Omega 3 nedir? Ne işe yarar? Faydaları nelerdir? Hangi besinlerde bulunur?
Sağlık

Omega 3 Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir? Hangi Besinlerde Bulunur?

22 Ekim 2017 - 20:35:46

Omega 3 insan vücudunun üretmediği ama çokça ihtityaç duyduğu bir yağ asididir. Birçok faydası bulun bu yağ asidi birçok besinden sağlanabilmektedir.

Omega 3 Nedir, Ne Demek?

İnsan vücudu bazı maddeleri kendi içerisinde üretip kullanabilirken bazı ürünleri ise dışarıdan hazır bir halde almaktadır. Vücut için son derece yararlı olan maddeleri düzenli olarak almak vücuda çok sayıda fayda sağlarken eksikliğinde çeşitli rahatsızlıklar görülebilir. Bu sebeple de kişilerin yedikleri yemeklerde yalnızda lezzet ya da doyuruculuğa bakmaması ve besin değerlerini de iyi bir şekilde kontrol etmesi son derece önem arz eder. Bu aşamada omega 3 de vücut içerisinde üretilmeyen ancak vücuda son derece fazla faydası bulunan maddeler arasında gösterilir.

Omega 3 Ne İşe Yarar?

Omega 3, doymuş yağlar sınıfında yer alan bir yağ asididir ve son derece doğaldır. İnsan vücudunda birikerek yağlanmaya sebep olmaz. Bu sebeple de birçok diyet içerisinde omega 3 içeren besinler çok rahat bir biçimde kullanılabilmektedir. Vücuda faydalarının çok yüksek olması ve zararının yüksek oranda kullanılmadıkça olmayışı bebeklerin ve hamile bayanların da rahatlıkla kullanabilmesi anlamına gelmektedir.

Omega 3 Faydaları Nelerdir?

Bu yağ asidinin kullanımının çok sayıda faydası bulunurken ilk sırada kolesterolü dengelemesi ve kalp krizi riskini azaltması gelmektedir. Bu etkiler kısa süre içerisinde görünmüyor olsa da düzenli olarak vücudun ihtiyacını karşılayan kişilerde bu rahatsızlıklar ortaya çıkmamaktadır. Bunun yanında bazı kişilerde gözde sık yaşarma sebebiyle oluşan sarı lekelere karşı da oldukça etkili bir çözümdür. Birçok yaşlı kişide görülen bunama ya da alzheimer gibi rahatsızlıkların oluşmamasını veya geç oluşmasını sağlamaktadır.

Omega 3 Neye İyi Gelir? Özellikleri Nelerdir?

İnsanların özellikle iş yaşantılarında en iyi şekilde konsantre olmasını sağlayan bu yağ asidi kan akışını rahatlatarak insanlarda kanın pıhtılaşmasını engelleyen bir etki göstermektedir. Bu etki sınırlı bir düzeyde olduğundan yaralanmalarda ya da bayanların regl dönemlerinde sorun yaratmaz. Son olarak kan şekerinin düzenlenmesi ve kemiklerin gelişiminde olumlu etkiler göstermektedir. Genel olarak bu 2 etki belirli kişilerde yoğun kullanımda görülüyor olsa da etkisi bulunur. Düzenli kullanımında bu etkilerin tamamı kişilerin vücuduna geçerken küçük yada büyük faydaları rahatlıkla görülebilmektedir.

Omega 3 Hangi Gıdalarda Bulunur?

Dünyanın her noktasında omega 3 denildiği anda balık akla gelir. Balıkların büyük bir kısmında bulunanbu yağ asidi ağırlıklı olarak uskumru, ton balığı, sardalya ve somonda bulunmaktadır. Deniz tarağı ve midye gibi deniz ürünlerinde de miktarı son derece fazladır. Bitkisel ürünleri tüketerek bu yağ asidini vücuduna almayı düşünen kişiler keten tohumuna yönelebilirler. Farklı bitkilerde bu yağ asidi bulunmaz ya da çok düşük miktarda bulunabilir. Hayvansal gıdalarda yumurta, kırmızı et ve tavukta bol miktarda yer alır. Ancak bu gıdaların kolesterol üzerinde ciddi etkileri olduğundan kullanırken kişilerin dikkat etmesi gerekmektedir. Genel olarak protein kaynağı olarak kullanılan bu ürünler ile de vücuda omega 3 alınabilir.

Yorumlar
Ezgi Apak 16 Ekim 2017 - 10:09:12 Omega 3 takviyesi balık yağı ile tamamlanabilir mi? Yeterli miktarda almak için neler yiyip içmek gerekiyor? Bu tam olarak ne işe yarar?cevapla
Gül akayran 05 Eylül 2018 - 12:26:29 Omega 3 kapsülünün faydalarını günlük hayatta oldukça etkili bir şekilde görüyorum. Yoğun bir iş temposuyla çalışıyorum ve yeri geldiğinde enerjim çok düşük olabiliyor. Aşırı bir şekilde değil ama bazı durumlarda bu hapları kullanıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: