Yaşam 18 Nisan 2021 - 16:53:05

Mchc Nedir? Yüksek ve Düşük Değerleri Kaç Olmalı? Belirtileri ve Nedenleri

Mchc Nedir? Yüksek ve Düşük Değerleri Kaç Olmalı? Belirtileri ve Nedenleri

Kan testlerinde alınan sonuçlarda çıkan MCHC değeri her bir kan hücresinde bulunan hemoglobin miktarının belirlenmesini sağlar.

Mchc Nedir, Ne Demek?

Hemoglobin yoğunluğunun kan hücrelerinde ne kadar olduğunu gösteren değerleri ifade eden MCHC kansızlığın türünü ve ne aralıkta olduğunun da tespitine yardımcı olur. Kansızlık çoğu kişide meydana gelen bir durumdur. Kan hücrelerinde yer alan hemoglobin miktarının yüksekliği ya da düşüklüğünün alınmasını sağlayarak tedavinin nasıl olması gerektiğini belirler.

Mchc Testi Neden Yapılır?

Sağlıklı bir bireyin de MCHC testi yaptırması genel sağlığı hakkında bilgi almasını sağlar. Kişide halsizlik, yorgunluk, enfeksiyon, baş ağrısı, ishal, nefes darlığı ve taşikardi gibi şikayetlerinin olması bu değerin ölçülmesine sebep olmaktadır. Genellikle hastaların bu tür şikayetler ile doktora başvurması kansızlık belirtilerinden biri olmaktadır. Bu şikayetler ile doktora başvurulduğunda MCHC testi istenmektedir.

Mchc Değerleri Kaç Olmalı?

Kişinin sağlık durumuna, cinsiyet ve yaş grubuna göre MCHC değerleri farklı çıkabilmektedir. Olması gereken değerlerin yüksek ya da düşük çıkması sonucunda doktorun uygulayacağı tedavi şekli uygulanmaktadır.

 • Yeni doğan bebek 30- 36 g
 • 1- 3 günlük bebek 29- 37 g
 • 1- 2 haftalık bebek 28- 38 g
 • 1- 2 aylık bebek 29- 37 g
 • 3 aylık bebek 30- 36 g
 • 2 yaş çocuk 30- 36 g
 • 2 yaştan büyük çocuk 31- 37 g
 • Yetişkinlerde 31- 37 g aralığında MCHC değerleri olmalıdır. Değerlerin düşük ya da yüksek çıkması çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilmektedir.
Mchc Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir?

Çoğunlukla böbrek rahatsızlıkları ve karaciğer rahatsızlıklarında bu değeri yükse çıktığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra alkol bağımlılığı, ciddi yanıklar, vücudun susuz kalması ve B12 gibi vitaminlerin eksikliğinden kaynaklanan bir durumdur. MCHC yüksekliği özellikle böbrek ve karaciğerlerde sağlık sorunun olduğunu gösterir. Bunun yanı sıra normal değerlere inmesi için tedavi uygulanır.

Mchc Düşüklüğünün Nedenleri Nelerdir?

Kandaki demir miktarının düşük olması ve bunun sonucunda kansızlığın meydana gelmesi değerlerin düşük olmasına sebep olur. Kan kaybı, gebelik ve kadınlarda adet kanaması MCHC değerinin düşük olmasına neden olan faktörler arasındadır. MCHC değerinin çok fazla düşük olması kişinin hücre ve dokularında demir miktarının da az olduğunu göstermektedir. Bu durumun tedavi edilebilmesi için genel olarak demir içeren şurup yada hap tavsiye edilmektedir.

Mchc Normal Değerlerine Nasıl Getirilir?

Kanda bulunan demir miktarının yükselmesi ya da düşmesi sonucunda MCHC değerinin normal değerlere getirilmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir bireyde olması gereken MCHC değerinin düşük ve yüksek oluşu çeşitli hastalıkların da meydana gelmesine neden olabilir. İlaç tedavisi gerektiren durumlar hekim kontrolü altına yapılması gerekmektedir. Beslenmeye bağlı olarak düşen değerlerde ise diyet listesi uygulanabilir ve düşük olan değer normal düzeye getirilir

 • mchc
 • mchc nedir
 • mchc testi
 • mchc değeri
 • mchc düşüklüğü
 • mchc yüksekliği
Yorumlar
Sevil Güzel MCHC düşüklüğü ve yüksekliği ne anlama gelir? Bu değerin tam olarak açılımı nedir? Kan tahlilinde çıkmış da normal referans değerleri nedir? Kaç olması gerekir? Bu değer tam olarak neyi ifade eder? cevapla
yorum yaz
Paprika Biberi Nedir? Paprika Biber Sosu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?