Sağlık 28 Ekim 2021 - 08:50:08

Grip Aşısı Kimlere Yapılıyor? Risk Grupları Nelerdir? Grip Aşısı Puanlama Sistemi

Grip Aşısı Kimlere Yapılıyor? Risk Grupları Nelerdir? Grip Aşısı Puanlama Sistemi

Grip aşısı; havalar tam olarak soğumadan önce yapılan, vücudu grip virüsüne karşı korumayı hedefleyen bir uygulamadır. Her yıl pek çok insanın yaptırmış olduğu bu aşı koronavirüs nedeniyle bu sene farklı düzenlemelerle uygulanmaktadır. Grip aşısı kimlere yapılıyor ve risk grupları nelerdir soruları merak edilirken puanlama sisteminin neye göre işlediği de araştırılmaktadır.

Grip Aşısı Kimlere Yapılır?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) her yıl grip virüsünün değişikliklerini takip edip, grip aşısı içeriği için birtakım öneri tavsiyelerde bulunmaktadır. Son birkaç yıldır uygulanan grip aşıların influenza A virüsünün iki alt tipi ve influenza B'nin alt tipi yer almaktadır. Yaklaşık olarak %50-80 oranında koruma sağlayan grip aşısı özleliklerle yaşlılarda birtakım komplikasyonları önleme ve ölüm oranlarının düşürülmesinde etkili olmaktadır. Her yıl pek çok kişi tarafından yaptırılan grip aşısı 2020 yılında dünyada pandemi olarak ilan edilen koronavirüs sebebiyle bu sene öncelikli risk gruplarına uygulanmaktadır.

Son zamanlarda en fazla merak edilen konular arasında grip aşısı kimlere yapılacak soruları yer almaktadır. Sınırlı sayıda ülkemize gelen ve geçen yıla göre talepleri 2 kat artan grip aşısı risk grupları bulunmaktadır. Buna göre 65 yaş üstü hastalara, kronik hastalığı olanlara, 6 ay ile 2 yaş arasında olan bebeklere, aşırı kilo olanlara, huzur evi ya da bakım evinde yaşayan kişiler risk grupları olarak nitelendirilmiş ve öncelik verilmiştir.

Grip aşısı 2020 yılında farklı düzenlenmeler ile uygulanmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda sağlık yönünde herhangi bir sorunu bulunmayan herkese uygulanabilirken bu yıl aile hekimi onayı olmayan hiç kimseye vurulmamaktadır.

Grip Aşısı 2020

Grip Aşısı Risk Grupları Nelerdir?

Son 1 yıl içerisinde tüm dünya üzerinde salgın haline gelen ve birçok insanın ölmesine sebebiyet veren korona virüs, özellikle bağışıklık sistemi düşük olan kişileri etkilemektedir. Havaların soğuması ile birlikte grip virüsü nedeniyle bağışıklığın düşmesini engellemek ve ortaya çıkabilecek komplikasyonlarını önlemek için grip aşısı uygulaması yapılmaktadır. Bu yıl farklı düzenlemelere tabi tutulan grip aşısı risk gruplarına öncelik verilerek uygulanmaktadır.

Genel olarak grip aşısı henüz 6 ayını doldurmamış bebeklere, gebeliğinde 3 ayı tamamlamamış olan kadınlara ve aşı içerisinde yer alan bileşenlerden herhangi birine alerjisi olan kişilere vurulmamaktadır. Bu sene ise bu kategori biraz daha genişletilmiş ve önceikli olarak bağışıklığı herhangi bir şekilde baskılanmış, daha düşük olan kişilere vurulması gerektiği belirlenmiştir.

Grip Aşısı Puan Sistemi Nedir?

İnternet sistemi üzerinden başvurusu ve sorgulaması yapılan grip aşısı belli bir puana göre vurulmaktadır. Grip aşısı puan sistemine göre her hastalığın ifade etmiş olduğu bir puan değeri vardır. Bu puanların toplamı 5 olan kişiler aşı vurulmaya hak kazanmaktadır. Örneğin; koroner kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, hafif dereceli karaciğer hastalığı 1 puana denk gelirken, lösemi, lenfoma gibi hastalıklara 2 puana denk gelmektedir. Orta ve ağır dereceli karaciğer hastalıkları 3 puanı ifade ederken, AIDS hastalığı 6 puana denk gelmektedir. 0 puanı risk yok anlamına gelirken, 1-2 hafif riskli, 3-4 orta derece riskli, 5 ve üzeri ise yüksek riskli gruptur. Grip aşısı kimlere vurulacak sorusu tam olarak bu puan sistemine göre işlemektedir.

Grip Aşısı Fiyatı Ne Kadar?

Her yıl belli bir ücret karşılığın vurulan grip aşısı 2020 fiyatı için bazı düzenlemeler yapılmıştır. 5 puanı geçen ve aile hekimi tarafından onay alan kişiler ücretsiz aşı olabilmektedir. Depolardan birebir istenen aşı sadece doktor onayı alanlara vuruabilmektedir. Risk grubu içerisinde yer alıyorsanız, eczaneden gitmeden önce aile hekiminize başvurmayı unutmayınız.

  • grip aşısı kimlere yapılıyor
  • grip aşısı 2020
  • grip aşısı kimlere yapılacak
  • grip aşısı risk grupları
  • grip aşısı puan sistemi
  • grip aşısı kimlere vurulacak
  • grip aşısı 2020 fiyatı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Maracuja Yağı Nedir? Kullananlar, Fiyatı, Faydaları ve Zararları