Maskülen nedir, ne demek? Maskülen tarz giyim nasıl olur?
Sağlık

Maskülen Nedir, Ne Demek? Maskülen Tarz Giyim Nasıl Olur?

10 Eylül 2018 - 13:39:37

Maskülen aslında Fransızcadan hayatımıza giren terimlerden biridir. Türk dil kurumu tarafından maskulen olarak bilinen bu terim Latince kökenli olmasına rağmen Fransızcadan hayatımıza girmesi ile birlikte günlük hayatta da çok fazla kullanılmaktadır.

Maskülen Nedir, Ne Demek?

Maskülen aslında Fransızcada erkek ve erkeksi olarak bilinmektedir. Genel olarak kadınların giyim tarzında meydana gelen bu terim erkek tarzında giyime yönelik kullanılmaktadır. Birçok mağazanın vitrininde karşılaştığımız bol kesim pantolonlar, kravatlar, ayakkabılar ve ceketler maskülen giyim tarzının öne çıkmasına neden olmaktadır. Kısacası kadınların erkek tipi giyinmesine verilen isim olarak tanımlanabilmektedir.

Maskülen Tarz Giyim Nasıl Olur?

Günümüzde erkeklerin kıyafetlerine bakıldığında özellikle takım elbise tarzı giyimi olan kişilerin daha erkeksi durduğu savunulmaktadır. Kadınlarda da bu tarz giyim maskülen giyim tarzını oluşturmaktadır. Keskin hatlar ile kesilmiş saçlar, giyilen ceket ve pantolonlar, rugan ayakkabılar ve parfüm seçimi bile erkeksi olan kadınların maskülen giyim tarzı edindiği görülmektedir. Bazı zamanlarda kadınların kravat kullanıyor olması bile bu giyim tarzını yansıtmaktadır. Erkeğe benzeme eğilimi genel olarak cinsel kimlik tercihlerinde meydana gelmektedir. Fakat bir tarz olarak tercih edilebilen bu giyim tarzında mağazalar da birçok çeşit bulmak oldukça kolaydır.

Maskülen Kadın Giyimi Nasıl Olur?

Feminen yapıdan ayrılarak daha erkeksi bir yapıda olmak isteyenler için maskülen tarzı giyim daha yakın gelebilmektedir. Bu tarz giyim elde edebilmek için erkek giyim mağazalarını dolaşmaya gerek yoktur. Çünkü birçok marka bu tarz giyim konusunda başarılı kıyafetler ortaya çıkartmaktadır. Erkeksi giyimin adı olan maskülen giyim kadınların doğru kombinler ile şık bir görüntüye sahip olmasını sağlayabilmektedir. Özellikle bol paça pantolonlar ve üst kısma oturan ceketler ile maskülen tarzı giyim elde etmek oldukça kolaydır. Giyim mağazalarında farklı gelen kıyafetlerden biri olan bu giyim tarzında kadınların ceket ve kravat gibi kıyafetler kullandığı bilinmektedir. Özellikle kravat aksesuar olarak tercih edilmektedir. Özel davetlerde papyon takma gibi aksesuarlarında kadınlar tarafından kullanıldığı görülmektedir.

Maskülen Tarz Saç Modelleri Nasıl Olur?

Bu giyim tarzına uygun olan saç kesim modelleri de dikkat çekmektedir. Baştan aşağı maskülen giyim tarzı isteyenler saçlarının boyunda bile değişiklik yapması gerekecektir. Birçok ünlünün kısa saç sevdası aslında maskülen saç kesiminin de ortaya çıkmasını sağlamıştır. Özellikle kadınların kısa saç kullanımında tereddüt etmesi ve bu giyim tarzını sevmeleri arasında çok fazla ikilemde kalmalarına neden olmaktadır. Bu giyim tarzında ille de saçların kısa olması gerekmiyor. Küt saçlı modelleri de birçok ünlü kullanmaktadır. Maskülen giyim tarzında daha erkeksi bir giyim tarzının kadınlar tarafından kullanılması günümüzde oldukça yaygındır. Yabancı birçok ünlünün bu giyim tarzında şıklığı yakalamış olması günlük hayatta modanın daha yakından takip edilmesini sağlamaktadır. Gençler arasında daha yaygın olan bu giyim tarzı her geçen gün farklı kesim kıyafetler ile de renklendirilebilmektedir.

Yorumlar
Sedef Sarıoğlu 10 Eylül 2018 - 13:49:37 Maskülen kadın ve erkek tarzları çok hoşuma gidiyor. Özellikle bu tarz giyinmek bence çok havalı oluyor. Hem kadınlar hem de erkekler için çekici bir görünüm yaratıyor bana göre. Bu tarz elbiseler ve ayakkabılar çok fazla ilgimi çekiyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: