Meditasyon nedir? Evde nasıl yapılır? Teknikleri ve faydaları
Yaşam

Meditasyon Nedir? Evde Nasıl Yapılır? Teknikleri ve Faydaları

22 Ekim 2017 - 17:35:42

Meditasyon kelimesi çok uzun süre önce dilimize girmiş, genel olarak insanların ruhlarını dizginlemek ve zihinsel açıdan kendilerini çok daha rahat bir hale getirmek için gerçekleştirilen bir aktivitedir. Her ne kadar bu aktivite ülkemizde yoga ile birlikte anılıyor olsa da çok sayıda farklı tekniği ve sonucu bulunmaktadır.

Meditasyon Nedir, Ne Demek?

Meditasyon bir tür rahatlama yöntemidir. Kişilerin alacakları eğitim setleri ile evde uygulayabileceği bu yöntem son derece faydalı olurken evde şartları hazırlamanın ekstra zorluğu bulunuyor.

Meditasyon Nedir, Ne Demek?

Meditasyon bedenin ve zihnin rahatlaması yöntemidir. Bu aktiviteyi gerçekleştirmek isteyen kişilerin ilk etapta işlerinde uzman olan kişiler ile çalışması son derece önemli olurken belirli bir seviyeye geldikten sonra evlerinde de bu yöntemi gerçekleştirebiliyorlar. Bu etmenler düşünülerek hazırlanan ev ortamında başarılı bir meditasyon yapılabilirken bu aktivitenin tüm faydalarını rahatlıkla insanlar hissedebiliyor.

Meditasyon Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Hayatında henüz meditasyon yapmamış kişiler bu aktivite öncesinde bu işleme inanç duymuyor olabilirler. Birçok insan bu işlemin psikolojik olarak gerçekleştiğini ve insanların bu yöntemle rahatlayacaklarını düşündükleri için bu psikolojinin içerisine girdiğini düşünmektedir. Ancak yapılan araştırmalar bu tezi çürütürken bu rahatlama yönteminin çok sayıda faydası olduğunu ortaya çıkarmıştır. Meditasyon yapan kişiler üzerinde yapılan fiziksel deneylerde kalp atışlarının dakikada 3 adet azaldığı, bedenin oksijen tüketiminin %20 oranında azaldığı, solunum sayısının azaldığı, kanda bulunan laktik asit miktarının düşerek sinirlilik halinin azaldığı ve buna ek olarak kişilerin tansiyon düzeylerinin normal kaldığı belirlenmiştir. Bu aktivitenin faydaları konusunda yapılan araştırmalar insanları bu bilgilere yönlendirirken aynı zamanda fiziksel etkilerinin olduğu da kanıtlanmıştır.

Meditasyon Ne İşe Yarar?

İnsan ruhunu dizginleyen meditasyon kişilerin zihinsel ve fiziksel açıdan rahatlamasına yardımcı olmaktadur. İnsanlar uygulama öncesine göre çok daha mutlu olurken bunun yanında zihinsel açıdan arınmış ve sorunlarının çoğu için gerekli adımları atmaya hazır olan bir psikoloji içerisinde yer alacaktır. Düzenli olarak bu aktiviteyi gerçekleştiren kişilerin özgüvenleri yüksek olurken disiplinli bir biçimde hareket edebilirler.

Meditasyon Nasıl Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Meditasyon yapmadan önce gerekli ortamın hazırlanması gerekir. Bu sebeple ilk olarak kişilerin kendilerine sakin bir ortam bulması çok önemli olurken bölgenin dağınık olmaması da olumlu etki yaratacaktır. Buna ek olarak rahatlatıcı müzikler, güzel kokulu mumlar ve tütsüler kullanılabilmektedir. Bu yöntemin temel hareketleri varken bu hareketler arasından belirlenen pozisyonlara gelinerek zihnin kontrolünün tamamen ele alınmasına başlanır. Kişilerin zihinlerini dış dünyaya kapamaları çok kolay bir işlem değildir. Bu sebeple insanların tek bir deneme ile pes etmemesi son derece önemlidir. Bu aşamada doğru yapılan işlemler sonrasında kendilerini fiziksel hayattan belirli oranda soyutlayan kişiler zihinlerini tamamen kontrol ederek rahatlamayı sağlayabilmektedir.

Yorumlar
billur sezgin 16 Ekim 2017 - 09:54:33 Meditasyon müziği nasıl olmalı? Bu tarz yöntemlerin bilinçaltını temizlediğini duymuştum ve insan psikolojisi üzerinde çok olumlu etkilieri varmış. Evde yapılan yöntemler nasıl oluyor? Hareketleri neler tam olarak nasıl yapılır?cevapla
Burcu Yiğit 05 Eylül 2018 - 12:21:09 Telefonuma meditasyon müziği indirdim ve evde birtakım teknikleri kullanarak meditasyon yapıyorum. Gerçekten psikolojik olarak bana oldukça fayda sağlıyor. Daha önce kursuna gitmiştim ve orada birçok şey öğrendim. Şimdi kendim uyguluyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: