Sağlık

Tahinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Kalorisi Ne Kadar?

19 Eylül 2020 - 18:45:43
Tahinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Neye İyi gelir? Kalorisi Ne Kadar?

Tahin; omega 3 ve omega 6 açısından oldukça zengin, potasyum, protein, kalsiyum, demir, magnezyum ve sodyum barındıran, lif ve faydalı yağ asitleri içeren bir besindir.

Tahinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olan tahin, Kuzey Afrika, Yunan, İran, Türk ve Orta Doğu mutfaklarında sıklıkla kullanılan bir gıdadır. Öğütülmüş susam tohumlarından yapılan tahin, karaciğer detoksifikasyonuna yardımcı olan bir besindir. Aynı zamanda beraberinde kasların korunmasını, cilt sağlığının iyileştirilmesini, anemi gibi rahatsızlıkların önlenmesini sağlamaktadır. Yüksek oranda alkali mineral içeren tahin, kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Vücudun forma girmesini sağlayan tahin aynı zamanda sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Tahinin içerisinde yer alan omega 3 ve omega 6 yağ asitleri beyin sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Vücuttaki sinir dokularının gelişimine katkı sağlayan tahin, aynı zamanda beyin sağlığını iyileştirmeye de destek olmaktadır. Bu açıdan baktığımızda öncelikle alzheimer hastalığının gelişiminin yavaşlatılması ve önlenmesi konusunda etkisi olduğu belirtilmektedir. Düşünme ve hafıza gücünün korunmasını sağlar. İçerisindeki manganez beyin ve sinir fonksiyonlarının korunmasını ve işlevselliğinin arttırılmasını sağlar. Omega 3 sadece beyin sağlığını değil aynı zamanda vücuttaki kolesterol seviyesinin dengelenmesini sağlayarak kalp sağlığının korunmasını sağlamaktadır.

Tahin Yemek Ne İşe Yarar?

Tahin tüketimi ile vücuda alınan en önemli minerallerden bir tanesi bakırdır. Ağrıyı hafifletme ve şişliği azaltma etkisi ile bilinen bakır minerali anti-enflamatuar özelliğe sahiptir ve romatoid artrit belirtilerinin giderilmesi ve semptomlarının azalması konusunda faydalıdır. İçerisinde yer alan magnezyum sayesinde atım hastalığının iyileştirilmesini de sağlayabilirsiniz. Dört önemli besin maddesine sahip olan tahin demir, çinko, selenyum ve bakır barındırmaktadır. Bu özelliği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır.

Vücutta kemik yoğunluğunun arttırılmasını sağlayan tahin, osteoporozu önlemeye yardımcı olmaktadır. İçerisinde yüksek oranda kalsiyum bulunduğu için dengeli düzeyde tüketilmesi gerekmektedir. Kalsiyum hem gelişme çağında hem de hayatında her döneminde gerekli olan bir mineraldir.

Güçlü antioksidan maddeler içeren tahin, vücuttaki yabancı ve zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlamaktadır. Bunu daha çok içerisinde C vitamini ve beraberinde bağışıklık sistemini güçlendirici etki ile yapmaktadır. Eğer vücudumuzda toksin ve bakteri birikimi olursa bu farklı hastalıkların oluşmasına neden olur. Tahin sayesinde bu tarz durumların önlenmesi sağlanır.

Tahinin Kalorisi Ne Kadar?

100 gram tahinin kalorisi yaklaşık olarak 594'tür. Ayrıca 100 gramın 52 gramı yağdır. Kalorisi düşük bir besin değildir ve gereğinden fazla tüketilmesi gerekmektedir. Aşırı tüketildiği zaman kilo alımına neden olabilmektedir.

Tahinin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

İçeriğinde yüksek oranda doymamış yağ asidi barındıran tahin, vücuttaki iltihap oranının artmasına neden olabilmektedir. Bu durum kemiklerin ve kasların iltihaplanmasına neden olabilir. Bu nedenle gün içerisinde çok fazla tüketilmemesi gerekir. Fazla tüketildiği zaman kilo alımı oluşabileceği gibi aynı zamanda zehirlenme etkisi de meydana gelebilir.

Yorumlar
Çiğdem 20 Eylül 2020 - 19:02:39 tahin tek başına kolay tüketilecek bir besin değildir o yüzden genelde pekmezle birlikte tüketilir ve gerçekten harika bir şey olurcevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: