Sağlık 27 Ekim 2021 - 18:42:23

Maske Alerjisi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Maske Alerjisi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Maske alerjisi; son zamanda koronavirüs salgınında kurtulmak için kullanılan cerrahi ve medikal maskelerin cilt üzerinde meydana getirmiş olduğu birtakım reaksiyonlardır.

Maske Alerjisi Nedir? Nasıl Olur?

Virüslerden korunmak ve hastalıkların bulaşma riskini azaltmak için maske kullanımı oldukça gerekli olan bir tedbirdir. Cerrahi maskeler öksürme ve hapşırma sonucunda etrafa yayılan tükürükleri önler. Bu etki sayesinde virüs başka insanlara bulaşma ve hastalığın yayılması önlenir. Maske yapımında kullanılan boyalar, boyanın akmasını önleyen kimyasal maddeler ve yapıştırıcılar nedeniyle birtakım alerjik reaksiyonlar meydana gelmektedir. Maske alerjisi uygun olmayan maskenin kullanılması ya da cildin aşırı tepki vermesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Maske kullanımı sonrasında ciltte meydana gelen reaksiyonların alerji olup olmadığını anlamak için belirtilere dikkat etmek gerekmektedir. Maske üzerinde yer alan tahriş edici kimyasal maddeler her ciltte reaksiyon meydana getirmektedir. Kızarıklık oluşturabilir. Fakat alerjik reaksiyonlar her ciltte görülmez. Hassas ve yatkınlığı bulunan kişilerde ortaya çıkar. Alerjen maddenin cilde teması sonrasında şiddetli kaşıntı, kızarıklık, su dolu kabarcıklar meydana gelebilmektedir. Bunlarda alerjen reaksiyonlar olarak nitelendirilir.

Ciltte meydana egzama, kurdeşen, nefes problemi ve birtakım anormal bulguların oluşması, cildinizin maskeye karşı alerjisi olduğunu göstermektedir. Son zamanlarda hayatımızın artık bir parçası haline gelmiş olan maskeler pek çok kişide alerjiye neden olabilmektedir. Bunun için daha dikkatli olunması gerekmektedir.

Maske Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak cerrahi maske alerjisinin reaksiyonlarına baktığımızda çoğunlukla deri döküntüsü şeklinde meydana gelmektedir. En önemli belirtilerine baktığımızda kontakt dermatit ve kurdeşen olarak nitelendirmek mümkündür. Alerjik kontakt dermatit alerji maskenin cilde temas ettiği yerde pul pul dökülme, kaşıntı, kızarıklık ve kabarcıkların oluşması anlamına gelmektedir. Sadece yüz bölgesinde değil aynı zamanda maske ipinin temas ettiği kulak bölgesinin arkasında da meydana gelebilmektedir.

Maske kullanımına bağlı olarak meydana gelen ürtiker reaksiyonunda solunum sistemi etkilenir ve buna bağlı olarak kurdeşen oluşumu meydana gelir. Kurdeşen böcek ısırığı şeklinde meydana gelmektedir. Alerjik semptomlara baktığımızda mevsime bağlı olarak solunum sıkıntılarının oluşabileceğini de belirtebiliriz. Bu tarz herhangi bir durum meydana geldiği zaman uzman bir doktordan destek alınması gerekmektedir.

Maske Alerjisinin Nedenleri Nelerdir?

Maske kullanımına bağlı olarak meydana gelen alerjinin nedenlerine baktığımızda kimyasal bazı bileşenleri belirtmek gerekebilir. Yüz maskelerine karşı gelişen alerjik reaksiyonlar kimyasal bileşenlere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bu etken maddelere baktığımızda formaldehit yani metanal, etilen üre melamin formaldehit ve kuaterniyum-15 gibi maddelerdir. Kullandığınız maskede eğer ki bu tarz kimyasallar varsa alerji meydana gelebilmektedir.

Maske Alerjisine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir?

Son zamanlarda pek çok kişinin şikayeti olan maske alerjisini tam olarak engellemek ve önlemek mümkün değildir. Bazı kumaş maskeler ile biraz daha belirtiler hafifletilebilmektedir. Kullanacağınız maskenin kimyasal bileşen içermemesi burada önemli bir olgudur. Eğer ki kumaş maske kullanıyorsanız bunları yıkarken kullandığınız maddelere dikkat ediniz. Çünkü çamaşır bakım ürünlerine de alerjisiniz olabilir. Kumaş maske aldığınız kimyasalının ve boya içeriğinin giderilmesi için kullanım öncesinde yıkayınız. Eğer maskede elastik varsa kendi kendine kurumasını sağlayınız. Pamuklu, minimal kimyasal içeren, antimikrobiyal katkı içermeyen sağlığa uygun maskeler kullanarak alerjinin dizgilenmesi sağlanabilir.

  • maske alerjisi
  • maske alerjisi nedir
  • maske alerjisinin belirtileri
  • cerrahi maske alerjisi
  • maske alerjisinin nedenleri
  • maske alerjisine ne iyi gelir
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Aç Karnına Limonlu Su İçmenin Zararları Nelerdir? Mideye Zarar Verir mi?