Yaşam 28 Mayıs 2021 - 11:40:46

Marimo Yosun Topu Nedir? Bakımı ve Çoğaltma Nasıl Yapılır? Nerede Satılır?

Marimo Yosun Topu Nedir? Bakımı ve Çoğaltma Nasıl Yapılır? Nerede Satılır?

Marimo yosun topu; şans getirdiğine inanılan, Japonya'da çok fazla bulunan ve son zamanlarda ülkemizde de oldukça popüler olmaya başlayan ve bakımı oldukça kolay olan bir bitkidir.

Marimo Yosun Topu Nedir?

Türkçe karşılığı yosun topu olan marimo, Japonca'da mari zıplayan oyun topu, mo ise suda yürüyen bitkiler anlamında gelen kelimelerin birleşmesi ile tanımlanan bir bitkidir. Bakımı oldukça kolay ve keyifli olan bu yosun toplarının şans ve mutluluk getirdiği düşünülmektedir. Yılda ortalama olarak 5 mm büyüme sağlayan marimo yosun topu, cam fanusun içerisinde evde oldukça şık ve güzel bir atmosfer yaratmaktadır. Bu özelliği sayesinde son zamanlarda birçok kişinin beğenisini toplamış be popüler hale gelmiştir.

Marimo yosunu asıl olarak bir alg türüdür. Yumuşak ve kadifemsi bir görünüme sahiptir. Büyüdükçe yeşil bir top görünümü almaktadır. Doğal yaşam alanı Japonya'da yer alan akan Gölü'dür. Bunun yanı sıra İzlanda, Estonya ve İskoçya'da bulunurlar. Göl içerisinde 2-2,5 derinlikte yetişebilmektedir. suyun doğal hareketi ile top şeklini alan bu yeşil algler, özenli bir şekilde bakıldığı zaman çok uzun süreler yaşayabilmektedir. En fazla 20-30 cm büyür. Bundan dolayı fanusta ve aynı zamanda büyük akvaryumlarda bakılabilmektedir.

Marimo Yosun Topu Bakımı Nasıl Yapılır?

Bakımı oldukça olan marimo yosunu kavanoz, fanus ve akvaryumlarda bakılabilmektedir. Düzenli bakım için her hafta dinlendirilmiş çeşme suyu ile suyu yenilemeniz ve marimoyu hafifçe sıkarak duyu değiştirmeniz gerekir. Anavatanı soğuk bölgeler olduğu için su değişimi sırasında soğuk su kullanmanız gerekmektedir. Sıcak yaz aylarında fanusu arada bir buzdolabına koymanız gerekir. Dekoratif bir özelliği bulunan marimo yosun topu siyah gibi renkte de olabilir. Rengi değişiyorsa hasta olabilir. Ilıman ve soğuk iklim seven bu su bitkisi, yaşamını devam ettirmek için ışığa ihtiyaç duyarlar. Fakat ışığı direkt olarak almayı sevmezler. Bundan dolayı bakımını yaparken dikkat etmeniz gerekir. Eğer marimo kahverengi bir renge dönmüşse hasta olduğunu belirtmek gerekir. Bunun için güzelce yıkayıp, suyuna az miktarda tuz ekleyiniz. Rengi çok soluksa da güneş ışığna doğrudan fazla bırakmış olabilirsiniz. Bu bitki nemini kaybedene kadar yaşar. Eğer kurursa ölür.

Marimo Şans Yosunu Çoğaltma

Genel olarak marimo su yosunu çoğaltmak için belirli bir dalga sistemine sahip akvaryumlar ve göllerde yapılır. Evde çoğaltma işlemi yapmak istiyorsanız marimoyu ikiye bölüp, sürekli yuvarlayınız. Bu oldukça zahmetli ve riskli bir işlemdir. Bunu yaparken marimonun ölmesine neden olabilirsiniz. Bundan dolayı çok fazla tavsiye edilmemektedir.

Marimo Yosun Topu Nerede Satılır?

Eivinizde farklı bir atmosfer yaratmak için marimo yosun topu satın almak istiyorsanız internet üzerinden sipariş verebilirsiniz. Fiyatı Çok pahalı değildir. Eğer ki düzenli bir şekilde bakım yapabilirseniz, çok üzün yıllar yaşayabilmektedir. Temiz suya koymayı unutmayınız. Eğer ki marimoyu aldığınızda suya batmıyorsa hafifçe sıkınız. Bu şekilde batacaktır.

  • marimo
  • marimo yosun topu
  • marimo yosunu
  • marimo yosun topu bakımı
  • marimo yosun topu siyah
  • marimo şans yosunu çoğaltlma
  • marimo su yosunu
  • marimo yosun topu nerede satılır
  • marimo yosun topu satın al
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Sigaranın Zararları Nasıl Azaltılır?