Sağlık 31 Mart 2021 - 20:32:16

Miyokardit Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Miyokardit Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Miyokardit; kalp kası iltihabı olarak betimlenen, başta virüsler olmak üzere bakteri, mantar, otoimmün hastalıklar, farmakolojik ajanlar bu hastalığa neden olabilmektedir. Miyokardit covid-19 varyantlarında özellikle 0-9 yaş arası çocukları etkilediği konusunda birtakım açıklamalar söz konusu olmaktadır. Yazımızın içerisine hem bu rahatsızlık hakkında bilgi vereceğiz hem de corona nedeniyle ne sıklıkla görülebileceğine değineceğiz.

Miyokardit Nedir, Ne Demek?

Genel olarak virüs, bakteri ya da yabancı, zararlı maddelerin vücuda enfekte olması ile meydana gelen miyokardit; çoğunlukla asemptomatik yani herhangi bir belirti vermeden gelişen fakat bazı durumlarda kalp yetmezliği ve ölüm gibi sonuçlar meydana getirebilen bir rahatsızlıktır. Genel olarak kalp kası hastalıklarının dörtte birini miyokardit vakaları oluşturmaktadır. Çoğunlukla belirti vermediği için toplumda ne kadarlık yüzde bu hastalıktan etkilenmiş net olarak bilinememektedir.

Kalp duvarının orta tabakasında meydana gelen iltihaplanma olarak miyokardit hastalığı, kalp kası hücrelerinde birtakım bozulmalar meydana getirmektedir. Genel olarak viral enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Son zamanlarda tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün mutasyona uğradığı belirtilmektedir. Mutasyona uğrayan virüsün çocuklarda miyokardit meydana getirdiği belirtilmektedir. Özellikle 0-9 yaş arası çocukları etkilediği söylenmiştir. Kalp atışlarının hızlanması, çarpınyı, yorgunluk ve nefes darlığı gibi semptomlar ile kendini göstermektedir.

Miyokardit Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Genel olarak miyokardit sebeplerine baktığımızda viral enfeksiyonlardan kaynaklandığını görmekteyiz. Bununla birlikte difteri ve lyme hastalığına yol açan bakteriler, sistematik olan lupus gibi hastalıklar da bu rahatsızlığa neden olabilir. Difteriye aşılanmış çocuklarda görülmesi oldukça düşüktür. Batı ülkelerinin pek çoğunda görülen bu hastalık Coxsackie B ailesine ait olan bir virüsten kaynaklanmaktadır. Bu virüs aynı zamanda grip, kızamık, kabakulak, çocuk felci gibi hastalıklara da yol açabilmektedir. Kana yüksek oranda enfeksiyon karışması kalp kasında iltihaplanma meydana getirebilir. Bundan dolayı oldukça tehlikelidir. Hastalığın bir başka nedeni trişinoz olarak isimlendirilen trichinella spiralis ismindeki solucanın bulaştığı domuz etinin yenmesi ile ortaya çıkmaktadır. Tropikal ülkelerde asalaklara bağlı olarak oluşumu daha yaygındır.

Virüs ve benzeri etkenlerin yanı sıra vücutta toksik reaksiyon meydana getiren ilaçlar, antibiyotikler, uyuşturucu maddeler kalp kasının iltihaplanmasına neden olabilir. Eğer ki tedavi sağlanmazsa geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabilmektedir. Miyokardit sigara ve alkol kullanımının tamamen yasaklanması gereken bir rahatsızlıktır. Yaşam şartlarında kişilerin birtakım değişiklikle yapması şarttır.

Miyokardit Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Vakalarında çoğunda bir semptom meydana getirmeyen miyokardit belirtileri şiddetli vakalarda meydana gelmektedir. Ayrıca hastalığın nedenine göre belirtiler değişebilmektedir. Genel anlamda ise göğüs ağrısı, kalp atışının normalin dışında olması, istirahat ederken ya da hareket halindeyken solunum sıkıntısı yaşanması, ayak ve bacaklarda ödem, vücutta eklem ağrıları, boğaz ağrısı, ishal gibi belirtiler meydana gelmektedir. Çocuklarda ise yüksek ateş, cilt renginde değişimler ve bayılma ile kendini gösterir. Kalp kası iltihabında iki karıncık birden şişebilmektedir. Bunun sonucunda kulakçıklar ve kapakçıklar birleşemez. Bu kanın geri kaçmasına ve üfürme oluşmasına neden olur.

Miyokardit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Miyokardit EKG ile saptanabilmektedir. Eğer ki hastalık bakteri ya da asalak nedenli oluşmuşsa antibiyotik kullanımı ile tedavi gerçekleştirilir. İstirahat ve yatakta dinlenme tedavileri uygulanmaktadır. Genel olarak tehlikeli sonuçlar dinlenmeyen kişilerde meydana gelmektedir. Ağır egzersiz yapan kişilerde kalpte ritim bozukluğu ve buna bağlı olarak ani ölümler meydana gelebilir. Genel olarak semptomlar ve neden bağlı olarak tedavi uygulanmaktadır. Miyokardit geçirdim diyen kişiler çoğunlukla uygun tedaviler ile bu hastalıktan kurtulmaktadır.

Miyokardit ve Corona İlişkisi

Varyant virüsün miyokardit hastalığına yol açtığının saptanması üzerine uzmanlar uyarılarda bulunmaktadır. Miyokardit corona hastalarının elektrokardiyografi testlerinde ortaya çıkmaktadır. Özellikle çocukları bu konuda etkilediği gözlemlenmiştir. Bundan dolayı dikkat edilmesi önerilmektedir.

  • miyokardit
  • miyokardit nedir
  • miyokardit covid-19
  • miyokardit vakaları
  • miyokardit hastalığı
  • miyokardit neden olur
  • miyokardit sebepleri
  • miyokardit sigara
  • miyokardit belirtileri
  • miyokardit tedavisi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Plasebo Etkisi Nedir, Ne Demek? Nedenleri Nelerdir?