Sivilce yapan besinler, yiyecek ve içecekler
Sağlık

Sivilce Yapan Besinler, Yiyecek ve İçecekler

24 Ağustos 2018 - 13:02:04

Özellikle yüz bölgesinde ortaya çıkan sivilceler estetik açıdan çok ciddi sorunlar yaratırken bunlar sebep olan yiyeceklerin ve içeceklerin günlük hayatta tüketiminin azaltılması gerekmektedir.

Sivilce Neden ve Nasıl Olur?

Sivilceler, ergenlik döneminde başlayan ve hayatın sonuna kadar devam edebilen bir cilt problemidir. İnsanların yüzünde kendisini gösteren sivilceler estetik açıdan büyük sorun yarattığı için de insanlar bir an önce onlardan kurtulmak istemektedir. Sivilcelerin yağlı bir cilt yapısı ile birlikte direkt bağlantısı bulunmaktadır. Cildin üst kısmında biriken yağlar ve mikroplar sivilcelere sebep olurken yağlı ciltlerde çok daha sık görülmektedir. Eğer kişiler doğru davranışlar sergileyebilirse sivilcelerden korunabilmektedir. Sivilceye sebep olan gıdaların tüketilmemesi ya da dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Sivilce Yapan Besinler Nelerdir?

Sivilce yapan besinler denildiğinde akla ilk olarak çok yağlı besinler gelmektedir. Abur cuburlar ya da kızartma grubunda yer alan ürünler sivilce oluşumunu çok ciddi biçimde tetiklemektedir. Bunların yanında çok baharatlı ya da acılı yiyecekler de insanlarda sivilce oluşumuna sebep olmaktadır. Ülke mutfağımızda baharatlı ve acılı yemekler son derece fazla olduğundan bu konuda dikkat edilmesi gerekir. Çok şekerli gıdaların tüketilmesi de sivilcelere sebep olmaktadır. Çikolata sivilceye sebep olan besinlerin başında yer almaktadır. Çok fazla tüketiminin ertesi gününde kullanıcılar sivilceler ile güne başlayabilmektedir. Genel olarak işlenmiş gıdalardan uzak durulması çok önemlidir.

Sivilce Yapan İçecekler Nelerdir?

Şekerin, vücutta yarattığı etkiler sivilce oluşumunu tetiklemektedir. Bu doğrultuda içerisinde şeker bulunduran içecekler de sivilce oluşumuna sebep olur. Meyve sularının içerisinde yoğun miktarda şeker bulunabilmektedir. Bu sebeple meyve suları sivilcelere sebep olan içeceklerin ilk sırasında yer alır. Bunun yanı sıra asitli içecekler de insanlarda sivilceye sebep olmaktadır. Diyet dönemlerinde kullanılan şekersiz ancak tatlandırıcı içeren içecekler de sivilce oluşumunu tetiklemektedir. Bu sebeple bu ürünlerden de uzak durmak önemlidir. Bunlardan uzak durabilmek için bolca su tüketilmesi ya da ayran gibi doğal ürünlerin kullanılması gerekmektedir.

Sivilceler Nasıl Geçer? Sivilce Lekelerine Çözüm

İlk etapta sivilcelerden korunmak için üzerine düşeni yapmayan ve dengesiz bir şekilde beslenen kişiler sonrasında sivilcelerden kurtulmanın yollarını aramaya başlar. İlk olarak kişilerin ciltlerindeki yağ miktarını azaltmaları gerekir. Yağlı besinlerden uzak duran kişiler bunun yanı sıra vücutlarını daha kuru tutacak olan ürünleri kullanabilirler. Bunun yanı sıra ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir. Ancak uygulanan ilaç tedavisinde belirli yan etkiler çıkar. Genel olarak gençler, bu yan etkileri umursamadan sivilcelerden kurtulmak istemektedir. Bayanlar ise makyaj malzemelerini kullanmayı bırakmak zorunda kalabilir. Bu da birçok kişi için çok zor olur ancak dayanılması gereken bir durumdur. Sivilceye sebep olan çok sayıda yiyecek ve içecek bulunurken bunlardan uzak durmak, sivilce problemlerini yaşamamak için atılabilecek en doğru adımdır.

Yorumlar
Büşra Şimşek 24 Ağustos 2018 - 13:12:04 Yüzümde nedenini bilmediğim bir şekilde sivilce çıkıyor. Bunu nasıl engelleyebilirim? Yediklerime dikkat ediyorum fakat sanırım yağlı yediğimin farkında değilim. Biraz baharatlı yiyorum sanırım. Önceden böyle sorunlarım yoktu yeni yeni oluşmaya başladı.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: