Yumurta akı nedir? Cilde faydaları nelerdir? İçinde ne var?
Sağlık

Yumurta Akı Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir? İçinde Ne Var?

10 Eylül 2018 - 17:29:41

Cilt bakımı için kullanılan malzemelerden biri de yumurta akıdır. Yumurta akı içerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde cilt dokusunun beslenmesinde etki göstermektedir. Yumurta akı içerisinde bulunan yararlı içerikler sayesinde cildin birçok sorununa doğal bir çözüm bulunmaktadır.

Yumurta Akı Nedir? Ne İşe Yarar?

Cilt bakımında farklı yöntemlerin kullanılması ve cilt yapısının desteklenmesi için birçok karışım tercih edilerek maske uygulaması yapılmaktadır. Daha doğal yollar ile cildine bakım yapmak isteyenler evdeki malzemeler ile kendi cilt bakım ürünlerini hazırlayabilmektedirler. Besleyici gıdalar arasında yer alan vücut sağlığı için tercih edildiği gibi cilt sağlığından da etki göstermektedir. İçinde bulunan vitamin ve mineraller cilt dokusunu destekleyici bir etkiye sahiptir. Yumurta akı ile hazırlanan cilt maskeleri cildin dokusunu destekleyerek daha canlı görünmesine yardımcı olur.

Yumurta Akının Faydaları Nelerdir?

Kokusundan dolayı çok fazla tercih edilmese de cilt bakımında yumurta akı kullanmak öncellikle kırışıklıkların giderilmesi için tercih edilebilir. Yumurta akı cilde uygulandıktan sonra kurumaya başladığında ciltte gerginlik yaratır. Bu sayede ciltteki ince kırışıklıklar giderilerek daha genç bir cilde sahip olunabilmektedir. Yumurta akı çeşitli malzemeler ile karıştırılarak maske hazırlığı yapıldığında cildin nemlenmesi sağlanabilmektedir. Nemli bir cilt hem daha sağlıklı hem de daha canlı bir görünüme sahip olacaktır. Çoğu kişinin şikayetçi olduğu göz altı torbaları yumurta akı maskesi ile giderilebilmektedir. Düzenli olarak maske uygulandığında göz altı torbalarında küçülmeler meydana gelir.

Yumurta Akı Neye İyi Gelir?

Ciltte yenilenme sağlayan yumurta akı özellikle cilt pürüzlerinde lekelerde iyileşme elde edilmesine yardımcı olur. Güneş lekeleri ve sivilce lekelerinde ciddi bir şekilde azalma görülebilmektedir. Cildi yenileme özelliği sayesinde cilt pürüzlerinin de ortadan kalkmasını sağlar. Yumurta akı maskesi ayrıca göz kapaklarının düşmesine de engel olur. Özellikle ilerleyen yaşlarda çok fazla karşılaşılan bu durum göz kapaklarının gerginleşmesi ile ortadan kaldırılabilir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cildin ihtiyacı olan bakımı sağlayan yumurta akı düzenli olarak maske şeklinde cilde uygulanmalıdır. Kısa sürede ciltte farklılıklar görülecektir.

Yumurta Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Her cilt tipine uyum sağlayan yumurta akı maskesi evde bulunan birçok malzeme ile karıştırılarak cilt maskesi olarak kullanılabilmektedir. Özellikle doğal yağlar cildin ihtiyacı olan nemi kazanması için etki göstermektedir. Genel olarak zeytinyağ ile karıştırılarak uygulanan bu maske cildin daha fazla nemlenmesinde de fayda sağlayabilmektedir. Bal ve zeytinyağı ile karıştırılan yumurta akı maskeleri cildin nem dengesinin korunmasını sağlar. Bunun yanı sıra ince kırışıklıklar için yumurta akının temiz cilde uygulanması tavsiye edilmektedir. Bu maskeyi yaparken ciltte oluşan gerginlik sonrasında mutlaka nemlendirici kullanılması tavsiye edilir. Çünkü cilt tamamen gerginleşerek hafif kızarıklık meydana gelebilir. Yenilenme sağlayan yumurta akı maskesi sonrasında güneşe çıkarken mutlaka güneş koruyucu bir kremin kullanılması tavsiye edilir. Herhangi bir alerji söz konusu olur ise mutlaka bol su ile yıkanmalıdır.

Yorumlar
Cahide Çelik 10 Eylül 2018 - 17:39:41 Sivilcelerin geçmesi için yumurta akını tavsiye edenler var. Hiç denemedim ama sivilcelerim için doğal çözüm arayışlarına girdim. Denemeyi düşünüyorum. Maske olarak mı denemek gerekiyor? Tüm yüze sürmesek olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: