Sağlık 12 Şubat 2021 - 14:31:01

Kara Ceviz Tohumu ve Tozu Nedir? Fiyatları Ne Kadar?

Kara Ceviz Tohumu ve Tozu Nedir? Fiyatları Ne Kadar?

Kara ceviz tohumu, normal cevize kıyasla içerisinde daha fazla yağ asidi ve protein barındıran önemli besin türlerinden biridir.

Kara Ceviz Tohumu Nedir?

Kara cevizin bilimsel ismine juglans nigra denir. Amerika kıtasına has ağaç türlerinden biri olan bu ağaç genel itibari ile kerestesi için üretilmektedir. Meyvelerinin kalın kabuklu ve sert olduğunu söyleyebiliriz. Meyvenin içindeki ceviz oranı normal cevize nazaran azdır. Bu ağacın dişlerinin çiçek açtığı, genel olarak 5 ya da 4 kümeler şeklinde filize dönüştüğü ifade edilir. Bin altı yüzlü senelerin ortalarında bu bitki Avrupa'da tanınmıştır. Sonrasında ise Amerika ve Avrupa'da yemek, dondurma ve şekerli gıdalarla birlikte kullanılmıştır.

Kara Ceviz Ne İşe Yarar?

İnsan sağlığı için en önemli yemiş türlerinden birinin ceviz olduğu bilinen gerçeklerden biridir. Ceviz tüketmek birçok rahatsızlığın önlenmesine yardımcı olur. Özellikle depresyon rahatsızlığı yaşayan kişilerin bol bol ceviz tüketmesi tavsiye edilir. Ceviz depresyonla savaşılmasına yardımcı olduğu gibi beyin sağlığını da geliştirmektedir. Kara cevizin eski çağlardan bu yana Amerika ve Asya kültürlerinde yaşayan kişilerin diyetleri için besleyici besin görevi görmüştür. İçindeki besleyici ve güçlü bileşenlerin olması bu cevizi değerli kılar.

Kara Ceviz Tozunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Kara cevizin kabukları öğütülür. Öğütülen kabuklarla maske hazırlanır ve maske cildin deforme olmuş yerleri için kullanılır. Cilt üzerinde deforme olmuş hücrelerin sayısı bu maskeyle azaltılmakta ve bu sayede yaşlanma, kırışıklık gibi kişileri rahatsız eden etkenler ortadan kaldırılır. Ayrıca cildin altındaki deride oluşan hasarlı hücrelerin cilt rahatsızlıklarına yol açtığı belirtilmektedir. Bu ceviz türü ise bu bölgelere nüfuz eder ve alandaki hücrelerin yenilenmesini sağlar. Amerika'da çoğu cilt bakım tekniklerinde bu cevizin kabuğu öğütülmekte ve toz şekline dönüştürülmektedir. Kara ceviz tozu ile maske yapılır. İçinde yararlı yağ asitleri ve önemli antioksidanlar vardır. Bunların olması cilt rahatsızlıkların engellenmesini sağlar. Fakat tozun direkt olarak cilde uygulanması yan etkilere yol açabilir. Dolayısı ile taşıyıcı yağ ve kremlerle kullanılması gerekir. Cildin sağlıklı olmasını sağlar.

Kara Cevizin Fiyatları Nelerdir?

İnsan sağlığına birçok konuda olumlu etkisi olan bu cevizin fiyatları piyasaya göre değişir. Güncel fiyatlar değiştiği için ceviz satışı yapılan alanlardan fiyatları öğrenebilirsiniz. Kerestecilikte kullanımı tercih edilen kara ceviz ağacının siyah renkteki kabukları boya sanayisinde kullanılabilmektedir. Bunun haricinde bu ağacın etkilerinden biri böcek ve sinekleri uzak tutabilmesidir. Kara ceviz tohumunu ya da tozunu uygun fiyatlarla internet üzerinden de sipariş verebilirsiniz. Hem cilt sağlığı hem de vücut sağlığı için faydalı olan bu ceviz türünü birçok şekilde kullanabilirsiniz.

Kara Cevizin Besin Değeri Nedir?

Yirmi sekiz gram kara ceviz içerisinde yüz yetmiş üç kalori vardır. Ayrıca 2.8 gram karbonhidrat, 1,9 gram lif, 6,7 gram protein ve 16.5 gram yağ olduğu söylenebilmektedir.

  • kara ceviz tohumu
  • kara ceviz tozu
  • kara ceviz ağacı
  • kara ceviz tohumu nedir
  • kara ceviz fiyatı
Yorumlar
Seher Köseoğlu Kara ceviz tozu ile saç boyama yapıldığını duydum ama ne kadar doğru bilmiyorum. Nerede satılıyor nasıl satın alabilirim acaba? Bide saç boyamada kullanıldığında hangi renk ortaya çıkıyor nasıl uygulamak gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Termal Korse Zayıflatırmı? Termal Korse Takmanın Zararları ve Faydaları