Yaşam 13 Nisan 2021 - 17:33:42

Sivilce Patlatmak Orucu ve Abdesti Bozar mı?

Sivilce Patlatmak Orucu ve Abdesti Bozar mı?

Yüzde meydana gelen iltihaplı sivilceler önemli cilt sorunlarından biridir. Ramazan ayının gelmesi ile birlikte sivilce patlatmak orucu bozar mı diye merak edilirken aynı zaman abdesti bozar mı diye de sıklıkla sorulmaktadır. Yazımızın içerisinde bu soruları yanıtlarken, oruca zarar veren durumlara da değineceğiz.

Sivilce Patlatmak Orucu Bozar mı?

Yeme, içme, cinsel ilişkiden uzak durma ve nefsi dinginlemek orucun gerekleri olarak nitelendirilmektedir. Oruçluyken yemek yemek, herhangi bir şekilde bir şey içmek ya da cinsel bir temasta bulunmak orucu bozmaktadır. Bu açıdan değerlendirildiği zaman sivilce sıkmak orucu bozar mı diye merak ediyorsanız, sivilce patlamanın oruca herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Eğer ki oruç tutarken böyle bir durum yaşadıysanız sivilcenizi sıktıysanız, orucunuz zarar görmemektedir. Orucun zarar görmesi için vücuda bir besin girmesi gerekmektedir. Ayrıca cinsel anlamda bir arzu oluşmalıdır. Eşlerin birbirine sarılması orucu bozmaz fakat öpüşmeleri bozmaktadır. Sivilce patlatmak ise oruca herhangi bir şekilde zarar vermemektedir.

Sivilce Sıkmak Abdesti Bozar mı?

Dini pek çok ibadeti yerine getirirken pislikten arınmak anlamına gelen abdestin alınması gerekmektedir. Abdesti bozan haller bulunmaktadır. Siyah nokta ya da sivilce sıkmak ise abdesti bozabilmektedir. Şöyle ki eğer sivilcenin içerisinden çıkan irin ya da kan eğer ki çok fazla yayıldıysa bu abdesti bozar. Fakat sivilcenin üzerinde kalır ve yayılmazsa abdest bozulmamaktadır. Sivilcenin başında iğne başı gibi duran iltihap ya da irin abdesti bozmamaktadır. Fakat yayıldığı zaman abdest bozulur ve yeniden alınması gerekmektedir. Aynı şekilde -siyah nokta sıkmak abdesti bozar mı sorusunun cevabı da aynıdır.

Sivilce Gusüle Engel mi?

Gusül abdesti, İslam Dini gereklidir. Vücutta iğne ucu kadar ıslak yer kalmayacak şekilde uygulanır ve genel olarak duştan sonra alınmaktadır. Sivilce gusül abdestini bozar mı diye merak ediyorsanız ve gusül alırken sivilceniz kanadıysa patladıysa bu gusülü bozamamaktadır. Gusül ile normal abdest aynı değildir. Sivilce kanaması yayıldığında abdesti bozar ama gusülü bozmaz. Kan dinimizde necistir ve o bölgenin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Oruçuyken Sivilce Kremi Sürmek Orucu Bozar mı?

Eğer ki cildiniz sivilce varsa ve krem sürüyorsanız bunun oruca bir zararı yoktur. Sürülen krem gözenekler aracılığı ile deri altındaki kılcal damarlara ve kana karışmaktadır. Bundan dolayı deri üzerine sürülen merhem ya da krem orucu bozmamaktadır. Krem sürmek orucu bozar mı sorusunun cevabı bu şekildedir.

  • sivilce patlatmak orucu bozar mı
  • sivilce sıkmak orucu bozar mı
  • sivilce sıkmak abdesti bozar mı
  • sivilce gusüle engel mi
  • sivilce gusül abdestini bozar mı
  • krem sürme orucu bozar mı
  • oruçluyken sivilce kremi sürmek
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Balyaj Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Kadar Dayanır?