Sağlık 20 Mart 2021 - 18:55:26

Susam Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları, Fiyatı ve Kullananlar

Susam Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları, Fiyatı ve Kullananlar

Susam geçmişten bu yana mutfaklarda çok fazla kullanılan ürünler arasında yer alır. Susam yağı güçlü bir antioksidan olarak bilindiği için saç ve cilt bakımının en çok tercih edilen bitkisel yağlardan biridir. Bu yağın yüksek miktarda omega 6 ve omega 9 barındırması vücut ağrılarında etki göstermesini sağlamaktadır.

Susam Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Bitkisel yağlar arasında en çok bilinen susam yağı vücut sağlığında büyük önem taşır. İçerisindeki yağ asitleri bedensel olarak kişinin zinde olmasına yardımcı olur. Antioksidan bakımından zengin olduğu için bağışıklık sisteminde büyük rol oynar. Özellikle bağışıklık sistemi düşük olan kişilerin düzenli olarak tüketmesi gerekir. Kansızlıkta içerdiği demir sayesinde faydalı bir yağ olarak bilinir. Özellikle küçük yaşlarda tüketilmesi ilerleyen yaşlardaki kansızlığı engelleyebilmektedir. Bu yağ diğer bitkisel yağlardan farklı olarak içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığında etkili olmaktadır. E vitamini bakımından zengin olan susam yağı beyin ve sinir sisteminin korunması için tercih edilebilmektedir.

Susam Yağı Nelere İyi Gelir?

  • Eklem rahatsızlıklarında ağrı giderici etkisi sayesinde ağrıların giderilmesi için tercih edilmektedir. Ağızdan alınan susam yağı eklemler arasındaki sıvının da korunmasına yardımcı olur. Kireçlenmeden kaynaklı romatizma rahatsızlıklarında önlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Masaj yağı olarak tercih edilen bu yağ yara ve yanıklarda iyileştirici etkisi bulunmaktadır. E vitamini hücre yenileme sağladığı için cildin daha hızlı toparlanmasına yardımcı olur. Güneş yanıklarında ferahlatıcı etkisi de bulunmaktadır. Doğal bir güneş koruyucu olarak kullanılabilmektedir.
  • Saç ve cilt bakımında özellikle saç kökünün beslenip saçın sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Ciltte E vitamini hücre yenileme özelliği sayesinde egzama ve sedef hastalığının tedavisinde yardımcı tedavi olarak uygulanabilmektedir.

Susam Yağı Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nedir?

  • Kullanmadan önce ciltte mutlaka denenerek uygulanması gerekmektedir. Bazı alerjik ciltlerde mutlaka küçük bir bölgede deneme yapılması gerekmektedir. Bunun dışında doğal müshil olarak kullanmak için bir tatlı kaşığı yeterli olacaktır. Günlük olarak tüketilen bu yağ vücut sağlığının korunması için tüketilebilmektedir.
  • Saç ve cilt bakımında kullanılacak olan susam yağı masaj yağı olarak kullanılması tavsiye edilir.
  • Düzenli kullanımı birçok hastalığın tedavisinde yardımcı tedavi olarak tercih edilir. Bunun dışında mutlaka uzman tavsiyesinin alınması kişi sağlığı için önemlidir.
Susam Yağının Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Her bitkisel yağda olduğu gibi bu yağın da fazla kullanılması tavsiye edilmemektedir. Özellikle bağırsakların çalışmasını sağladığı için çok fazla tüketilmesi ishal durumunun ortaya çıkmasına sebep olur. Günlük tüketim miktarından fazla kullanılmaması gerekir. Kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışılmasını doğru uygulama yapılmasını sağlayacaktır. Cilt için susam yağının çok fazla kullanılması ciltte yağ bezelerinin olmasına sebep olabilir. Genel olarak diğer kullanılan kremler ile karıştırılarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Kullanmadan önce detaylı bilgi alınması daha doğru olacaktır. Kullananlar genel olarak fiyatını uygun bulmaktadır. Bu yağı kolayca temin edebilir ve kullanabilirsiniz.

  • susam yağı
  • susam yağı ne işe yarar
  • susam yağının faydaları
Yorumlar
Yunus Emre Çalışkan Susam yağının fiyatı ne kadar? Faydaları nelerdir? Sakal ve saç için kullanımı uygun olur mu? Kullanım alanları tam olarak nelerdir? Sakallarım gürleşsin diye kullanmak istiyorum. Bunun için nasıl kullanmalıyım? cevapla
yorum yaz
Ateş Düşürmenin En Etkili ve Doğal Yolları Nelerdir?