyucu ve önleyicidir.
 • Antioksidan ve C vitamini bakımından zengin olması sayesinde cilt sağlığını önemli ölçüde korumaktadır. Nemlendirir ve yaşlanma belirtilerinin önlenmesini sağlar.
 • İçerisindeki bakır sayesinde saçların beslenmesini sağlayan liçi meyvesi, aynı zamanda saçların daha hızlı uzamasına da destek olur. Düzenli bir şekilde tüketildiği zaman saçı besler. Bu meyvenin suyunu şampuanınıza ekleyerek kullanabilirsiniz.
 • Magnezyum ve demir içeriği sayesinde kemiklerin güçlenmesini sağlayan bu meyve, kas ve kemik gelişimini desteklemektedir.
 • Düzenli ve kontrollü bir şekilde tüketildiği zaman içerisindeki lifler sayesinde bağırsakların çalışmasını sağlar ve antioksidan özelliğiyle de kilo vermeye katkı sağlar.
 • Potasyum bakımından zengin olan bu meyve böbrek fonksiyonlarını iyileştirir ve böbrek rahatsızlıklarını giderir. Ayrıca kanda yer alan zararlı maddelerin atılmasını sağlar.
 • Göz sağlığına iyi gelen liçi yaşlanmaya bağlı olarak görülen katarakt hastalıklarını önlemektedir.

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan liçi meyvesi, gerek tadı gerek görünüşü gerekse içerisindeki bileşenler sayesinde faydalı ve sağlıklı besinler arasında yer almaktadır.

Liçi Meyvesinin Zararları Nelerdir?

Genel olarak faydaları ile kendinden söz ettiren liçi meyvesinin yan etkileri de söz konusudur. Olgunlaşmamış liçi meyvelerinin içerisinde hipoglisin A oldukça yüksek miktarda bulunmaktadır. Aç karnına yendiği zaman kan şekerinin hızlı bir şekilde düşmesine ve ölüm gibi sonuçların oluşmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı özellikle çocuklara bu meyve verileceği zaman mayıs ve haziran aylarında verilmeli ve akşam yemeği yendikten sonra olmalıdır. Ayrıca şüpheli bir durumda dengeli olarak şeker verilmelidir.

Liçi Meyvesi Nerede Yetişir? Nasıl Yetiştirilir?

Tropikal iklim meyvesi olan liçi meyvesi ağacı, Güney Asya ve Güney Amerika'da bol miktarda yetiştirilmektedir. Ülkemizde ise Mersin, Antalya gibi illerimizde birtakım gerekli şartların sağlanması ve nemlendirme çalışmalarının yapılması ile verimli bir şekilde yetiştiricilik yapılabilir. Liçi Türkiye'de yetişir mi diye baktığımızda bunun oldukça zor ve zahmetli olduğunu söyleyebilir. Yetişmesi için tropikal bir iklim olması gerekmektedir.

Liçi Meyvesi Nasıl Yenir? Fiyatı Ne Kadar?

Ülkemize has bir meyve olmayan liçi meyvesi biraz yabancı olduğumuz bir lezzet olabilir. Bu meyveyi yemek için dışındaki sert kabuğu soyup içerisindeki tatlı kısmı tüketebilirsiniz. Marmelat olarak tüketebilir, süt ve yoğurt içerisine ekleyerek de yiyebilirsiniz. Salatalara katabilirsiniz. Fakat çekirdeğini yemeyiniz. Liçi meyvesi fiyat olarak biraz pahalıdır. Çünkü ülkemizde yetiştirilmesi oldukça zordur.

 • liçi meyvesi
 • liçi meyvesi nedir
 • liçi meyvesi tadı
 • liçi meyvesinin faydaları
 • liçi meyvesi ne işe yarar
 • liçi meyvesinin zararları
 • liçi meyvesinin yan etkileri
 • liçi meyvesi nerede yetişir
 • liçi meyvesi ağacı
 • liçi türkiyede yetişir mi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Doğal Yollarla Bikini Bölgesi Beyazlatma Yöntemleri