Sağlık 13 Temmuz 2021 - 08:50:06

Passiflora Çayının Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Passiflora Çayının Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Passiflora çayı, sakinleştirici etkisi ile bilinen, çarkıfelek çiçeği ve fırıldak çiçeği gibi isimlerle de bilinen bir bitkisel bir içecektir.

Passiflora Çayının Faydaları Nelerdir?

Ana vatanı Güney Amerika olan passiflora, ülkemizde yetişen bir bitki türü değildir. Ülkemizde mavi çarkıfelek bitkisi yetişi ve bu da tıbbi amaçlı olarak değil süs amaçlı kullanılmaktadır. Bu bitki çayının yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır ve genel olarak strese karşı etkili olarak kullanılmaktadır. Stresten kurtulmak, ağrıları hafifletmek ve yorgunluğu gidermek için faydalı olan bu bitki çayı, kan basıncının dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Kan basıncı dengesiz olduğu zaman kişinin tansiyonun da ani yükselmeler ya da düşüşler yaşanır. Passiflora çayı tansiyonun dengede kalmasına yardımcı olabilmektedir. Düzenli bir şekilde tüketildiği zaman etkileri gözlemlenebilir.

Sinir hücrelerinin yatışmasına yardımcı olan passiflora çayı, daha kaliteli uyumanızı sağlamaktadır. Eğer uyku probleminiz varsa ve kesintisiz uyumak istiyorsanız bu çaydan destek alabilirsiniz. Bu şekilde vücudunuz rahatlar ve güne daha dinç bir şekilde başlarsınız.

Damar tıkanıklığının önlenmesine yardımcı olan bu doğal içerikli bitki çayı, kalp hastalıklarının önlenmesi konusunda destek olur. İleri yaşlarda daha büyük bir tehlike haline gelen kalp hastalıkları bu çay sayesinde önlenebilir. Her sabah 1 fincan tüketerek kalp hastalıklarını önleyebilirsiniz.

Passiflora Çayı Neye İyi Gelir?

Modern çapın en büyük hastalıklarından biri olan stres, tüm yaşamı olumsuz olarak etkilemektedir. Stres birçok hastalığın oluşmasına neden olur. Stresi yok etmeye yardımcı olan passiflora çayı, beyin hücrelerinin uyarılmasını ve kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Sıkıntılı günler yaşıyorsanız, stresten uzaklaşmak istiyorsanız bu çaydan faydalanabilirsiniz.

Antioksidan bir içeriğe sahip olan bu bitki çayı, ağrı kesici etki meydana getirmektedir. Kas ve kramp ağrısı, baş ağrısı gibi problemler yaşıyorsanız bu çayı tüketebilirsiniz. Bu çay kısa süre içerisinde ağrıyı hafifletecektir. Sinir hücrelerini uyarma etkisi aynı zamanda dikkat dağınıklığı gibi problemlerin önlenmesi konusunda da etkili olmaktadır. Algının açılmasına ve konsantrasyon sağlanması yardımcı olur. Aynı zamanda kaygı ve panik atak gibi durumların giderilmesine de etki eder.

Passiflora Çayının Zararları Nelerdir?

Genel anlamda her ne kadar faydalı olsa da passiflora çayının zararları da bulunmaktadır. Kan sulandırıcı etkisi vardır ve kasların gevşemesine neden olmaktadır. eğer kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız bu çayı tüketmeden önce doktorunuzdan bilgi almasınız. Ayrıca gebelik döneminde kesinlikle tüketilmemelidir. Bebeğin düşmesi gibi sorunlara yol açabilir. Eğer ki ilaç kullanıyorsanız herhangi bir etkileşim olmaması için ilaç kullanılan günlerde bu çayı tüketmemeye dikkat ediniz.

Passiflora Çayı Nasıl Yapılır?

Evde kolay ve pratik bir şekilde hazırlanabilen passiflora çayının tarifi oldukça basittir. 250 ml. miktarında su ve 1 tatlı kaşığı passiflora bitkisi ile bu çayı hazırlayabilirsiniz. Öncelikle suyu kaynatınız ve daha sonra içerisine bitkiyi ekleyiniz. Yaklaşık olarak 5 dakika demlenmesini bekleyiniz. Sonrasında süzerek tüketim sağlayabilirsiniz. Taze olarak tüketilmesi önerilmektedir. Bu şekilde daha sağlıklı olacaktır.

  • passiflora çayı
  • passiflora çayının faydaları
  • passiflora çayı neye iyi gelir
  • passiflora çayının zararları
  • passiflora çayının tarifi
  • passiflora çayı nasıl yapılır
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Prostata İyi Gelen Bitki, Kür, Yiyecekler ve Çaylar Nelerdir?