Yaşam

Panseksüel Nedir? Panseksüellik Ne Demek? Kime Denir?

24 Temmuz 2018 - 15:21:05
Panseksüel nedir? Panseksüellik ne demek? Kime denir?

Cinsel eğilimler arasında yer alan panseksüel, cinsiyet ayrımı yapmadan her iki cinse karşı ilgi duyma ve cinsel istek arzunun oluşmasına denilmektedir.

Panseksüel Nedir, Ne Demek?

Kişi cinsel eğilimini çözebilmek için kendi iç dünyasında meydana gelen psikolojik etkenler etkili olmaktadır. Bu durum karşısında kadınların hem erkek hem de kadınlara karşı ilgi duyması da bu cinsel eğilim içerisinde yer almaktadır. Ayrıca erkeklerde de çok fazla görülen bu cinsel eğilim hem erkeğe hem de kadına yönelik cinsel arzu oluşturur. Panseksüel cinsel eğilimi olan kişiler sadece yaşayan insanlara karşı oluşmaktadır. İnsan sevici olarak tanımlanan bu cinsel eğilim kişinin kendi cinsel eğilimini saklamaya yönelik davranışlarda bulunmasına neden olmaktadır.

Panseksüel Kime Denir? Panseksüellerin Cinsel Eğilimini Saklama Nedeni Nedir?

Normal yaşam içerisinde her iki karşı cins birbirine ilgi duymaktadır. Kadının erkeğe erkeğinde kadına yönelik bir eğilimi olur. Fakat bazı kişilerde meydana gelen her iki cinsse cinsel istek ve arzu panseksüel durumunu meydana getirir. İki ayrı cinse aynı anda ilgi duyan panseksüeller özellikle toplum içerisinde kendini çok fazla gizleyebilmektedir. Cinsel eğiliminin her iki cinse de olması kişiyi bazı durumlarda kötü bir hal almasına sebep olabilir. Aynı anda ilgi duyduğu iki cinsi de kıskanabilir ve gereksiz tepkilerde bulunabilir. Fakat her ihtimale karşı karşısındakine durumunu en iyi şekilde gizleyebilmektedir. Cinsel kimliğini saklamakta bazı durumlarda zorlanan kişiler psikolojik olarak da rahatsız kişilerdir. Çok fazla diyalog kurmak istemeyebilirler.

Panseksüel Kişilerin Psikolojik ve Sosyal Durumları

Toplumumuzda cinsel yönelimleri farklı olan kişilere karşı çok fazla tepki olmaktadır. Eşcinseller ve transeksüeller gibi panseksüel cinsel yönelimi olanlara karşı da tepki çok fazla olabilmektedir. Bu nedenle her iki cinse karşı ilgi duyan ve cinsel isteği olan kişiler psikolojik olarak kendini toplumdan soyutlayabilir. Psikolojik sorunlardan kaynaklı olarak kişinin hayatında da olumsuz değişimler söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle kişinin destek alması cinsel yönelimi açısından yardımcı olacaktır. Ayrıca kişinin sosyalleşmesine de engel olan toplum baskısı nedeniyle sürekli olarak cinsel kimliğini saklamasına neden olur. Panseksüel cinsel eğiliminde kişinin her iki cinse karşı beslediği duygular ve cinsel isteği aynı derecededir.

Panseksüellik ve Toplumdan Dışlanma

Özellikle genç yaşlarda belirlenen bu durumlar mutlaka uzman desteğinin alınması gerektiğinin sinyallerini verir. Toplumumuzda cinsel eğilimi farklı olan insanlara karşı oldukça büyük tepkiler söz konusu olmaktadır. Toplumdan dışlanmamak için bu eğilimini çok uzun süre saklayan kişiler bulunmaktadır. Panseksüel cinsel eğilimi kişinin günlük yaşamında çevre edinmesine de engel olabilir. Çünkü her iki cinsse karşı ilgi duyduğundan farklı tepkileri çok fazla dikkat çekici olacaktır. Erken yaşlarda fark edilen durumlarda tedavi olma durumu daha yüksektir. Fakat ilerleyen yaşlarda bu durum biraz daha zor olacaktır. Çünkü oluşturduğu sosyal çevre içerisinde de aynı eğilime sahip olan kişiler ile bir arada olabilir.

Yorumlar
Sedef Abacı 24 Temmuz 2018 - 15:31:05 Panseksülerin transeksüel ve biseksüelden farkı nedir? Bu konuda çok çeşitli kavramlar var. Gğün geçtikçe farklı terimler duyuyorum. Bunlar birer hastalık mı yoksa insanların kendi tercihleri mi? Hormonlarla alakası var mı?cevapla
Unicorn 26 Ağustos 2019 - 18:42:30 Trans bireyler kendilerini içinde sanki kadinken erkek, erkek iken kadın vücudunda doğduklarını hissederler fakat bisexsual ve pansexual bireylerde böyle bir şey yoktur kendilerini kız iken kız erkek iken erkek olarak hissederler. Pan ile bi ayrımak zor olsa da farklı şeylerdir. Pan bireyler erkek, kız ve üçüncü cinsiyete de eşit ağırlıkta ilgi duyarken Bu bireyler sadece kız ve erkeklere duyar. Bu bireyler de kız veya erkek tarafından birine daha fazla ilgi duyma söz konusudur. Ancak pan bireylerde ki ilgi eşittir. Hastalık olup olmadığı konusuna gelirsek ise normalde kadın erkek erkek kadın ilişkisi normal olduğu için lgbt ve daha fazlası bunlar hastalıktır. Lakin bir insan bir taraftan hoşlanıyorsa bu beynin bir tarafının daha ağırlıklı çalıştığı anlamına gelir mesela pan ve bi bireyler beyinlerinin iki tarafında eşit kullanırlar. Ve hormonla ilgili pek bilgim yok ama hormonla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Umarım yardımı dokunmuştur. :)
Güney 25 Ekim 2019 - 22:56:25 şöyle bunlar hastalık değil sen nasıl kadınlardan hoşlanıyorsun onlar da kendi durumlarına göre eğilimli olduğu cinsiyetten hoşlanıyor hastalık kişinin değiliminde değildir hastalık dediğin "homofobiklik" dir
Vedat 01 Ekim 2018 - 13:18:26 biz daha translara alışamadan bir de panseksüel çıktı hem erkek hem kadından hoşlananlara pansexual deniyormuş bakalım daha neler görecek bu gözler :) cevapla
Unicorn 26 Ağustos 2019 - 18:44:12 Hem erkek ve kadından hoşlanana Bisexual bireyler deniyor. Pan bireyler kız! Erkek ve üçüncü cinsiyetlere de ilgi duyabiliyor. :)
Ali 06 Haziran 2020 - 04:00:23 Arkadaş 3. Cinsiyet diye bir şey yok. Erkek ve kendi cinseyetinde olana yani hem cinsine ilgi duyuyor. 3. Cinsiyet olabilmesi adına erkek ve kız dışında bir cinsiyet olarak tanımlaması gerekmektedir.
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: