Parfüm Sıkmanın Zararları Nelerdir? Abdesti Bozar mı?
Sağlık

Parfüm Sıkmanın Zararları Nelerdir? Abdesti Bozar mı?

13 Nisan 2019 - 09:50:13

Güzel kokmak için vazgeçilmez eylemlerden birisi olan parfüm sıkmanın zararları bulunurken doğru bir şekilde kullanılması çok önemlidir.

Parfüm Sıkmanın Zararları Nelerdir?

İnsanlar günlük hayatlarında sürekli olarak parfüm kullanırlar. Güzel kokmanın en kolay yolu olarak görülen parfümler, yanlış kullanımda çok ciddi zararlar ortaya koyabilmektedir. İnsanların parfüm kullanımlarında yanlış hareket etmeleri ilk olarak vücutta kırmızı lekelerin oluşmasına sebep olmaktadır. Özellikle güneşli bir günde evden çıkmadan hemen önce sıkılan parfümler güneş altında ekstra etkiler gösterirken kızarıklıklara yol açmaktadır. Oluşan bu kızarıklıklar günün devamında kırmızı noktalar halinde bir süre kalıcı olacak şekilde lekelere dönüşebilmektedir. Eğer bu lekeler uzun süre ciltte kalırsa ve tedavi edilmezse cilt kanserine dönüşme riski dahi bulunmaktadır.

Parfüm Nasıl Kullanılır? Nasıl Sıkılır?

Parfüm kullanacak kişilerin güneşe çıkmadan önce parfümleri sıkmaları yapılan en önemli hatalardan birisidir. Bunun yanı sıra ünlü markaların taklitlerini kullanmaya başlayan kişiler de ciltlerini çok ciddi şekilde tehlikeye sokmuş olacaklardır. Orijinal parfümler dahi cilde zarar verebilirken taklit parfümlerin cilt üzerindeki etkileri çok üst seviyede olmaktadır. Son olarak kullanıcıların gün içerisinde sürekli olarak parfüm sıkmaları da zararların ortaya çıkmasında çok etkilidir. Herkes güzel kokmayı seviyor olsa da sürekli olarak parfümün sıkılması birçok solunum rahatsızlığını tetikleyebilmektedir.

Sahte Parfüm Kullanmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Sahte ürünlerin kullanımı vücutta ekstra zararlar göstermeye başlamaktadır. Sahte alkollerin kalıcılığını sağlamak adına pahalı bitki özleri yerine kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Bu kimyasal maddeler ile birlikte insanlarda çift görme sorunu son derece yaygın bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra burun tıkanıklığı da oldukça sık rastlanan durumlar arasında yer almaktadır. Sürekli olarak hapşırma ve öksürme durumu söz konusu olurken bu durum kişilerin solunum yollarının tahriş olmasına sebep olmaktadır. Ayrıca astım hastalığı olan kişilerin sahte ürünleri kullanmaya başlaması durumunda hastalıkları çok ciddi şekilde ilerleme gösterebilmektedir. Bu sebeple de sahte ürünleri astım hastalarının kesinlikle kullanmaması gerekmektedir.

Parfüm Sıkmak Abdesti Bozar mı?

Bilindiği üzere parfümlerin içeriğinde alkol yer almaktadır. Dinimize göre alkol haram kılınmış olduğundan insanlar parfüm kullanmanın abdesti bozup bozmayacağı konusunda fikir ayrılıkları yaşarlar. Günümüzde yaşayan din alimlerine göre parfüm kullanımı abdesti bozmamaktadır. Fakat namaz kılacak olan kişiler varsa bu kişilerin biraz daha tedbirli olması açısından parfüm sürdükten hemen sonra namaz kılmamaları önerilmektedir. Bunun yanı sıra parfümlerin genelinde cildin üzerinde bir tabaka halinde yapışma söz konusu olacaktır. Bu durum abdest alırken tam olarak istenilen verimin alınamamasına sebep olacağından abdest zarar görebilmektedir. Bu sebeple de parfüm kullandıktan hemen sonra abdest almamak daha doğru olacaktır. Sürekli olarak parfüm sıkmanın zararları konusunda bilgi verici yazılar yer alsa da insanlar bu konuda ciddi adımlar atmayarak sıkça parfüm kullanmaya devam etmektedir.

Yorumlar
Lütfiye Yıldız 13 Nisan 2019 - 10:00:13 Orjinal parfüm kullandığınızda bir zararı olacağını düşünmüyorum ama sahte parfümler içeriklerinden dolayı tene zarar verebiliyor. Ayrıca alerjik birtakım durumlara da neden olabiliyor. Tene sıkmak aslında her bakımdan bence zararlı olur. Kıyafete sıkmak daha iyi olur. Abdest konusunda çok emin değilim ama bozmaz diye düşünüyorum. Koklamak orucu bozar diye duymuştum daha önce ama abdest için duymadım hiç.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: