Kestane balı nedir? Faydaları nelerdir? Kilosu ne kadar?
Yaşam

Kestane Balı Nedir? Faydaları Nelerdir? Kilosu Ne Kadar?

11 Eylül 2018 - 01:11:32

Kestane balı, bal çeşitleri arasında kendine has tadı ve özellikleri olan, çiçek balına göre daha koyu bir renkli tatlı bir yiyecektir.

Kestane Balı Nedir? Nasıl Olur?

Balın insan sağlığı açısından oldukça faydalı olan bir besin olması hastalıklara karşı da önlem alınmasına yardımcı olur. Doğal tatlı yapısı ile damaklarda eşsiz bir tat bırakan bal daha çok sabah kahvaltılarında tüketilmektedir. Çocukların beslenmesinde mutlaka yer almalıdır. Balın çeşitleri arasında en lezzetli olan çeşidi kestane balıdır. Yoğun yapısı ve kendine has tadı ile diğer ballardan ayrılan bu bal çeşidi fiyat olarak da diğer çiçek balı ya da farklı ballardan biraz daha pahalıdır. Nadir bulunduğundan fiyat olarak farklılık gösterir. Kestane balının ayrıca çiçek balından ayıran en önemli özelliği herhangi bir şeker ilavesi yapıldığında balın bozulmasıdır. Çünkü piyasada çok fazla bal türü vardır ve bunlarda genel olarak şeker ilavesi yer alır.

Kestane Balının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Balın faydaları saymakla bitmez fakat kestane balı diğer ballardan daha faydalıdır. Kestane balı özellikle tarçın ile karıştırıldığında taam bir sağlık deposu olmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirici bu karışım hastalıklara karşı vücudun direnç göstermesini sağlamaktadır. Kış aylarında tüketilen kestane balı grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların oluşmasına engel olur. Hazımsızlığı ortadan kaldıran kestane balı özellikle sabahları aç karnına tüketildiğinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Mide sorunlarının giderilmesi için tercih edilebilmektedir. Düzenli kullanımı sayesinde tüm mide ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde etki gösterir.

Kestane Balı Neye İyi Gelir?

Diş ağrısı gibi sorunlarda kestane balının diş ağrısını geçirdiği bilinmektedir. Toz tarçın ile hazırlanan karışım ağrıyan diş üzerine tatbik edildiğinde ağrının hafiflediği görülür. İdrar kesesi ve idrar yolları iltihaplanmalarını engelleyici kestane balı ayrıca enfeksiyonlara karşı vücudun direnç göstermesini sağlar. Koruma sağlayan balın düzenli olarak tüketilmesi idrar yolunda meydana gelebilecek tüm enfeksiyonları engelleyecektir. Kalp hastalıkları ve kolesterol gibi durumların tedavi edilmesinde yardımcı olan kestane balı düzenli olarak tüketilmelidir. Kişinin kolesterol ya da kalp hastalıkları gibi durumu söz konusu değilken bile tüketmesi kalp sağlığını koruyucu etki sağlayacaktır. Kısırlık gibi durumların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Kısırlık tedavisi gören kişilerin tedavisinde yardımcı olduğu gibi yumurta ve sperm kalitesini arttırır.

Kestane Balı Nasıl Kullanılır?

Kestane balı oldukça faydalı besinlerden biridir. Düzenli olarak tüketilmesi insan sağlığı açısından önem taşır. Küçük yaşlarda çocukların tüketmesi önerilir. Kestane balı günlük alındığında ve çok tatlı tadı tercih etmeyenler toz tarçın ile kestane balını karıştırarak tüketebilirler. Tarçın ve kestane balı karışımı günde bir tatlı kaşığı şeklinde sabahları aç karnına tüketilebilir. Böylece vücut güne sağlıkla başlanmaktadır. Kestane balının tarçın ile karıştırılması bağışıklık sistemini ve sindirim sistemini güçlü hale getirdiğinden kilo vermek de mümkündür. Kilo vermek için kestane balı ve tarçın karışımı su içerisine karıştırılarak sabahları aç karnına tüketilebilir. Düzenli olarak tüketilmesi kilo verme sürecini hızlandıracaktır.

Yorumlar
Melike Doğan 11 Eylül 2018 - 01:21:32 Kestane balının tadı normal bala göre daha keskin oluyor. Fiyatları da ona göre biraz daha pahalı diye biliyorum ben. Ne işe yarar tam bilmiyorum ama vücuda birçok faydası var diye duymuştum. Kullanıcı yorumları öyle diyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: