Zayıflama

Oruç Tutarak Hızlı Zayıflama ve Kilo Verme

29 Mart 2020 - 08:50:33
Oruç Tutarak Hızlı Zayıflama ve Kilo Verme

Oruç tutarak zayıflama yöntemi, Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte hem ibadetini yerine getirmek hem de bu süreçte kilo vermek isteyenler için oldukça etkili ve faydalı bir uygulama olmaktadır.

Oruç Tutarak Hızlı Zayıflama Sağlanır mı?

İslam Dini'nin şartlarından biri olan oruç, Ramazan ayı boyunca toplam 30 gün tutulmaktadır. Vücut için oldukça faydalı olan bu ibadet sağlıklı insanlar için farz kılınmıştır. Belli bir yaştan sonra hem kadınların hem de erkeklerin yerine getirmesi gereken bir ibadet olarak nitelendirilmektedir. Oruç tutmak gece sahura kalkarak yemek yenmesi ve akşam ezanına kadar herhangi bir şekilde yemek ya da içecek tüketilmemesi şeklinde uygulanmaktadır. Sahur için yemek yeme süresi ise sabah ezanı ile sınırlandırılmaktadır.

Günümüzde pek çok modern diyet programı bulunmaktadır. Aralıklı oruç diyeti olarak nitelendirilen ve son zamanlarda ünlü isimler dahil olmak üzere pek çok kişi uyguladığı zayıflama programı oruç ibadetinin uygulanış şekli baz alınarak ortaya çıkartılmıştır. Oruç tutarak zayıflama bu nedenle mümkündür. Kişinin yapması gereken bu süreçte dengeli beslenmedir. IF diyeti olarak nitelendirilen aralıklı oruç diyetinde yemek tüketilmeyen saatlerde su içilebilmektedir. Fakat oruç, aç kalınması gereken saatte hiçbir şey tüketilmesine izin vermemektedir. Su ihtiyacı ve yemek ihtiyacı akşam ezanı ile sabah ezanı arasındaki süre için geçerlidir. Hem vücudun hem de ruhun sıhhat bulmasına yardımcı olan oruç ibadeti ile fiziksel olarak incelme sağlamak da mümkündür.

Oruç Tutarak Kilo Verme Yöntemi

Ramazan ayında kilo almamak ve formunuzu korumak için bazı kurallara dikkat etmeniz yeterlidir. Şöyle ki öncelikle tuz, şeker ve yağ tüketimini azaltmak gerekmektedir. Aşırı yağlı, tuzlu ve şekerli yiyecekler daha fazla susamanıza neden olmaktadır. Bu durum gazlı içecekler için de geçerlidir. Bu tarz içecekler de daha fazla acıkmanıza neden olur. Çünkü midede şişkinlik meydana getirir ve daha az yemek yemenize neden olur. Aynı zamanda gazlı içecekler vücutta yağ oluşumuna da neden olur. Az yiyerek çok kilo almak bu tarz sağlıksız yiyecek ve içecekler ile meydana gelebilir.

Su tüketimi sağlıklı kilo verme konusunda oldukça önemlidir. İftar ile sahur arasında yaklaşık 2-3 litre su içmeye özen gösteriniz. Dengeli beslenmeye, iftar sırasında mideye çok yüklenmemeye özen gösteriniz. Hızlı değil yavaş yavaş ve güzelce çiğneyerek beslenme sağlayınız. Pek çok kişi uykusunu bölmemek için sahuru yapmamaktadır. Bu doğru değildir. Mutlaka sahuru yapmanız gerekmektedir. Ayrıca erken yatarak uyku düzeninizi sağlayabilirsiniz. Az uyku halsizlik ve beraberinde acıkma etkisi meydana getirmektedir.

Oruç ile Zayıflayanlar ve Kilo Verenler

Yılda bir kez olan ve 30 gün boyunca oruç tutulması sağlanan Ramazan ayında kilo vermek için düzenli beslenmek yeterlidir. Oruç ile kilo verenler ve bu süreçte formunu koruyanlar aşırı tüketim sağlamadan istedikleri vücut ölçüsüne erişebilmektedir. Bu süreç içerisinde basit egzersizler uygulamak daha kısa sürede sonuç almayı sağlamaktadır. Oruç tutarak kilo verenler genel olarak bu yöntemi uygulamaktadır.

Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir?

İslam'ın şartlarından olan oruç, vücuttaki organların dinlenmesi için oldukça faydalı bir ibadettir. Vücudumuz gün boyu dinlenir ve bu daha sağlıklı olmamızı sağlar. Hamileler, kronik hastalığı olanlar ve devamlı ilaç kullanmak zorunda kalanlar, ileri derecede hastalığı olanlar için farz olmayan oruç tamamen sağlıklı kişiler için farzdır. Oruç tutarak kilo vermek için sizler de beslenme tüyolarına dikkat edebilir ve ideal ölçülere kavuşabilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: