Doğru yatış pozisyonu nasıl olmalı? En sağlıklı uyku pozisyonu
Sağlık

Doğru Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı? En Sağlıklı Uyku Pozisyonu

24 Ağustos 2018 - 09:11:25

Uyku, hayatın en önemli dönemlerinden birisi olarak gösterilirken doğru uyku pozisyonunda olmamak ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebiliyor.

Doğru Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Yatış pozisyonları incelenirken kişilerin omurgalarını ve boyunlarını birbirinden ayrı iki parça şeklinde düşünmeleri mümkün olmaz. Herhangi bir birimde yer alan ağrılar diğer birimi de direkt olarak etkileyerek olumsuz sonuçların oluşmasına sebep olacaktır. Bu aşamada kişilerin ilk yapması gereken şey doğru uyku pozisyonu bulmaktadır. Araştırmalara göre en sağlıklı yatış pozisyonu olarak cenin pozisyonu gösterilmektedir. Bu şekilde yatıldığı takdirde kişilerin hem bel, bel omurga hem de boyun kısımları en rahat pozisyonda olur ve kişiler uyandıklarında kendilerini son derece iyi hissederler.

Cenin Pozisyonunda Uyumanın Faydaları Nelerdir?

İnsanlar, anne karnında oldukları dönemde cenin olarak isimlendirirler. Anne karnındaki görüntüleri incelendiğinde tüm organları oluşan bebeklerin, bacaklarını karnına doğru çekerek durduğu gözlemlenmektedir. Bu sebeple de bacakların karna doğru çekilmesi pozisyonu cenin pozisyonu olarak isimlendirilir. Eğer bu pozisyonda bele gelen baskının azaltılması isteniyorsa bacakların arasına bir yastık konması gerekmektedir. Özellikle hamile bayanlarda bu çok önemli bir etmendir. Buna ek olarak omurgada yer alan disklere çok daha düşük miktarda yük binecektir. Horlama sorunu olan kişiler için de bu pozisyon oldukça faydalı olur.

Yüzüstü Tatmanın Sakıncaları Nelerdir?

Bir insanın yüzüstü yatması en tehlikeli uyku pozisyonuna bürünmesi anlamına gelmektedir. Birçok farklı yönden olumsuzluklar ortaya çıkabilir. İlk olarak bu pozisyon, omurganın etrafında yer alan kasların gerilmesine yol açar. Buna ek olarak omurgada yer alan sinirlerin çıktığı deliklerin sıkışmasını tetiklemektedir. Bu durum, omurga üzerindeki baskının artmasına sebep olmaktadır. Bel, omurga ve boyun birbirinden bağımsız olarak değerlendirilemeyeceği için bel ve boyundaki eğrilik miktarında artış meydana gelmeye başlayacaktır. İnsanlar, bunun sonrasında ayakta durdukları anlarda istedikleri görüntüyü veremezler. Daha kambur ve kendilerine güvensiz bir görüntü ortaya çıkacaktır. Bunların yanı sıra nefes darlığı problemi olan kişiler için de yüzüstü yatmak oldukça sakıncalı olmaktadır.

Sırtüstü Yatmanın Zararları Nelerdir?

İnsanlar eğer cenin pozisyonun yatmayı ya da uyumayı başaramıyorsa bu durumda kişilerin sırtüstü yatmayı denemesi gerekmektedir. Çiftler için bu yatış pozisyonu oldukça zordur çünkü horlamayı tetikleyen bir durumdur. Ancak dizlerin bir yastık ile desteklenmesi durumunda vücut iyi bir biçimde desteklenmiş olur. Bu önlemlere rağmen sırtüstü yatış pozisyonu insanların bacaklarının arka kısımlarında yer alan kasların kasılmasına sebep olmaktadır. Uzun süre sırt üstü yatıldığında buradaki kasların boylarında kısalmalar meydana gelebilmektedir. Bu durum da sporcular için son derece olumsuz bir durumdur. Uyku pozisyonları, insanların hayatlarını tamamen etkileyen etmenlerden birisi olurken doğru yatış pozisyonu ile birlikte çok daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürülebilir.

Yorumlar
Gülten Paşahan 24 Ağustos 2018 - 09:21:25 En doğru yatış şekli nasıl olur? Rahat uyumak ve uykuyu almak için hangi pozisyonda uyumak gerekiyor? Düzgün yatış teknikleri nelerdir? Her sabah uyandığımda omzum ağrıyor ve boynum tutuluyor. Bunu nasıl engellerim?cevapla
Hansa 31 Ağustos 2018 - 11:55:16 Cenin pozisyonunda uyumak, özellikle bel ağrısı çekilen dönemlerde oldukça elverişli rahat bir yatış şekli oluyor bacaklar arasına rahat olabileceğiniz bir yastık almak da bel ve omurgayı yoğun oranda rahatlatıyor. Cenin pozisyonu psikolojik olarak da bir insanın dışa dönük ama duygusal ve hassas bir yapıda olduğunu göstermektedir. Bu şekilde uyuyanlar herhalde psikolojik olarak en sağlıklı grup. Diğer uyku pozisyonlarında durum daha da vahim...cevapla
Nurol Paksoy 31 Ağustos 2018 - 12:01:07 Cenin pozisyonunda uyumak insanın anne karnındaki duruşu, yapısı, uyku hali. Bebekler doğduktan sonra binbir şekilde uyuyor ama zaman ilerlerdikçe insan kendi doğasına geri dönüyor sanırım. Bedenin doğal yapısı aslında hep aynı neyi ne kadar değiştirmeye çalışsak da aslında uyku şeklimizi bile değiştiremeyeceğimizi burdan bile anlayabiliriz bence.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: