Sağlık 10 Nisan 2021 - 05:50:17

Oğul Otu Boy Uzatır mı? Faydaları ve Diğer Adı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Oğul Otu Boy Uzatır mı? Faydaları ve Diğer Adı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Oğul otu; baklagiller familyasına ait olan, otsu ve çok yıllık bir bitki olarak betimlenen, boyu yaklaşık olarak 20-150 cm arasında uzayan oldukça şifalı bir ottur. Oğul otu ne işe yarar, diğer adı nedir, boy uzamasına katkıları nelerdir ve kullanımı nasıl olur diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Oğul Otu Boy Uzatır mı?

İçerisinde yer alan bileşenler sayesinde çocuklar için boy uzatma konusunda etkili olabilmektedir. Boy uzatma kürü olarak bu bitkiden faydalanmak mümkündür. Oğul otu kürü ile boy uzatmak için kaynamış bir bardak suyun içerisine bir miktar oğul otu koyunuz. Yaklaşık olarak 5 dakika bekletin ve demlenmesini sağlayınız. Ilık hale geldiği zamanda akşam yemeklerinden 2 saat sonra tok karna içilir. Bu kürü haftada 1 kez içilmelidir. Her hafta aynı gün içilmesi tavsiye edilmektedir.

Oğul Otu Faydaları Nelerdir?

İçerisinde yer alan bileşenler sayesinde pek çok fayda sağlayan oğul otu ne işe yarar diye baktığımızda sizler için şu şekilde bir sıralama yapabiliriz:

 • Stresle baş etmeye yardımcı olur. Vücudu hem stresten hem de stresin zararlı etkilerinden korumaktadır. Bu etkisi sayesinde strese bağlı olarak gerçekleşen yorgunluk ve uykusuzluk problemlerinin giderilmesini sağlar.
 • Baş ağrısının giderilmesini sağlayan oğul otu aynı zamanda vücuttaki diğer ağrıların da hafiflemesini sağlamaktadır. Genel olarak oğul otu ile demlenen çayı banyo suyuna karıştırıp bu etkiden yararlanılmaktadır.
 • Ağız yolu ile tüketildiği zaman kan dolaşımının hızlandırılmasını sağlayan oğul otu, kanın damarlardan dengeli bir şekilde akmasını sağlar. Böylece kalp-damar hastalıklarının önlenmesi için de etkilidir.
 • Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman ciltte sebum etkisi meydana getirir. Cildin yağdan arınmasını sağlar.
 • Metabolizmanın hızlandırılmasını sağlar ve hazımsızlık problemlerine çözüm olur. Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Mide bulantısı gibi sorunları gidermektedir.
 • İştah artırıcı özelliği vardır. Bu özellik sayesinde iştahsızlık problemi yaşayan kişilere iyi gelmektedir.
 • Bağırsak hareketlerini düzenleyen oğul otu kabızlık problemlerinin giderilmesi için etkilidir.
 • Antiseptik özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde vücudu birtakım hastalıklardan korumaktadır. Ayrıca yüksek ateş gibi problemleri de iyileştirir.

Alternatif tıpta yüzyıllar öncesinden bu yana kullanılan oğul otu, insan sağlığı için faydalı olan bitkiler grubunda yer almaktadır. Temek uykusuzluk sorunları, kronik kaygı ve halsizlik gibi etkileri ortadan kaldırmaktadır. İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde vücudun dinç kalmasını sağlar.

Oğul Otunun Diğer Adı Nedir?

Oğul otunun diğer adı melisa otu olarak nitelendirilmektedir. Nane ile aynı aileye sahiptir. Naneye benzetilse de asıl olarak daha farklı özelliklere sahiptir. Halk arasında genel olarak melisa otu olarak nitelendirilmektedir. Melissa Yunanca'da bal arısı anlamına gelmektedir. Arı bitkisi olarak yaklaşık olarak 2000 yıldır ekilip biçilmektedir.

Oğul Otu Nasıl Kullanılır?

Hem harici hem de dahili olarak kullanılabilen oğul otu genel olarak çay şeklinde tüketilmektedir. Oğul otu nasıl demlenir diye baktığımızda 2 su bardağı su kaynatıp, daha sonra içerisine 1 çay kaşığı miktarında kurutulmuş oğul otu atınız. Yaklaşık olarak 10 dakika kadar demlenmeye bırakınız. Daha sonra çayı süzüp içebilirsiniz. Günde 2-3 bardak tüketim sağlayabilirsiniz.

Stresten uzaklaşmak, ağrıları hafifletmek için kullanmak istiyorsanız 1 demet taze ya da kurutulmuş oğul otunu, 1,5-2 litre su dolu bir tencereye koyunuz. Güzelce kaynatınız. Sonrasında içerisinden otları çıkartınız. Suyun ılımasını bekleyip sonrasında banyo suyunun içerisine karıştırınız. Bu şekilde yıkanın. Bu uygulama ile cildinizin güzelleşmesini sağlayabilir. Banyo sonrası stresten uzaklaştığınızı ve ağrılarınızın hafiflediğini fark edeceksiniz.

Yaraların iyileşmesi, cildin iyileşmesi için oğul otu yağını kullanabilirsiniz. Dilerseniz zeytinyağı ile karıştırıp da kullanabilirsiniz. Bu ot sinek ve böcek ısırması sonucunda meydana gelen kızarık bölgelere uygulanabilir.

Oğul Otunun Zararları Nelerdir?

Eğer oğul otu ya da melisa çayının zararlarını merak ediyorsanız şöyle belirtebiliriz ki ciddi bir yan etkisi yoktur. Fakat aşırı şekilde tüketilmemesi gerekir. Bu ota ya da benzer otlara alerjiniz varsa eğer, kronik ve ciddi bir rahatsızlığa sahipseniz, hamilelik durumu söz konusu ise ya da emzirme dönemindeyseniz kesinlikle doktora danışarak kullanmanız gerekmektedir.

 • oğul otu
 • oğul otu boy uzatır mı
 • oğul otu kürü
 • not uzatma kürü
 • oğul otu faydaları
 • oğul otu ne işe yarar
 • oğul otunun diğer adı
 • oğul otu nasıl kullanılır
 • oğul otu nasıl demlenir
 • oğul otunun zararları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
İnsülin Direnci ile Şeker Hastalığı Arasındaki Fark