Sağlık 18 Nisan 2021 - 11:02:50

Crp Nedir? Yüksek ve Düşük Değerleri Kaç Olmalı? Neden Yüksek Çıkar?

Crp Nedir? Yüksek ve Düşük Değerleri Kaç Olmalı? Neden Yüksek Çıkar?

Vücut iltihap topladığında karaciğer tarafından üretilen proteine CRP denilmektedir.

Crp Nedir, Ne Demek?

CRP, C- reaktif protein olarak adlandırılır. Bu değerin testler sonucu çıkması vücutta iltihap olduğunu işaret eder. Vücudun bazı yerlerinde oluşan iltihap CRP değerinin yükselmesine neden olmaktadır. Karaciğer tarafından üretilen bu protein vücudun kendi kendine iltihaplanmayı onarmasını sağlar.

Crp Değerleri Kaç Olmalıdır?

Sağlıklı bir vücutta ölçülen CRP değeri 0 ila 0,5 mg aralığındadır. Yüksek çıkması durumunda vücudun bazı bölgelerinde iltihaplanma oluştuğunu gösterir. Kan değerlerinin ölçülmesi ile ortaya çıkan değerlerin yüksek olması vücutta iltihap olduğunu gösterir fakat nerede olduğu hakkında bilgi edinilmez.

Crp Neden Yüksek Çıkar?

  • Kandaki CRP değerinin yüksek çıkması iltihaplanmayı işaret ettiğinden genel olarak kalp ve damar sorunlarından kaynaklandığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra iltihaplı bağırsak hastalıkları, eklem iltihaplanması ve bağışıklık sisteminde meydana gelen bazı sorunlardan kaynaklanmaktadır.
  • Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, tütün ürünlerinin kullanılması, fazla kilo ve yaşlılığa bağlı olarak da CRP yüksekliğine neden olmaktadır. Bu durumlar dışında yanıklar, enfeksiyonlar, kanser türleri ve yaralanmalarda bu değeri yükseltir. Vücut iltihaplı rahatsızlıklarda kandaki bu protein yükselmesi ile karşı karşıya kalmaktadır.
  • Bu değerin yüksekliğine neden olan faktörlerin içerisinde cerrahi müdahale esnasında mikrop kapılması, çevresel etkenler ve yaşam tarzı da yer almaktadır. Belli dönemlerde kişinin yaşa bağlı olarak vücut direncinin düşmesinden dolayı vücut iltihaplanmayı kendi de yapabilmektedir.

Crp Yüksekliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vücut kendini onarabilen ve mikroplara karşı direnç gösteren bir yapıya sahiptir. Beslenme alışkanlıklarından kaynaklı olarak vücutta iltihap oluşması sonucu karaciğer CRP proteinini üretmektedir. Bu protein kanda yükse çıktığında çeşitli hastalıkların olduğunu işaret edebilir. Kalp ve damar hastalıklarının çoğunda görülen CRP yüksekliği genel olarak tedavi aşamasında düzenli egzersiz, duruma göre diyet listesi, sigarayı bırakma ve kolesterol değerinin düşürülmesi ile tedavi edilebilmektedir. Kalp ve damarlardaki herhangi bir problem değerin yükselmesine sebep olduğundan kalp sağlığının korunması gerekmektedir.

Yüksek Crp Nasıl Düşürülür?

Yüksek çıkan CRP değerlerinin normal düzeye gelebilmesi için C vitamini bakımından zengin gıdaların tüketilmesi sağlanır. Lifli gıdalar kişinin vücudunda bulunan iltihaplanmayı onaracaktır. Beslenme alışkanlıklarının tamamen değiştirilerek vücuttaki iltihapla tedavi edilebilir. Bunun yanı sıra ilaç tedavisi olarak genellikle tip2 diyabet ilaçlarından yardım alınabilmektedir. Fazla kilolardan dolayı hareket edemeyen kişilerin eklemlerinde meydana gelen iltihaplanma sonucunda da bu değerin çıkması kilo verilmesi gerektiğini göstermektedir. Fazla kiloları vermek için uygulanan diyet listesi sayesinde bu değerin düşürülmesi sağlanabilir. Kanda CRP değerinin düşük olması bireyin sağlıklı bir vücuda sahip olduğunu göstermektedir. Bu değeri yükseltecek olan durumlardan uzak durulması vücudun daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Özellikle kalp ve damar hastalıkları olan kişilerde sıkça görülen CRP yüksekliği için mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir.

  • crp
  • crp nedir
  • crp yüksekliği
  • crp değeri
Yorumlar
Gizem Elmacı CRP normal değeri nedir? Kan tahlilinde crp değeri ne demek? Neyi ifade eder? Bu değerin yüksek ya da düşük çıkmasının sonucunda neler meydana gelir? Normal değerlere getirebilmek için ne yapmak gerekir? cevapla
yorum yaz
Saç Dökülmesine Karşı Şampuan Önerileri