Tahta kurusu nedir? Neden olur? Tahta kurusu ısırığı nasıl geçer?
Yaşam

Tahta Kurusu Nedir? Neden Olur? Tahta Kurusu Isırığı Nasıl Geçer?

23 Ağustos 2018 - 17:46:35

Böcek türlerinden bazıları çok çabuk yumurtalarını bırakırken bu sayede kısa sürede çoğalabilmektedir. Tahta kurusu da bu tarz böceklerden birisi olarak gösterilirken genel olarak eşyalara zarar veren ancak insanları da ısırabilen bir canlıdır.

Tahta Kurusu Nedir, Ne Demek?

Tahta kurusu, günlük hayat içerisinde insanları rahatsız edici durumlar oluşturabilen bir böcek türüdür. Uzun süre beslenmeden yaşayabiliyor oluşu, insanların bu böcekleri evlerinden uzaklaştırmasını oldukça zorlu kılar. Bu aşamada tahta kurularını evlerinden uzaklaştırmak isteyen kişilerin bir dizi işlem yapmayı göz önünde bulundurması gerekir. Eğer bir evde tahta kurusu bulunuyorsa ve evden uzaklaştırılması için bir adım atılmazsa kısa süre içerisinde evdeki eşyalara ve canlılara bu böcek türü zarar vermeye başlayacaktır.

Tahta Kurusu Neden Olur?

Tahta kuruları genel olarak evlere dışarıdan istenmeden getirilmektedir. Uzun süre açık havada kalan eşyaların sonrasında evin içerisine alınması durumunda eve tahta kurularının gelmesi son derece muhtemel bir olaydır. Bunun yanı sıra kıyafetlerin dikiş bölgelerinde yaşamayı da çok fazla seven bir böcek olduğundan uzun süre dışarıda kalan kıyafetlerin evlere getirilmesi ile de tahta kuruları evin içerisine girebilmektedir. Nadir de olsa bahçelerden ya da balkonlardan da evlere tahta kurusu girmektedir. Özellikle balkonlarda eşyalarını bırakan kişiler, bu eşyalardan tahta kurularının eve girmesini de göze almış olurlar. Bu durumlara karşı önlemlerin alınması ya da sonrasında gerekli uzaklaştırma yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir.

Tahta Kurusu Nasıl Yok Edilir? Nasıl Temizlenir?

Tahta kuruları, 1 saat içerisinde 30 adet yumurta bırakabilen bir böcek türüdür. Bu hızda üreyebildiği için insanların tahta kuruları ile baş etmesi de son derece zor olacaktır. Bu aşamada kişilerin ilaçlama yöntemi ile tahta kurularından kurtulması gerekir. Evlerini kendileri ilaçlayan kişiler, bunun sonrasında evlerine 2 gün uğramaz ve ilacın etkisinin zararlı düzeyin altına inmesini beklerler. Bunun sonrasında evlerine geldiklerinde ölen böcekleri toplayarak ev temizlenir. Ancak böcekler yumurtlamışsa bu ilaçlar sonuç vermeyebilir. Canlı olan böcekler ölse de yumurtaların içerisinde kalan böcekler yaşantılarına devam edeceklerdir. Bu durumda profesyonel ekipler tarafından yapılacak olan bir ilaçlamaya ihtiyaç duyulur.

Tahta Kurusu Isırığı Nasıl Geçer?

Tahta kurusu ısırığı sonrasında insanlarda çok ciddi kaşıntı şikayeti yer almaya başlar. Ancak bölgeye soğuk uygulaması yapılırsa bölge belirli bir süre uyuşacağından kaşınma hissi ortadan kalkacaktır. Bu şekilde kaşıntıyı durduran kişiler, tedavi içi karbonat kullanabilirler. 3 tatlı kaşığı su ile 1 tatlı kaşığı karbonatı karıştıran kişiler, bu karışımı ısırığın olduğu bölgeye uygulayarak sorunu çözmek için önemli bir adım atmış olurlar. Buna ek olarak limon suyunun da bu ısırığa karşı tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Tahta kurusu, hem insanlara hem de eşyalara zarar veren bir böcek olduğundan kısa süre içerisinde evlerden uzaklaştırılmalıdır.

Yorumlar
Burçak Elibol 23 Ağustos 2018 - 17:56:35 Tahta kurusu uçar mı? Isırığı nasıl geçer? Vücudumun birçok yerini tahta kuruları yemiş ve aşırı bir şekilde kaşınma var. Bu ısırıklar için ilaç var mı? Bide bunların çeşitleri var mı? Nasıl meydana geliyorlar? Neden olurlar?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: