Diyet 27 Haziran 2021 - 17:02:15

Sıkı Diyet Programı Nedir? Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir?

Sıkı Diyet Programı Nedir? Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir?

Sıkı diyet programı kişinin bulunduğu fazla kilolardan kurtulması için disiplinli ve istikrarlı bir şekilde uyguladığı diyet türüdür.

Sıkı Diyet Programı Nedir?

Diyet kilo vermek için olduğu gibi ideal kiloyu korumak amacıyla da yapılmaktadır. Kişi tarafından uygulanan beslenme programının genel ismi diyettir. Liste düzenli bir biçimde uygulandığı zaman kilo vermek mümkün olur. Sıkı diyet programı ve listesi kişilere özel hazırlanmalı ve uygulanmalıdır. Kilo verme sürecinde yaş, metabolizma hızı, hareket etme sıklığı ve tüketilen su miktarı gibi etkenler önem taşır. Her insanın bu etkenleri aynı olmadığından dolayı uzman diyetisyen eşliğinde kişiye özel liste hazırlanır.

Sıkı Diyet Programı Nasıl Yapılır?

Kişilere özel hazırlanan sıkı diyet programı listelerinde çeşitli etkenlere dikkat edilmesi gereklidir. Kişinin gün içinde tercih ettiği yaşam tarzı, günlük harcanan kalori, aktif yaşamak, masa başı çalışmak, alınan vitamin, mineral ve karbonhidrat değeri önemlidir. Bu gibi etkenlerin dengeye oturtulması kilo vermek için gereken bir adımdır. Kilo vermek isteyen kişinin gün içinde bin ila bin sekiz yüz değeri arasında kalori alamsı gerekmektedir. Kalıcı kilo verebilmek için en az bin kalorinin alınması gerekir. Bunların dışında sağlıklı beslenmek yaşam tarzı haline dönüştüğü zaman kişi stres yaşamadan kolay bir şekilde zayıflayabilir. Şok diyetlerin uygulanması ise tekrardan kilo alınmasına yol açar. Diyeti uygulayacak olan kişinin vücut değerleri kıstas alınarak beslenme programı oluşturulmaktadır. Kişinin özelliklerine ve yaşam tarzına göre diyet listesi hazırlanır.

Sıkı Diyet Programı Nasıl Hazırlanır?

Sıkı diyet programı uygulayacak olan kişinin ilk olarak sağlık durumunun incelenmesi gerekir. İnceleme için şeker, kolesterol gibi bütün hastalık riskleri göz önüne alınmaktadır. Bu tip kronik rahatsızlıkları olan kişilere özel diyet hazırlanmaktadır. Bunun dışında sağlıklı olan kişiye özel de beslenme programı hazırlanır. Kişinin alerjisi olduğu, sevdiği besinler tespit edilerek bireyin zayıflamasını sağlayan besinler programa yerleştirilir. Tam tahıllı ekmek türleri, sebze ve meyveler tüketilebilir. Günlük ihtiyaç duyulan enerji çeşitli besinlerden alınmaktadır. Sağlıklı kilo vermek için mutlaka uzman diyetisyene gidilmelidir. Kişiye özel hazırlanan diyet listesiyle zayıflamak zor olmaktan çıkar. Kişinin hareket alanı az ise bu durum artırılır. Her insanın zayıflayamama nedeni ortak olmayabilir. Bu durumda kişinin kendini iyi tanıması ve diyetini bu bilgiler ışığında hazırlatması önerilir.

Sıkı Diyet Programının Zararları Nelerdir? Nelere Dikkat Etmeli?

Beslenme programının içindeki su tüketiminin yeri önemlidir. Vücudun en temel ihtiyacı olan suyun yağları parçalama etkisi vardır. Bu yüzden diyet listesine mutlaka günlük iki litre su eklenmesi gerekir. Haftalık ise on dört ila on altı litre su içilmesi tavsiye edilmektedir. Bu durum haricinde günlük yarım saat yürüyüş yapmak kilo vermeyi hızlandırır. Spor veya egzersiz mutlaka yapılmalıdır. Spor yapmak hem vücudu sıkılaştırır hem de kilo vermeyi iki katına çıkarmaktadır. Sıkı diyet programının düzenli bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

  • sıkı diyet programı
  • sıkı diyet programı nedir
  • sıkı diyet programının zararları
Yorumlar
Gürsel Ersin Sıkı diyet listesi nedir? Sıkı bir diyete girmek istiyorum. Çünkü kilo vermem gerekiyor. Daha önce bazı yöntemler denedim ama etkili olmadı. Zayıflamak için ne yapmam gerekiyor? Sıkı programlar zararlı olur mu? cevapla
Burcu Tercan Hızlı kilo vermeyi sağlayacak diyet programları daha çok acil kilo vermelerde kullanılır. Kısa süreli olmalıdır da zaten. Gerekli kilo verildikten sonra kilo alımını sağlayacak aşırı yeme içmeye değil de; normal kilo aldırmayacak kadar kalori alımına dikkat edilmelidir. Düşük kalori alımı ya da düşük kalorili diyetler belli uzmanların elinde oluşturulursa daha iyi olur... cevapla
Aysel Fatma Sıkı diyet yapmaktan kasıt kesinlikle aç kalmak, kendimizce oluşturduğumuz aç kalma yöntemleri olmamamlıdır. Aç kalarak kilo verilmiyor bilakis alınıyor çünkü aç kala kala bir iki gün sonra kıtlıktan çıkmış gibi yemeye başlıyorsun. Ben çok denedim hep böyle oldu çünkü. En sonunda akşam yemeklerine dikkat ederek zayıfladım; şimdi de kiloma dikkat ediyorum sadece... cevapla
yorum yaz
Jilet İzi Geçer mi? Kalır mı? Jilet İzini Makyajla Kapatma