Yaşam 14 Nisan 2021 - 08:50:19

Japon Yapıştırıcısı Masadan, Kumaştan, Tırnaktan Nasıl Çıkar?

Japon Yapıştırıcısı Masadan, Kumaştan, Tırnaktan Nasıl Çıkar?

Kırılan bir eşyayı ya da nesneyi eski halline getirmek için kullanılan japon yapıştırıcısı, güçlü bir tutkal olarak tanımlanabilmektedir. En güçlü yapıştıcılardan sayılan bu madde istemediğimiz bir yere bulaştığında ne yapabiliriz? Yazımızda japon yapıştırıcısı nasıl çıkar sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Japon Yapıştırıcısı Masadan Nasıl Çıkar?

Pek çok eşyanın tamir edilmesi için kullanılan japon yapıştırıcısı masaya dökülebilir. Masaya bulaşan bu tarz tutlkallar leke şeklinde kalır. Bu lekelerin temizlenmesi için doğru olmayan yöntemler kullanıldığında ağarma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Pekiyi japon yapıştırıcısı masadan nasıl çıkar ya da masa yüzeyleri çoğunlukla ahşap olduğu için japon yapıştırıcısı ahşaptan nasıl çıkar?

Bulaşan yapıştırıcı, sıcak tuzlu su ile temizlenirse leke kalmayacaktır. Tuz sıcak suyun içerisinde eriyerek yapıştırıcının daha kolay çıkmasını sağlayacaktır. Bir kase içerisine 2 yemek kaşığı kadar tuz ve bir bardak sıcak su ile hazırlanan tuzlu su karışımı, yapıştırıcının bulaştığı bölgeye dökülerek ve bir bez yardımı ile bölgenin silinmesi yeterli olacaktır. Yapıştırıcı kurumamışsa kısa süre içerisinde lekesiz temizlik sağlanmış olur. Eğer ki bulaşan yapıştırıcı kuruduysa tuzlu su sonrası bir bıçak ile yüzeyden dikkatlice kaldırılması sağlanabilir Sonrasında kalan artıklar için bez kullanabilirsiniz.

Japon Yapıştırıcısı Masadan Nasıl Çıkar?

Japon Yapıştırıcısı Kumaştan Nasıl Çıkarılır?

Kıyafetinize ya da farklı bir kumaşa gelen yapıştırıcının temizlenmesi işlemi sırasında dikkatli davranmak önemlidir. Çünkü kumaşın reginin ya da dokusunun zarar görmesi çok kolaydır.

Japon yapıştırıcısı kumaştan nasıl çıkar diye araştırdığımızda yukarıda bahsetmiş olduğumuz sıcak tuzlu su yöntemini daha güvenli sayılmaktadır.

Elbiseye dökülen yapıştırıcı kulak çubuğuna sürülen az miktarda aseton ile de temizlenebilir. Eğer ki bu işe yaramazsa asetonu lekenin üzerine doğru az miktarda dökünüz. Bu şekilde lekede çözülme meydana gelecektir. Fakat aseton kumaşa zarar verebileceği için çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Lekeyi yaymadan diş fırçası ile hafif bir şekilde fırçalayabilirsiniz. Sonrasında kıyafeti yıkayınız. Bu şekilde yapıştırıcı tamamen gidecektir.

Japon Yapıştırıcısı Kumaştan Nasıl Çıkar?

Japon Yapıştırıcısı Tırnaktan Nasıl Temizlenir?

Japon yapıştırıcısı tırnaktan nasıl çıkar sorusuna bu konunun en önemli solventi asetondur diyerek cevap verebiliriz. Tırnak ya da cildin temzilenmesi diğer yüzeylerin temizlenmesinden daha basittir. Asetonu yapıştırıcının olduğu bölgeye güzelce sürmeniz ve ovuşturmanız yeterlidir.

İşlem sırasında asetonun cilde zararları dikkate alınmalıdır. Aseton, cildin üzerindeki koruyucu yağ tabakasını tamamen ortadan kaldırır ve cilltte kuruluk yanısıra kepeklenme yapar. Bundan dolayı tutkal çıkınca cildinizi güzel bir şekilde nemlendiriniz.

Japon Yapıştırıcısı Tırnaktan Nasıl Çıkar?

Japon Yapıştırıcısını Ne Çözer?

Yapıştırma esnasında herhangi bir yere damlayan japon yapıştırıcısı güçlü bir tutkal olduğundan leke haline gelir ve normal şekilde çıkması zordur. Yapıştırıcının yüzeyden temizlenmesi bir çözünme işlemidir. Japon yapıştırıcısını ne çözer ya da ne geçirir diye baktığımızda tuzlu zeytinyağı karışımı karşımızı çıkar. Bu karışım kumaş ya da ahşap yüzeylerden ziyade ciltte meydana gelen yapışmalarda daha çok kullanılır.

Margarin ve karbonat yöntemi de japon yapıştırıcısının masa, çanta, ayakkabı ya da el gibi yüzeylerden çözünmesinde uygulanabilir. Herhangi bir yüzeye döküldüğü zaman önce karbonat döküp üzerine margarinle ovalama eylemi ile leke çıkar. Fakat kıyafetlerde yağ lekesi olabileceği için bu yöntem yüzeylerde uygulanmamalıdır.

Koltuk ve masa gibi taşınması güç olan eşyalarda çamaşır deterjanı da uygulanabilir. Yapıştırıcının olduğu yere deterjanı döküp nemli bezle silerseniz etkili olacaktır.

  • japon yapıştırıcısı
  • japon yapıştırıcısı masadan nasıl çıkar
  • japon yapıştırıcısını nasıl çıkarabilirim
  • japon yapıştırıcısı kumaştan nasıl çıkarılır
  • japon yapıştırıcısı kumaştan neyle çıkar
  • japon yapıştırıcısı tırnaktan nasıl temizlenir
  • japon yapıştırıcısı tırnaktan nasıl çıkarılır
  • japon yapıştırıcısını ne çözer
  • japon yapıştırıcısı ne geçirir
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Suda Çözünen ve Çözünmeyen Lifli Yiyecekler Nelerdir?