Nar kabuğu çayı ne işe yarar? Faydaları ve tarifi
Sağlık

Nar Kabuğu Çayı Ne İşe Yarar? Faydaları ve Tarifi

09 Ocak 2018 - 14:14:02

Nar kabuğu çayı son zamanların en çok tercih edilen bitki çaylarından biridir. Ayrıca güçlü bir antioksidan olduğu için cilt problemlerinde de tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Nar Kabuğu Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için bitkilerden faydalanarak çeşitli hastalıkların önlenmesi sağlanabilmektedir. Bu sayede bitkilerin insan vücudundaki etkileri göz ardı edilemeyecek boyutlardadır. Mevsiminde tüketilen narın kabuklarını atmak yerine kurutup saklayarak daha sonra bitki çayı olarak kullanmayı deneyebilirsiniz. Nar başlı başına vitamin kaynaklarından biri olarak bilinmektedir. Taze bir şekilde düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini önemli ölçüde güçlendirebilmektedir. Kurutulmuş nar kabukları kuru ve serin yerde saklanarak daha sonra çay demler gibi demlenip tüketilebilmektedir. Tüketilen narın kabukları iyice kurutulduktan sonra hem vücut sağlığı hem de cilt sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Güçlü bir antioksidan olan bu meyve kabuklarındaki vitamin ve mineraller ile insan sağlığını koruyucu etki gösterir. Şöyle ki kanserden koruyucu etkisi en çok tercih edilen durumlardan biridir.

Nar Kabuğu Çayı Ne İşe Yarar?

Kişinin vücuda almış olduğu antioksidanlar hücre yenilenmesini hızlı bir şekilde sağlar. Nar meyvesi C vitamini bakımından oldukça zengindir. Kurutulmuş kabukları bitki çayı olarak tüketildiğinde de vücudun C vitaminini büyük ölçüde karşılar. Doğal yollar ile hastalıklardan korunmak için nar kabuğu çayı tavsiye edilir. Bitkinin yapısından dolayı oldukça faydalı olması ileriki yaşlarda yaşlanma belirtilerinin de ortadan kalkmasını sağlar. Çayı demlemek için kaynayan su içerisinde birkaç adet kurumuş kabuk atılır ve su kaynamaya bırakılır. Ardından suyun rengi hafif kırmızıya döner. Nar kabuğu çayının içerisine herhangi bir şey katılmadan tüketileceği gibi çeşitli bitkiler de ilave edilerek tüketilebilir. Buruk bir tadı olan bu çay sağlık son derece önemlidir.

Nar Kabuğu Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Zengin C vitamini içeren bu çay kişinin C vitamin ihtiyacını karşılayarak bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etki sağlar. Vücut kısa sürede hastalıklara karşı direnç gösterecektir.
  • Yüksek tansiyonda tansiyon dengeleyici olarak tercih edilebilir. Özellikle tansiyon şikayeti olanlar rahatlıkla kullanabilir.
  • Geçmişinde kanser vakası olan kişilerde kanserden koruyucu olarak tercih edilebilir. Çünkü içeriğindeki antioksidan hücre yenilenmesini hızlı bir şekilde sağlamaktadır. Bu sayede kanser koruyucu olarak bilinir. Bunun yanı sıra en önemli nokta ise kanser hastalarında nar veya çayı önerilmez. Çünkü antioksidanlar kanserli hücrenin de yenilenmesine sebep olmaktadır.
Nar Kabuğu Çayı Neye İyi Gelir?

Nar kabuğu çayı tarifi sindirim sisteminde ve kemik sağlığında etkili olabilmektedir. Detoks etkisi sayesinde kişinin vücudunda yenilenme sağlar. Cilt hastalıklarında tedavi destekleyici olabilmektedir. Cildin daha parlak ve genç görünmesine yardımcı olur. Sindirimde özellikle bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Kemik sağlığında ise kemiklerin güçlenmesi için kullanılabilmektedir.Bu çay mutlaka doktor kontrolü sonrasında önerilen miktarda tüketilmelidir.

Yorumlar
Hatice Sığmaz 09 Ocak 2018 - 14:24:02 Nar kabuğu çayı tarifi ishale iyi gelir mi? 2 gündür ishalim bu çayın iyi geldiğini söylediler ama daha önce hiç kullanmadım bilmiyorum o yüzden. Neye iyi gelir? Ne işe yarar? İçsem herhangi bir yan etkisi olur mu?cevapla
Şenay Baş 17 Ekim 2018 - 15:39:34 Nar kabuğu çayının sindirim düzenleyici etkilerinin olduğunu duymuştum. Özellikle de ishal için etkili oluyormuş. Hiç denemedim ama deneyenler hep memnun kalıyor. Hem tadının hem de etkilerinin iyi olduğunu söylüyorlar.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: