Sağlık 04 Eylül 2021 - 08:50:14

Maku Berry Bitkisi Nedir? Maqui Berry Faydaları, Kullanımı ve Fiyatı

Maku Berry Bitkisi Nedir? Maqui Berry Faydaları, Kullanımı ve Fiyatı

Maku berry bitkisi; Şili'de yetişen, mor renkli meyvelere sahip olan ve antioksidan açısından zengin değerlere sahip bir ot olarak tanımlanır.

Maku Berry Bitkisi Nedir?

Dünyadaki en zengin antosiyanin kaynağı olarak tanımlanan maqui berry; Şili'nin Patagonya bölgesinde toplanan, özeli bir yöntem ile meyveleri kurutulan ve paketlenen bir besindir. İçeriğinde yer alan antosiyanin sayesinde kolonlarda meydana gelebilecek kanser hücrelerinin oluşumunu engeller ve aynı zamanda meydana gelen kanser hücrelerinin büyümesini de önlemektedir.

Maku berry bitkisinin meyveleri dünya üzerinde antioksidan bakımından en zengin besinler arasında yer almaktadır. Bu özelliği ile kanser hastalığı için umut vericidir.

İçeriğindeki bileşenler sayesinde tamamen doğal olması sayesinde içeriğinde kimyasal bileşenler barındırmayan, vitamin ve mineral bakımından zengin olan meyvelerdir. Genel olarak antioksidan özelliği kendini göstermektedir. Güney Amerika'da yabani olarak yetişen egzotik, koyu mor renkli meyvelere sahiptir. Çok eski zamanlardan beri yaprakları, sağları ve meyveleri tıbbi anlamda Şili'de kullanılmaktadır.

Maqui Berry Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Yüksek oranda antioksidan içeren maqui berry meyvesi, iltihap giderici etkiye sahiptir. Kan şekerinin kontrol altına alınmasına destek olur ve kalp sağlığı da dahil olmak üzere pek çok hastalığa şifalıdır. Süper meyve özelliği gösterir ve besleyiciliği oldukça yüksektir. Genel anlamda maku berry faydaları şöyledir:

 • İçeriğinde yer alan antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin zararlarını önler. İltihaplanma ve hücre hasarı gibi durumlara yol açabilen bu molekülleri stabilize eder. Bu şekilde hücre hasarını önler. Genel olarak tozu tüketilir.
 • Maqui berry tozu faydaları vücudun onarılması yönündedir.
 • Vücutta enflamasyon ile mücadele eder. Kalp sağlığı, artrit, tip 2 diyabet ve akciğer hastalıkları gibi iltihap ile karakterize olan hastalıklar ile mücadele eder. Güçlü anti-enflamatuar etkileri vardır. Kan damalarındaki iltihaplanmayı azaltır.
 • Sigara kullanan insanların akciğerinde meydana gelen iltihap ve tahribatı önlemektedir.
 • Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Antioksidan açısından zengin olması sayesinde kalp krizi riskini önemli oranda azaltmaktadır. Kandaki kötü kolesterol olan LDL'yi düşürmektedir.
 • Kan şekerinin kontrol altına alınması ve düzenlenmesi konusunda etkilidir. Maqui berry içeriğinde yer alan bileşikler, vücudun enerji için karbonhidrat kullanmasını olumlu yönde etkiler. Kan şekerini normal ve dengeli seviyelere getirir. Böylece tip-2 diyabet riskini de azaltır.
 • Göz sağlığı için faydalı olan maqui berry, aşırı ışığa maruz alma sonucunda oluşan hasarı gidermektedir.
 • Bağırsak sağlığını iyileştiren bu meyve, bağırsak florasında yer alan zararlı virüs, bakteri ve mantarı yok etmeye yardımcı olur. İyi bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur.

Anti-kanser etkisi bulunan maqui berry aynı zamanda yaşlanmayı önler. Göz kurumasına engel olur ve her anlamda vücuda pek çok fayda sağlar.

Maqui Berry Bitkisi Kullanımı Nasıl Olur?

Bu bitkinin genel olarak meyveleri kullanılmaktadır. 1 avuç maqui berry, 1 porsiyon olarak nitelendirilir. Yaklaşık olarak 70 kaloriye denk gelmektedir. Ara öğünlerinizde 1 kase yoğurt üzerine maqui berry ekleyebilirsiniz ve böylece öğünlerinizi renklendirebilirsiniz.

Maqui berry tozu da tüketilmektedir. Bu bitkiden elde edilen tozu smoothielere ekleyebilir, kahvaltılık gevreklerde kullanabilirsiniz. Ayrıca meyve sularına katılarak da tüketilebilir. Yulaf ezmesi ve yoğurt içerisine de konularak lezzetli bir şekilde yiyebilirsiniz. Cheesecake, limonata ve pişmiş yiyeceklere de eklenebilir.

Maqui Berry Fiyatı Ne Kadar?

Çoğunlukla toz halinde bulunan maqui berry satın almak istiyorsanız uygun fiyatlar ile internetten sipariş verebilirsiniz. Ayrıca bazı aktarlarda da satılmaktadır. Bu bitkiyi veya tozunu kullananlar genel anlamda hem tadından hem de etkilerinden memnun kaldıklarını belirtmektedir. Sizler de isteğe bağlı olarak deneyimleyebilirsiniz.

Genel olarak faydaları ile kendinden söz ettiren maqui berry zararları da söz konusu olabilir. Kronik hastalığınız varsa, hamilelik söz konusu ise kullanmayınız. Ayrıca kanser hastalığı için etkili olsa da doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Aşırı ve gereksiz tüketim sağlanmamalıdır.

 • maku berry
 • maqui berry
 • maku berry bitkisi nedir
 • maqui berry meyvesi
 • maqui berry meyvesinin faydaları
 • maku berry faydaları
 • maqui berry tozu faydaları
 • maqui berry içeriği
 • maqui berry bitkisi kullanımı
 • maqui berry tozu
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Balık Yağı Şurubu Nedir? Nasıl Kullanılır?