Sağlık 12 Kasım 2021 - 18:20:50

Mersin Bitkisi Meyvesi Bakımı ve Faydaları

Mersin Bitkisi Meyvesi Bakımı ve Faydaları

Mersin bitkisi meyvesi; boyu en fazla 5 metreye kadar uzayabilen çalı, küçük ağaç, ağaççık olarak söz edilen ağacın meyveleridir. Hanbeles ya da murt meyvesi adıyla da bilinir.

Mersin Bitkisi Nedir? Nerede Yetişir?

Ağaç veya ağaççık şeklinde yetişen, kışın yaprağını dökmeyen aromatik ve tıbbi bir bitkidir. Özellikle Akdeniz ikliminin olduğu, Akdeniz bölgesinin sahil kesimleri, Ege ve Marmara bölgelerinde yetişir. Ülkemizde Akdeniz sahil kesiminde özellikle iri ve beyaz renkli olan murt ve hanbelis adıyla da anılan bu bitki doğal olarak yetiştirilmektedir. Fakat bu meyvenin raf ömrü uzun olmadığı için çabuk tüketilmesi gerekmektedir. Mersin bitkisinin meyvesi, beyaz- sarı tonlarında, içinde incir çekirdeğine benzer çok sayıda çekirdek bulunan küçük bir meyvedir.

Mersin Bitkisi Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Murt meyvesinin sağlığa pek çok faydaları bulunmaktadır. Başlıca faydaları şunlardır;

 • Kalp ve damar sağlığını koruyarak bu alandaki hastalıkların riskini azaltır.
 • Varis sorununun en aza indirgenmesine yardımcı olur.
 • Balgam söktürücü görevi görür ve iltihaplanmalara iyi gelir.
 • Bulantı ve kusma sorunlarını giderir.
 • Egzama ve akciğer iltihaplanması gibi pek çok rahatsızlığa iyi gelerek iltihaplanmalarının hızla iyileşmesine yardımcı olur.
 • Murt bitkisinin yaprakları çay olarak demlenip cilde sürüldüğünde akne ve sivilceleri tedavi eder.
 • Sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasına yardımcı olarak iştah açıcı özelliğe sahiptir.
 • Antiseptik özelliklere sahip olduğu için ideal bir mikrop kırıcıdır.
 • Şeker ve kolestrolün dengelenmesine yardımcı olur.
 • İltihap önleyici özelliği sebebiyle kanser hücrelerini öldürücü etkiye sahiptir.

Mersin Bitkisinin Bakımı ve Yetiştiriciliği

Akdeniz bölgesinin maki türlerinden olan murt, ilaç ve süsleme işlerinin de vazgeçilmezidir. Aşılısına hambeles, yabanisine murt adı verilir. Mersingiller familyasında yer almaktadır. Hambeles, yabani olan murt bitkisine göre daha küçük boyuttadır ve raf ömrü daha uzundur. Kurutulmuş olarak aktarlarda da satılmaktadır. Özellikle kışın yapraklarını dökmeyen 2 ile 5 metre arasında uzayabilen bu bitki Akdeniz bitkisi olup güneşli ve kurak alanları sever. Mersin bitkisi bakımı ve yetiştiriciliği yapılırken de kurak ve güneşli bölgeler tercih edilmelidir. Bu bitkinin yaz mevsiminin ortasından, sonbahara kadar açan beyaz çiçekleri vardır. Dalları da oval kesitli ve kırmızıya yakın renktedir. Meyveleri başlangıçta beyaz ve sarı renklere sahiptir. Olgunlaşmaya başladıkça mavi ve siyah renge dönüşmeye başlar. Meyvesi, yaprağı ve çiçeği hoş kokuya sahiptir.

Murt Meyvesinin Fiyatı Ne Kadar?

Murt meyvesi, mide rahatsızlıkları, şeker hastalığı, balgam söktürücü, sindirim sistemi hızlandırıcı, bulantı-kusma gibi pek çok rahatsızlığa iyi gelmesi yönüyle tam bir şifa kaynağıdır. Doğal yöntemlerle hastalıklarına çözüm bulmak isteyenlerin tercihleri arasında yer alan hambeles sadece meyve olarak satılmamakla birlikte, aktarlarda yağı ve yaprakları da bulunmaktadır. Dileyen yağını veya çay yapabilmek için yapraklarını tercih edebilir. Mersin meyvesi fiyatı her sene iklim koşullarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

 • mersin bitkisi
 • mersin meyvesi
 • murt meyvesi
 • mersin bitkisi nedir
 • mersin bitkisi meyvesinin faydaları
Yorumlar
Candan Göktepe Mersin meyvesinin reçelini yapmıştım birkaç sene önce çok beğenerek yemiştik. Şimdi yine yapmak istiyorum aslında ama murt meyvesi nerelerde satılıyor fiyatı çok pahalı mı onlara bakmak gerekiyor. Aslında çok faydalı normal olarak da tüketilmeli bence. cevapla
yorum yaz
Karanfil Çayı Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı? Nasıl Yapılır?