Yaşam

Japon Yapıştırıcısı Masadan, Kumaştan, Tırnaktan Nasıl Çıkar?

14 Nisan 2021 - 08:50:19
Japon Yapıştırıcısı Masadan, Kumaştan, Tırnaktan Nasıl Çıkar?

Kırılan bir eşyayı ya da nesneyi eski halline getirmek için kullanılan japon yapıştırıcısı, güçlü bir tutkal olarak tanımlanabilmektedir. Elimize, giydiğimiz kıyafete ya da masaya yapışan japon yapıştırıcısını çıkartma yöntemleri hakkında bilgi almak için içeriğimizi okumaya devam ediniz.

Japon Yapıştırıcısı Masadan Nasıl Çıkar?

Gün içerisinde pek çok eşyanın tamir edilmesi ve kullanılması için faydalı olan japon yapıştırıcısı masaya dökülebilir. Masalar çoğunlukla ahşap olduğu içi leke şeklinde kalır. Japon yapıştırıcısını nasıl çıkarabilirim diye merak ediyorsanız; bunu çıkartmak için sıcak tuzlu su uygulaması yapabilirsiniz. Eğer ki uygulama sırasında böyle bir durum olduysa hemen sıcak tuzlu su ile temizlerseniz leke kalmayacaktır. Tuz sıcak suyun içerisine eriyerek yapıştırıcının daha kolay çıkmasını sağlayacaktır. Bu yöntemi uygulamak için bir kase içerisine 2 yemek kaşığı kadar tuz koyunuz. Daha sonra üzerine bir bardak sıcak su koyunuz. Elde edilen karışım yapıştırıcının bulaştığı bölgeye dökülür ve bir bez yardımı ile silinir. Eğer ki hemen yaparsanız ve yapıştırıcı kurumamışsa kısa süre içerisine temizleme işlemi sağlayabilirsiniz. Eğer kuruduysa keskin bir bıçak yardımı ile yapmanız gerekmektedir. Sonrasında kalan artıkla için bez kullanabilirsiniz.

Japon Yapıştırıcısı Masadan Nasıl Çıkar?

Japon Yapıştırıcısı Kumaştan Nasıl Çıkarılır?

Eğer ki bir şeyi yapıştırırken kıyafetinize ya da farklı bir kumaşa geldiyse japon yapıştırıcısı kumaştan neyle çıkar diye araştırdığımızda yukarıda bahsetmiş olduğumuz sıcak tuzlu su yöntemini deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra kulak çubuğuna az miktarda aseton sürerek kumaşa hafif bir şekilde lekenin olduğu yere doğru sürebilirsiniz. Fakat aseton kumaşa zarar verebileceği için çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Eğer ki bu işe yaramazsa asetonu lekenin üzerine doğru az miktarda dökünüz. Bu şekilde lekede çözülme meydana gelecektir. Lekeyi yaymadan diş fırçası ile hafif bir şekilde fırçalayabilirsiniz. Sonrasında kıyafeti yıkayınız. Bu şekilde yapıştırıcı tamamen gidecektir.

Japon Yapıştırıcısı Kumaştan Nasıl Çıkar?

Japon Yapıştırıcısı Tırnaktan Nasıl Temizlenir?

Bir nesneyi yapıştırırken elinize ya da tırnağınıza bulaşan japon yapıştırıcısı tırnaktan nasıl çıkarılır diye soruyorsanız eğer, aseton yöntemini uygulayabilirsiniz. Aseton cildi kurutabilmektedir. Bundan dolayı tutkal çıkınca güzel bir şekilde nemlendiriniz. Asetonu yapıştırıcının olduğu bölgeye güzelce sürmeniz ve ovuşturmanız yeterlidir. Bu yöntem haricinde sofra tuzunu ılık suyun içerisine döküp tutkal bulaşan cildi 10 dakika kadar bu suda ıslatınız. Bu da yapıştırıcının çözülmesine yardımcı olacaktır.

Japon Yapıştırıcısı Tırnaktan Nasıl Çıkar?

Japon Yapıştırıcısını Ne Çözer?

Yapıştırma esnasında herhangi bir yere damlayan japon yapıştırıcısı güçlü bir tutkal olduğundan leke haline gelir ve normal şekilde çıkması zordur. Japon yapıştırıcısını ne geçirir diye baktığımızda tuzlu zeytinyağı yöntemini uygulayabilirsiniz. Bir miktar zeytinyağı ile tuzu karıştırıp cildinize bulaşan yapıştırıcıyı çıkartabilirsiniz. bu yöntem cilde zarar da vermemektedir. Margarin ve karbonat yöntemi de uygulanabilir. Herhangi bir yüzeye döküldüğü zaman önce karbonat döküp üzerine margarinle ovalama eylemi ile leke çıkar. Fakat kıyafetlerde yağ lekesi olabileceği için bu yöntem yüzeylerde uygulanmalıdır. Masa, çanta, ayakkabı ya da el için kullanılabilir. Koltuk ve masa gibi taşınması güç olan eşyalarda çamaşır deterjanı da uygulanabilir. Yapıştırıcının olduğu yere deterjanı döküp nemli bezle silerseniz etkili olacaktır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: