Sağlık 14 Nisan 2021 - 14:43:03

Fazla Süt İçmenin Zararları Nelerdir? Kabızlık, Kansızlık ve İshal Yapar mı?

Fazla Süt İçmenin Zararları Nelerdir? Kabızlık, Kansızlık ve İshal Yapar mı?

Kalsiyum açısından zengin olan süt, besleyici bir içecek olurken aşırı tüketilmesinin yan etkilerinin olabileceği belirtilmektedir. Fazla süt içmenin zararları mide ve bağırsaklar için problem yaratabilirken aynı zamanda farklı birtakım rahatsızlıklara da sebebiyet verebilir.

Fazla Süt İçmenin Zararları Nelerdir?

Yapılan bazı bilimsel araştırmalara göre yetişkinlerde fazla süt içmenin zararlarına baktığımızda kemiklerde çatlama ve kırılmaların meydana geldiği belirtilmektedir. Kalsiyum, fosfor, magnezyum ve B12 açısından oldukça zengin olan süt çocukların büyüme çağında kemiklerinin güçlenmesi için önemlidir. Fakat yetişkinlerde aşırı miktarda tüketilmesi tam tersi etki meydana getirmektedir. Normalde 1 bardak süt vücudun günlük 700 mg kalsiyum ihtiyacının üçte birini karşılamaktadır. Fazla süt içmek kemik erimesi yapar mı diye baktığımızda kadınların günde 2 bardak süt içmesi kemik kırılması riskini %21 oranında artırdığı belirtebiliriz. Bunun 3 bardak olması oranı yaklaşık olarak %93 yapmaktadır. Bununla birlikte kalp ve damar rahatsızlıkları da söz konusu olmaktadır. Erkekler için de durum aynıdır.

Sağlıklı büyümek için gerekli olan süt, eğer ki çok fazla tüketilirse mide ve bağırsak problemi meydana getirebilmektedir. Vücutta iltihap durumlarının artmasına neden olan aşırı süt tüketimi sivilce yapar mı diye baktığımızda akne oluşumuna sebebiyet verdiğini belirtmek mümkün olabilir. Eğer ki süt içince sivilceniz çıkıyorsa bu konuda dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü sütte D-galaktoz vardır. Bu iltihap artırıcı etki meydana getirir. Süt zararlı mı diye soruyorsanız değildir. Ama tüketimi aşırı olmamalıdır.

Laktoz alerjisi olan kişilerin süt ve süt ürünleri az miktarda tüketmesi gerekir. Aksi durumda vücutta şişkinlik meydana gelebilir. Bununla birlikte özellikle adet dönemlerinde vücutt meydana gelen şişkinliğin daha da artmasına neden olur ve rahatsızlık verir. Bundan dolayı bu dönemde de çok fazla içilmemelidir. Eğer ki sindirim sistemi problemleri yaşıyorsanız süt içme konusunda dikkatli olmalısınız.

Fazla Süt İçmenin Zararları Nelerdir?

Aşırı Süt İçmek Kabızlık Yapar mı?

Sütün yeterli oranda tüketilmesi gaz ve şişkinlik problemlerini önlerken, fazla tüketilmesi kabızlık problemi meydana getirebilmektedir. Sütün içerisinde bulunan bazı bileşenler kabızlık riskinin artmasına neden olabilir. eğer ki sık sık kabızlık problemi yaşıyorsanız süt yerine yoğurt tüketilmesi tavsiye edilir. Sütün kabızlık yapmaması için az miktarda tüketilmesi gerekir. Ayrıca laktoz alerjiniz varsa ve bağırsaklarınız bunu sindiremiyorsa, laktozsuz süt tüketiniz. Aksi durumda şişkinlik ve gaz meydana gelmektedir.

Fazla Süt İçmek Kansızlık Yapar mı?

Fazla Süt İçmek Kansızlık Yapar mı?

Çok fazla süt içmek vücutta demir eksikliği meydana getirmektedir. Büyüme ve gelişme için önemli olan demir aynı zamanda kan yapımı için de gerekli bir maddedir. Eğer ki çocuğunuzda inek sütü hassasiyeti varsa bu durumda kansızlık meydana gelebilir. Çocuklar için günde inek sütü tüketimi 500-750 ml olmalıdır. Fazlası kansızlık oluşturabilir. Sütün içerisine yer alan kalsiyum bağırsaktaki demiri başlamaktadır. Bu demir emilimini azaltır. Yetişkinlerde süt kansızlık yapar mı diye merak ediyorsanız aşırı tüketim sonucunda meydana gelebilmektedir. Süt içtikten sonra 2 sata boyunca demir bakımından zengin besinler tüketilmemelidir. Hamilelikte süt kansızlık yapar mı diye bakacak olursak günlük beslenmede demir emilimini artırmak için süt ve süt ürünlerinin aşırı tüketilmemesi gerekir.

Fazla Süt İçmek İshal Yapar mı?

Fazla Süt İçmek İshal Yapar mı?

Laktoz açısından zengin olan süt fazla tüketildiği zaman ishal yapabilmektedir. Laktozsuz süt ishal yapar mı diye baktığımızda ise laktoz intoleransınız olan kişilerin sindirim sistemi problemi yaşamaması için tavsiye edildiğini görmekteyiz. Laktoz alerjisi olanlara normal süt anında sorun yaratır. Eğer ki alerjiniz yoksa ve laktozsuz süt tüketiyorsanız ishal ihtimali daha düşüktür. Süt içince ishal oluyorum diyorsanız laktoz alerjiniz olabilir.

  • fazla süt içmenin zararları
  • yetişkinlerde fazla süt içmenin zararları
  • fazla süt içmek kemik erimesi yapar mı
  • süt zararlı mı
  • aşırı süt tüketimi sivilce yapar mı
  • aşırı süt içmek kabızlık yapar mı
  • sütün kabızlık yapmaması için
  • fazla süt içmek kansızlık yapar mı
  • yetişkinlerde süt kansızlık yapar mı
  • hamilelikte süt kansızlık yapar mı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Uyurken Ağızdan Salya (Su) Akması Neden Olur? Ne İyi Gelir? Tedavisi Nedir?