Pamuk yağı nedir? Nereden alınır? Fiyatı, faydaları ve zararları
Yaşam

Pamuk Yağı Nedir? Nereden Alınır? Fiyatı, Faydaları ve Zararları

10 Eylül 2018 - 21:21:04

Pamuk yağı genellikle pişirme yağı olarak kullanılan sarı renkte bir yağdır. Yenilebilir olduğundan pamuk bitkisinin çeşitli işlemlerden geçirilerek elde edildiği bilinmektedir.

Pamuk Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu yağın böcek hasarına karşı önlem alınmasını sağlayan etkiye de sahiptir. Çeşitli bitkisel yağlar ile de karıştırılarak da kullanılabilmektedir. Yüksek miktarda antioksidan özelliği bulunan pamuk yağı doğru bir şekilde muhafaza edilmelidir. Diğer bitkisel yağlar ile farkı olmayan bu pamuk tohumu yağının diğer yağlardan daha hafif olduğu bilinmektedir. Kolesterol yönünden de oldukça düşüktür.

Pamuk Yağının Faydaları Nelerdir?

Bitkisel yağlar insan sağlığı açısından büyük öneme sahiptir. Bu nedenle bu yağların düzenli olarak tüketilmesi ve beslenme biçiminde yer alması gerekir. Pamuk tohumu yağı diğer bitkisel yağlardan farklı olarak besinlerde kullanıldığında daha az kaloriye sahiptir. Kalp sağlığının korunması için bazı faydalı yağlara ihtiyaç duyulur. Özellikle kolesterol değerleri vücuda alınan yağlar ile yükselme gösterebilir. Bu nedenle pamuk tohumu yağı kalp sağlığını koruyucu etkiye sahip olabilmektedir. Kan basıncını dengeleyici etkiye sahiptir. Tansiyon hastalarının çoğu pamuk yağı kullanarak tansiyon sorununun dengelenmesini sağlayabilir. Böylece kişide ani kan basıncında yükselme ya da düşüş görülmez.

Pamuk Yağı Neye İyi Gelir?

Kanserle mücadele etmek için pamuk yağı kullanılabilir. Kişinin kanserli hücrelerinde gerileme sağlayabilir. Ayrıca kanserden korunmak için etki gösterecektir. Antioksidan özelliği sayesinde hücre yenileyici olduğundan dikkatli kullanılması gerekebilir. Nörolojik hastalıklarda tedavi destekleyici olabilmektedir. Özellikle kişinin depresyon halleri ya da ilerlemiş yaşlarda meydana gelen hafıza sorununu ortadan kaldırabilir. Kişinin hafızasını güçlendirici etkiye sahiptir. Vücudun yenilenmesini sağlayan bu bitkisel yağ kolesterolü dengeler, hücre hasarını engeller, iyileşme sağlar ve kilo vermeye de etki gösterir.

Pamuk Yağı Cilde İyi Gelir mi?

Pamuk yağı ayrıca saç ve cilt sorunlarının da giderilmesinde fayda sağlamaktadır. Saçların daha canlı ve yoğun olmasını sağladığı gibi çeşitli saç derisi hastalıkların tedavi sürecini de hızlandırabilmektedir. Saç kıran ya da egzama gibi saç derisi problemlerinde tedavi destekleyicidir. Ciltte oluşan problemlerde de etki gösterir. Özellikle leke tedavisinde kullanılarak kişinin cildinin yenilenmesine yardımcı olur.

Pamuk Yağının Zararları Nelerdir?

Bitkisel yağların vücuda çok fazla alınması vücutta yan etkilerin oluşmasına neden olabilir. Pamuk tohumu yağında en sık karşılaşılan durum alerji durumudur. Kişinin kanola yağına alerjisi var ise pamuk tohumu yağında da vücudun alerji ile karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Pamuk tohumu yağı elde edilirken zirai ilaçlama da kullanılan bazı ilaçlar yağ içerisinde farklı maddelerin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle pamuk yağı elde edilirken bu maddeler ayrıştırılır ve sağlıklı bir şekilde sofralarda yerini alır. Güvenli yerlerden pamuk yağı satın almak sağlık açısından oldukça önemlidir. Merdiven altı üretimlerden pamuk yağı alımına dikkat edilmesi gerekir. Sağlık yönünden herhangi bir tehdit oluşturmaması doğru bir tercih olacaktır.

Yorumlar
Elif Deniz 10 Eylül 2018 - 21:31:04 Pamuk yağının fiyatı hakkında biraz araştırma yaptım ama aklıma asıl takılan soru bu yağ sonar mı donmaz mı diye. Cilt problemlerim için kullanmak istediğim bir yağ ama nasıl etkileri olur tam bilmiyorum. Kullanıcı yorumlarını araştırıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: