Diyet 20 Mart 2021 - 05:50:23

Sirtüin Diyet Nedir? Sirtfood Diyeti Listesi ve Tarifi

Sirtüin Diyet Nedir? Sirtfood Diyeti Listesi ve Tarifi

Sirtüin diyeti; vücutta zayıflama genlerinin harekete geçmesine yardımcı olan ve aynı zamanda hücrelerin korunmasına destek olan sirtuin proteini içeren besinler ile gerçekleştirilen bir beslenme programıdır.

Sirtüin Diyet Nedir? Zayıflatır mı?

Dünyaca ünlü isimlerin uygulaması ile birlikte adını duyuran sirtuin diyet, aynı zamanda sirtfood olarak da belirtilen, sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olan zayıflama yöntemidir. Hücrelerin hasra görmesine engel olan bu diyet aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasına, yağ yakımının artmasına, yaşlılık gibi etkilerin geciktirilmesine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Vücutta meydana gelebilecek iltihaplanma gibi belirtileri de ortadan kaldıran bu beslenme programı, sirtuin adı verilen proteinleri içeren besinlerin tüketilmesi ile uygulanır.

Bitki bazlı protein olarak adlandırılan sirtuin zayıflama genlerinin aktifleşmesine ve bunun birlikte hücrelerin korunmasına destek olan bir maddedir. Bazı yiyeceklerin içerisinde bolca bulunmaktadır. Sirtfood diyeti bu tarz sebze ve meyveler ile birlikte kahve ve bitter çikolata tüketimine izin vermektedir. Vücutta kalori kısıtlaması meydana getiren bu diyet ile hem sağlıklı zayıflama sağlanabilir hem de bağışıklık sisteminde güçlenme etkisi meydana getirilebilir.

Sirtfood Diyeti Listesi

Sirtfood Diyeti Listesi ve Tarifi

3 haftalık bir diyet sürecinden meydana gelen sirtüin diyet listesi için uygun görülen gıdalar; Kara lahana, soğan, maydanoz, roka, karabuğday, zeytinyağı, çilek, yeşil çay, yaban mersini, bitter çikolata, kahve ve zerdeçal şeklindedir. İlk 3 gün boyunca kalori kısıtlaması meydana getirilmektedir. Bu şekilde zayıflama genlerinin aktif olması sağlanmaktadır. Bu 3 günlük süreçte günde sadece 100 kalori hakkı vardır. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz sebzelerle beslenilmesi ve yeşil detoks sularının tüketilmesi önerilmektedir. 3 günlük sürecin ardından 4 gün boyunca günde iki öğün yemek yeme ve toplamda günlük 1500 kalori sınırı vardır. Bu süreçte de aynı şekilde beslenmek gerekmektedir. Bu bir haftalık süreçte yaklaşık olarak 7 kilo verebilirsiniz.

İlk hafta tamamlandıktan sonra diyet iki hafta daha devam etmektedir. 2 haftalık süreçte günde 3 öğün yemek yeme sağlanabilir. Bu süreçte düzenli beslenme sağlanmalı, sirtuin içeren besinler tüketilmeli ve aynı zamanda detoksu sularını tüketmeye özen gösterilmelidir.

Sirtüin Diyetini Kimler Uygulayamaz?

Genel olarak vücuda faydalı etkileri olan sirtüin diyeti kronik hastalığı olanlar tarafından uygulanmamalıdır. İleri derecede bir hastalığınız varsa ve devamlı olarak ilaç kullanmak zorundaysanız bu diyeti uygulamayınız. Öncesinde doktorunuzdan bilgi almayı ihmal etmeyiniz. Bunun yanı sıra bahsedilen besinlerden birine alerjiniz varsa yan etki olabileceğini uygulamamalısınız. Sirtuin proteini içeren gıdaların aşırı tüketimi vücutta yan etki meydana getirmektedir. Bu nedenle aşırı tüketmeyiniz.

Sirtüin Diyeti Yapanlar ve Yorumlar

Hem ülkemizde hem de dünya üzerinde farklı ülkelerde pek çok kişi tarafından uygulanan sirtfood diyeti oldukça faydalı etkilere sahip olduğundan olumlu yorumlar almaktadır. Bu diyeti yapanlar genel olarak etkilerden memnun kaldıklarını belirtmektedirler.

  • sirtüin diyet
  • sirtfood diyet
  • sirtüin diyet nedir
  • sirtfood diyet listesi
  • sirtüin diyetini kimler uygulayamaz
  • sirtüin içeren besinler
  • sirtuin proteini
  • sirtüin diyeti yapanlar
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
1 Ayda 10 Kilo Nasıl Verilir?