Limon melisa çayı nedir? Nasıl yapılır? Faydaları ve zararları
Sağlık

Limon Melisa Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

06 Şubat 2018 - 06:20:12

Gevşemek ve stresten uzaklaşmak amacı ile tüketilen, rahatlatma etkisi olan bitki çayı türüne limon melisa çayı denir.

Limon Melisa Çayı Nedir?

Melisa bitkisi nane familyasından gelmektedir. Bu bitkinin anavatanının Akdeniz havzası ve Güney Afrika olduğu ifade edilmektedir. Türkiye'de ise ülkenin her kısmında yetişebilen bu bitki 4 mevsim yeşilliği özelliğine sahiptir. Kokusu limonu andırmaktadır ve yapısı otsudur. Genel itibari ile yaz mevsiminin sonlarında açan çiçeklerin renkleri beyazdır. Bitkinin en belirgin etkisinin kişiye dinginlik vermesi ve rahatlama hissini sağlamasıdır. Kokusu oldukça etkileyicidir. Bu bitkinin ismi toplum içinde bal bitkisi, limon otu, nane balsamı, oğul otu, mavi balsam şeklinde ifade edilmektedir. Çay olarak birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Melisa Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Tarih öncesinde yaşayan kişiler bu bitkiyi kokusu güzel olduğundan dolayı tütsü niyetine kullanmaktaydılar. Onların inancına göre tütsüde bulunan limonsu koku insanları kötülüklerden arındırmaktaydı. Günümüz şartlarında devam eden yoğunluktan dolayı meydana gelen stres, zihin yorgunluğu gibi problemlere iyi gelen bu bitki toplum içerisinde popüler bir hale gelmiştir. Bu bitki çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Çay, yağ, sabun, losyon, şampuan, kolonya, tentür gibi çeşitli şekillerde kullanılır. Bitkinin içerisinde faydalı mineral ve vitaminler vardır. Bunun yanı sıra uçucu yağ zenginliği olduğu için çeşitli ilaç yapımında kullanılmaktadır.

Limon Melisa Çayı Nasıl Yapılır?

Limon melisa çayının yapılabilmesi için gerekli olan malzemeler melisa ve limondur. İlk olarak yarım litre su kaynatılır ve kaynatılan suyun içine on gram kadar kurumuş melisa otu ilave edilmektedir. Ot ilave edildikten sonra on dakika demlenme işlemi sağlanır. İçerisine limon ekleyerek çayı tüketebilirsiniz. Kalan çay cam kabın içerisinde en fazla iki gün buzdolabında saklanabilmektedir.

Limon Melisa Çayının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?
  • Rahatlatıcı etkisi olan çaylar arasında yer almaktadır.
  • Kişinin stresli ve gergin olduğu anlarda kısa zamanda kişinin yatışmasını sağlamaktadır.
  • İçerisinde bulunan maddelerin gevşetme özelliği bulunmaktadır.
  • Kaygıyı azaltmaktadır ve uykunun düzene girmesine yardım etmektedir.
  • Kasların gerilmesini azaltarak gevşeme sağlamaktadır.
  • Bu bitkinin antiseptik özelliği bulunmaktadır ve çoğu insan evin hijyeni için bitkiyi kullanmaktadır.
Limon Melisa Çayının Yan Etkileri Nelerdir? Zararı Var mı?

Limon melisa çayının özelliklerine bakıldığı zaman birçok faydası olduğu görülmektedir. Fakat bu bitkinin bazı kişilerde yan etkileri görülebilmektedir. Kişi çeşitli hastalıklara sahipse ve düzenli olarak ilaç kullanıyor ise bu bitkinin yan etkilerine maruz kalabilmektedir. Uykusuzluk yaşayan insanlar ilaç yardımı alıyor ise aynı şekilde bu çay tüketilmemelidir. Hastalığı olan kişiler doktor onayını alarak ve hekimin önerdiği dozda bu çayı tüketmelidirler. Lohusa, emzirme ve gebelik dönemi gibi süreçlerde kullanılmaması önerilmektedir. Limon melisa çayı ilaç kullanılması, gebelik dönemi, lohusa dönemi, emzirme dönemi ve hastalıklara sahip olunması durumlarında tüketilmemesi gerekir. Bunun yanı sıra çocukların da bu çayı tüketmemeleri tavsiye edilmektedir.

Yorumlar
Gül Aksu 06 Şubat 2018 - 06:30:12 Limon melisa çayı nerede satılır? Kullananlar var mı? Faydaları oluyor mu? Denemek istiyorum fakat zararları olur mu bilmediğim için araştırmak istedim. Bu çay nasıl yapılır? Nelere iyi gelir? Fiyatı ne kadar acaba?cevapla
Filiz Bilgen 08 Kasım 2018 - 17:06:50 Limon melisa çayının hazırlanması ve demlenmesi ile ilgili tarifi televizyondan almıştım. O günden beri arada bir yapıp içiyorum. Ben tadını beğendiğim için tüketiyorum ama çok da faydalı olduğunu duymuştum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: