Sağlık

Koronavirüs Öksürüğü ile Kuru Öksürük Arasındaki Fark Nedir?

19 Mart 2020 - 20:40:32
Koronavirüs Öksürüğü ile Kuru Öksürük Arasındaki Fark Nedir?

Koronavirüs; covid-19 ismi ile bilinen, solunum yollarına yapışarak akciğerde büyük hasarlara yol açan ve yoğun öksürük, yüksek ateş gibi belirtilerle kendini gösteren oldukça tehlikeli bir virüstür.

Korona Virüs Öksürüğü Nasıl Anlaşılır?

Tek zincirli bir RNA virüsü olan coronavirüs, dünya genelinde yayılma gösteren ve korkuya sebep olan bir hastalıktır. Basit bir nezle gibi belirtiler gösteren koronavirüsü, boğaz ağrısı, baş ağrısı gibi çok net olmayan belirtilerin yanı sıra öksürük ve günlerce devam eden yüksek ateş ile kendini göstermektedir. Normal bir gripte de bu tarz belirtiler oluşabilmektedir. Fakat bazı yöntemler ile bu belirtiler birkaç gün içerisinde iyileşme göstermektedir. Covid 19 tam tersi olarak birkaç gün içerisinde daha da ilerleme kaydetmektedir.

Boğaz bölgesinde yapışan korona virüsü, birkaç günlük kuluçka döneminden sonra akciğere doğru inmektedir. Akciğerde iltihaplanma oluşmasını önleyen hücreler vardır. Bu hücrelere zarar veren corona virüsü, akciğerde su toplanmasına neden olur. Bu öksürüğün artmasına ve kişinin ciğerlerinde hasar oluşmasına neden olmaktadır. Koronavirüs öksürüğü ile kuru öksürük oldukça benzer olmasına rağmen ayırt edici noktası tam olarak burada ortaya çıkmaktadır. Yüksek ateş ve geçmeyen, gün geçtikçe daha ciddileşen öksürük bu virüsün vücuda yerleşmiş olabileceğinin göstergesidir.

Kuru Öksürük ile Corona Virüsü Öksürüğü Farkı Nedir?

Hepimizin zaman içerisinde farklı şekillerde başına gelen kuru öksürük bahar aylarında ortaya çıkan polenlerden dolayı oluşabileceği gibi grip, soğuk algınlığı ya da nezle gibi durumlarda da meydana gelebilmektedir. Son zamanlarda dünya üzerinde hızlı bir şekilde yayılan ve pandemi ilan edilen covid-19 da kendini öksürük ile belli etmektedir. Kuru öksürük ile ortaya çıkan bu virüse aynı zamanda yüksek ateş de ortaklık eder. Çünkü koronovirüs akciğere yerleştiği zaman bağışıklığın düşmesine neden olur. Ateş bağışıklık sisteminin vücutta algılamış olduğu yabancı maddeye karşı geliştirmiş olduğu bir silahtır.

Zaman geçtikçe ilerleme kaydeden koronavirüs belirtileri grip ile karıştırılsa da zaman içerisinde farklı şekillenmektedir. Günlerce düşmeyen ateş, ateşle birlikte nefes darlığının oluşması ve şiddetlenen öksürük bu virüsün tanımı için kullanılabilmektedir. Kuru öksürükten tam olarak farkı burada ayrılmaktadır. Her öksürük covid-19 olarak adlandırılmamalıdır.

Covid 19 Bulaşıcı mı? Koronavirüsü Nasıl Bulaşır?

Kütle olarak ağır olan ve bulunduğu yüzeyde en fazla 2 saat yaşayabilen coronavirüs, vücutta günlerce yaşayabilmektedir. Genel olarak hayvanlarda görülen bu virüs insandan insana da bulaşabilmektedir. Öksürük ya da hapşırma sırasında havaya yayılan damlacıklar nedeniyle yayılma göstermektedir. Kuluçka döneminde de bulaşıcı olabilen bu virüs asıl olarak bu süreçten sonra hızlıca yayılabilmektedir. Ellerin ağız, burun ve yüze temas etmesi de virüsün bulaşmasına neden olabilir. Bağışıklığı düşük olan ve ileri yaştaki insanlar için yayılma hızı oldukça fazladır. Pek çok ülkede görülen corona virüsü kontrol altına alınmadığı zaman oldukça zararlı etkiler meydana getirmektedir.

Coronavirüsünden Korunmanın Yolları Nelerdir?

Henüz dünya üzerinde yeni tanımlanan bir hastalık olan koronavirüsü aşısı ya da ilacı bulunmadığı için oldukça tehlike arz etmektedir. Korona virüsünden korunmak için öksürürken ya da hapşırma sırasında bir mendil kullanılmalıdır. Bu mendili tek seferde kullanınız ve sonrasında kapalı bir çöz kutusuna atınız. Böylece virüsün yayılma hızını engelleyebilirsiniz. Mendil yoksa dirseğin iç tarafı kullanılabilir. İnsanlarla yakın temas kurmayınız. Tokalaşma, sarılma ya da öpme gibi eylemlerden uzak durunuz. Kalabalık ve kapalı ortamlarda bulunmayınız. İnsanlarla aranıza en az 1 metre mesafe koyunuz. Ellerin temiz olmasına ve sabun ile 20 saniye yıkanmasına özen göstermelisiniz. Düzenli beslenmeyi ve bağışıklığı güçlendirmeyi unutmayınız.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz