Sağlık

Madde Bağımlılığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

20 Ekim 2020 - 08:50:48
Madde Bağımlılığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Madde bağımlılığı; vücutta bağımlılık meydana getiren bir maddenin beyin işlevlerini ve bedensel yapıyı etkileyerek zaman içerisinde organlarda kalıcı hasar meyda getirmesi ve yaşamak için gerekli olmayan, doğal ya da yapay keyif verici maddenin gereksiz şekilde kullanılması olarak ifade edilen bir durum, hastalıktır.

Madde Bağımlılığı Nedir, Ne Demek?

Vücudun işlevlerini olumsuz yönde etkileyen maddelerin kullanımı şeklinde ifade edilen madde bağımlılığı, kişinin bu maddeden zarar görmesine rağmen bırakamama durumu olarak ifade edilmektedir. Madde bağımlılığı oldukça zararlı bir şeydir ve zaman içerisinde kişinin tüm organlar üzerine etki ve hasar meydana getirir. Bağımlı kişi madde kullanıma ara verdiği zaman yoksunluk çekmektedir. Zaman içerisinde kullanılan maddenin dozunda artış meydana gelir. Bununla birlikte kullanım sıklığı da artmaktadır. Bu durumda bağımlılık derecesi ilerler ve kişiyi ölüme kadar sürükleyebilir.

Madde bağımlılığı, kullanılan maddenin kişinin yaşamını önemli şekilde etkilemesi, kişinin maddeyi kullanımı sonucunda kontrolünü kaybetmesi ve bu duruma bağlı olarak fiziksel, psikolojik ve toplumsal birtakım problemlerin oluşması şeklinde gerçekleşmektedir. Yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren madde bağımlılığı pek çok şekilde görülmektedir. Esrar, kokain, eroin, ekstazi, uçucu madde bağımlılığı, amfetamin, metamfetamin gibi pek çok bağımlılık şekli bulunmaktadır. Bu tarz maddelerin her biri karaciğer başta olmak üzere beyin, kalp gibi yaşamsal organların hasar görmesine neden olur. Sosyal hayatın bozulmasına neden olan madde bağımlılığı aynı zamanda kişinin çevresine de zarar verir. Sadece sağlık için değil ekonomik anlamda da kişiyi yıpratmaktadır.

Madde Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Bağımlılık meydana getiren maddeye göre madde bağımlılığı belirtilerinde değişkenlik meydana gelmektedir. Genel olarak kişi sürekli yorgun ve uyku halinde olabilir. Uyku düzeni önemli ölçüde bozulur ve zamanda fark edilir duruma gelir. Kişi gevşeyemez ve devamlı olarak sinilir bir tutum içerisinde olmaktadır. Öfke bağımlılıklarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Öfke kontrolünün sağlanması konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Berabernde tembellik gözlemlenmektedir. Davranışsal olarak kişide birtakım değişikler meydana gelir. Okul devamsızlıkları artabilir, daha fazla para harcamaya başlayabilir, arkadaşı çevresi değişebilir, spor ve arkadaşlarıyla vakit geçirmek gibi eski davranışlarını bırakabilir, yalan söyleyebilir, kendine bakımı azalabilir, eve geç gelmeye başlayabilir ve yeme içme konusunda birtakım değişkenlikle meydana gelebilir.

Madde kullanan kişilerde görülebilecek birtakım değişkenlikler meydana gelmektedir. Madde bağımlılığının fiziksel belirtilerine baktığımızda; gözlerde kızarma, küçülmüş ya da büyümüş gözbebekleri, konuşmada bozulma olabilir ve pelteklik gibi durumlar meydana gelebilir, aşırı terleme olabilir, tansiyonda yükselme meydana gelebilir, bulantı, kusma, iştah ve kilo kaybı, eklem ağrıları, hayaller görme, vücutta yara izleri ve enjeksiyon izleri görülebilir. Hem davranışsal hem de fiziksel anlamda pek çok değişkenlik meydana gelebilmektedir.

Madde Bağımlılığının Zararları Nelerdir?

Bir tür hastalık olarak nitelendirebileceğimiz madde bağımlılığı kişinin hayatında geri dönülmez değişiklikle meydana getirebilmektedir. Bu değişiklikler olumsuz yöndedir. Zaman içerisinde organları iflas edebilir ve yaşamı sona erebilir. Bunun yanı sıra ailesi dağılabilir, ekonomik olarak çökebilir. Zehirli maddeler zaman içerisinde vücut fonksiyonlarını tamamen bitirir. Konuşma ve hareket bozukluğu meydana gelebilir.

Madde Bağımlılığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu konudaki ilk iş madde bağımlısı kişinin tedaviye olumlu bakmasıdır ve bunu istemesidir. Bunun için öncelikle aile hekiminize başvurunuz. Sağlık kuruluşları madde bağımlılığı tedavisi için gerekli desteği vermektedir. Bu süreçte aynı zaman psikiyatri desteği de alınmalıdır. Tedavi için tıp hekimleri, psikiyatristler ve psikologların birlikte çalışması gerekmektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: