Sağlık 15 Ağustos 2021 - 21:23:08

Pizza Nasıl Yapılır? Evde Pizza Yapımı ve Tarifi

Pizza Nasıl Yapılır? Evde Pizza Yapımı ve Tarifi

Ev pizzası, çeşitli malzemeler ile evde basit ve pratik bir şekilde hamurla yapılan gıdalardan biridir.

Pizza Nasıl Yapılır? Nasıl Hazırlanır?

Pizza yemeyi nerdeyse on kişiden sekizi sever. Kaşarlı, mantarlı, biberli, sucuklu, salamlı gibi birçok çeşidi olan pizzalar dışarda tüketildiği gibi evde yapılabilir. Dışarda yapılan pizzalardan daha lezzetli ve sağlıklı olan bu gıdanın hazırlanması kolaydır. Kişi kendi damak zevkine uygun olan malzemeleri alarak pizzayı yapabilir. Yetişkinlerin dışında çocukların da çok sevdiği bu yemekle sevdiklerinize, çocuklarınıza sürpriz yapabilirsiniz.

Pizza İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Hamuru için gerekli malzemeler; dört ila beş bardak un, bir yemek kaşığı şeker, iki yemek kaşığı instant kuru maya, dört yemek kaşığı zeytinyağı, yarım yemek kaşığı tuz, iki su bardağı ılık su, pizzanın alt kısmına serpilmek üzere hazır hale getirilen iki yemek kaşığın mısır unudur. Pizzanın üst kısmı için ise sucuk, zeytin, salam veya sosis, mantar gerekir. Sos için de iki diş dövülmüş sarımsak, iki su bardağı domates sosu ( bir çay bardağı su ile karıştırılan salça da olabilir), iki yemek kaşığı sıvı yağ, birkaç tutam fesleğen, bir çay kaşığı kekik, üç ila dört adet rendelenmiş domates, bir yemek kaşığı domates salçası gereklidir.

Evde Pizza Yapımı ve Tarifi Nedir?

Hazırlamak için öncelikle mısır unu hariç hamur için hazır hale getirilen malzemeler karıştırılarak hamur haline getirilir. Beş dakika yoğurulması yeterli olacaktır. Yoğurulan hamurun üstü streçle kapatılarak otuz dakika bekletilir. Sürenin dolması ile hamur mayalanır ve iki parçaya bölünür. Hamur pizza büyüklüğünde açılır.İki tepsiye de mısır unları pay edilerek serpilir. Açılan hamur mısır ununun üst kısmına yayılır. Pizzanın üstleri çatalla delinmelidir. Delinmemesi halinde hamur kabarabilir. İki yüz derece ısıtılan fırına koyulan tepsiler on dakika kadar pişirilir. Pişme sürecinde sos ve diğer malzemeler hazırlanır. Yarı şekilde pişen hamuru üstüne sos sürülür. Rendelenmiş olan peynir, dieğr malzemeler yerleştirilir. Kenar kısımları pişinceye kadar yirmi dakika fırında bekletilir. Dilimlenme yapmadan önce beş dakika dinlenmesi tavsiye edilir. Bu tariften sekiz dilim pizza çıkar.

Pizza Yapmak İçin Püf Noktalar Nelerdir?
  • İnce açılan hamur çok lezzetli olduğu için hamurun ince açılması önerilir.
  • Pizza fırına koyulmadan önce çatalla delinir. Delinmeyen hamur kabarır.
  • Pizzanın orta tarafları ince oluşa lezzet iki katına çıkar.
  • Pizzanın pişirilme esnasında fırın sıcaklığı fırının modeline göre ayarlanır.
Pizza Çeşitleri ve Lezzetleri Nelerdir?

Pizza fırında yapıldığı gibi tavada da yapılabilir. Bunun haricinde çok zamanı olmayan kişiler bazlama ile de pizza yapabilmektedir. Kenarları dolgun olan tarif denenebilir. Orta büyüklükte olan bir dilim pizzanın tahmini olarak kalorisi iki yüz kırk birdir.

  • pizza
  • evde pizza yapımı
  • pizza nasıl yapılır
Yorumlar
Hanife Göçmen Evde kolay pizza yapımı nasıl olur? Hamurunu yapmak için neler gereklidir? Tarifi nedir? Sosunu nasıl hazırlayabilirim? Lezzetli olması için püf noktaları nelerdir? Hamurunu ince yapmak istiyorum daha güzel olur diye düşündüm. cevapla
yorum yaz
Damar Sertleşmesi Nedir? Ne İyi Gelir? Neden Olur?