Sol Kol Neden Uyuşur? Neden Ağrır?
Sağlık

Sol Kol Neden Uyuşur? Neden Ağrır?

20 Şubat 2020 - 20:40:14

Sol kolda ağrı, uyuşma ve sancı meydana gelmesi; eklemlerde yaralanma, sinir sıkışması ya da kalple ilgili bir problem sonucunda oluşabilmektedir.

Sol Kol Neden Uyuşur?

Pek çok insanın yaşadığı ve endişe ile yaklaştığı sol kol uyuşması; yanlış uyku pozisyonu ya da kolda meydana gelen bir yaralanma sonucu oluşabileceği gibi aynı zaman kalp krizinin öncü belirtisi olarak da nitelendirilebilmektedir. Pek çok hastalık kolda uyuşma meydana getirebilmektedir. Burada önemli olan nokta uyuşma ile birlikte ortaya çıkan belirtilerdir. Uyuşmanın gün içerisinde artıp artmadığı takip edilmeli ve buna göre önlem alınması gerekmektedir.

Sol kol uyuşması farklı pek çok nedenden kaynaklanabilir. Eğer ki uyuşma basit ve kısa süreli ise endişe edilecek herhangi bir sorun yoktur. Bu tarz durumlar genel olarak kendi kendine geçer. Fakat uyuşma sürekli tekrarlıyorsa ve hatta gün boyunca devam ediyorsa o zaman farklı problemler ortaya çıkabilir. Bu tarz durumlarda kesinlikle doktora gidilmesi gerekmektedir. Kalp ile ilgili problemler, eklemlerde yer alan iltihap gibi durumlardan kaynaklanabilir. Kendiliğinde kısa süre içerisinde geçmeyen uyuşmalar farklı hastalıkların habercisi olabilir.

Sol Kol Neden Ağrır?

Kol ağrısı hemen herkeste görülebilen ve farklı nedenlerden dolayı oluşabilen bir durumdur. Bu ağrı tüm kolu kapsayacak şekilde, batma, uyuşma, yanma gibi hoş olmayan etkiler ile kendini gösteren bir durumdur. Her iki kolda da ağrı oluşabileceği gibi dol kolda ya da sadece sağ kolda ağrı meydana gelebilir. Kol ağrısının nedenleri genel olarak boyun fıtığı, kas yırtılmaları, dirsekte meydana gelen tenisçi dirseği vb. durumlardan dolayı oluşabilmektedir. Bunların yanı sıra kalp krizi ya da kalp il ilgili bir sorun da sol kolda ağrı meydana getirebilir.

Birçok kişi sol kol ağrısını kalp krizi gibi tehlikeli durumlara bağlamaktadır. Kalp krizinin birtakım belirtileri vardır. Farklı birkaç belirtinin bir araya gelmesi ile oluşabilir ya da kol ağrısı ile de kendini gösterebilir. Kalp krizinin genel belirtileri, göğüs ağrısı ve basıncı, nefes darlığı, sırt boyun ve çenede ağrı, soğuk terleme, yorgunluk ve hazımsızlık olarak nitelendirilebilir. Sol kolunuzda ağrı ya da bu tarz şikayetler varsa mutlaka doktora başvurmalısınız.

Sol Kol Uyuşması Nasıl Geçer?

Eğer uyuşmanın nedeni tehlikeli bir sebepten ötürü değilse kan akışının dengelenmesi ve uyuşmanın giderilmesi için doktor bazı ilaçları tavsiye edebilir. Aynı zamanda vitamin desteği sağlanabilir ve beslenmesi düzeni oluşturabilir. Kandaki şeker oranını düşürmek, kola masaj yapmak, kas gevşetici kullanmak, bitkisel çaylardan yararlanmak ve ağrı kesici kullanmak ciddi olmayan uyuşmaları ortadan kaldırmak için yeterlidir. Fakat geçmeyen uyuşmalarda mutlaka doktora gidilmelidir. Doktor gerekli tanıyı koyduktan sonra tehlikeli bir durum söz konusu değilse bunları uygulayabilirsiniz. Diğer durumlar için gerekli olan tedaviyi uzman doktorlar belirlemektedir.

Sol Kol Ağrısı ve Uyuşması Ne Zaman Ciddileşir? Hangi Doktora Gidilmeli?

Pek çok kişi sol kolda uyuşma hissi yaşamaktadır. Günlük hayatta telefon, bilgisayar ya da pek çok şeydan maruz kaldığımız radyasyon ciddi anlamda uyuşma meydana getirebilir ve bu durum tehlikelidir. Uyuşma psikolojik nedenlerle de oluşabilmektedir. Sürekli tekrar eden ve geçmeyen uyuşmalar söz konusu ise doktora gidiniz. Uyuşma problemleri için tercih edilmesi gereken doktorlar nöroloji uzmanlarıdır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: