Domates kurusu nasıl yapılır? Nasıl saklanır?
Sağlık

Domates Kurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Saklanır?

23 Ağustos 2018 - 13:56:20

Kurutulmuş olan ürünler, her zaman insanlar için çok büyük faydalar sağlarken domates kurusu da bu ürünler arasında yer almaktadır.

aronya çayı

Domates Kurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizin yemek kültüründe kurutulmuş olan ürünler sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle dolma yapımında, mezelerin yapımında ya da salataların hazırlanmasında sıklıkla kurutulmuş ürünlere başvurulmaktadır. Şarkılara konu olan domates, biber ve patlıcan üçlüsünün tamamı güneşte kurutulabilirken bu sayede yılın istenen döneminde kullanılabilmektedir. 5 kg. taze domatesi pazardan alan kişiler domateslerin saplarını çıkardıktan sonra dikine bir şekilde ikiye bölerek kurutma işlemi için hazır hale getirebilir. Kesilen domateslerin etli kısımlarının bu aşamada tuz ile kaplanması gerekmektedir. Böylece muhteşem bir lezzete sahip olan domates kuruları elde edilir. Bir tepsiye dizilen tuzlanmış domatesler güneş alan bölgede bekletilerek kuruma işlemi gerçekleşebilmektedir. Bu işlem aynı şekilde fırında da uygulanabilir ancak mümkünse güneşte kurutmanın ilk seçenek olması gerekmektedir. 1 haftalık süre sonunda domatesler kurumuş olurken 5 kg. domatesten yaklaşık olarak 600-700 gram domates kurusu elde edilir.

Domates Kurusu Nasıl Saklanır?

Domates kurusu hazırlamayı düşünen kişiler, olabildiğince kısa süre içerisinde bunları kullanmaya başlarlarsa sağlıkları açısından da son derece faydalı olacaktır. Ancak genelde kişiler yaz aylarında kuruttuğu domatesleri kış aylarında kullanmaya başlamaktadır. Bunun için de olabilecek en uygun şartlar altında saklanması gerekir. Domates kurusu elde edildikten sonra kavanozlar içerisinde rahatlıkla saklanabilmektedir. Ancak kavanozların içerisinden alınması zor geliyorsa temiz bir beze sarılarak serin bir alanda bekletilmesi de seçenekler arasında yer almaktadır. Kavanozun sürekli olarak güneş almaması gerekirken kiler tarzı alanlarda kullanımı oldukça doğru olacaktır. Bu şekilde saklandığı takdirde istenilen zamanda açılarak domates kuruları tüketilebilmektedir.

Domates Kurusunun Faydaları Nelerdir?

Domates kurusunun muhteşem lezzetinin yanı sıra vücut için de çok sayıda faydası bulunmaktadır. İlk olarak akciğer ve pankreas kanserine karşı en muhteşem ürünlerden bir tanesidir. Bu kanser türlerine karşı koruma sağlayan domates kurusunun düzenli kullanımı çok ciddi etkiler göstermektedir. Bunun yanında güneşte kuruyan domatesin besin değerleri katlanarak artış gösteriyor. İçerisinde yer alan A, C, K, B1 ve B2 vitaminleri insan vücuduna birçok farklı etki sağlıyor. İnsanların zinde kalmasını etkilerken bağışıklık sistemlerinin güçlenmesinde de etkili oluyor.

Domates Kurusunun Zararları Nelerdir?

İnsanlarda domatesin fazla tüketimi çok ciddi yan etkiler ortaya çıkarmamaktadır. Ancak kurutulmuş domates çok daha kolay kullanıldığından ve besin değerleri üst düzeyde olduğundan kullanıcılar gereğinden çok fazla ürün tüketebilirler. Bu durumda bazı yan etkiler kendisini göstermeye başlar. Alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilirken böbrek taşına da sebep olabilmektedir. Böbrekleri düzenli olarak taş üreten kişilerin kullanmaktan kaçınması daha doğru olacaktır. Güneşin tüm enerjisini içerisine çeken domates kurusu, hem yaz hem de kış aylarında kullanılabilecek en doğal ve sağlıklı ürünlerden birisidir.

aronya çayı

Yorumlar
Meliha Yaprak 23 Ağustos 2018 - 14:06:20 Domates kurusu fiyatları çok pahalı mı? Evde kendimiz yaptığımız zaman tarifi nasıl olur? Kalorisi çok yüksek mi kilo yapar mı? Salatası ve mezesini deneyenler var mı? Bende evde yapmak istiyorum ama nasıl yapılır onu bilmiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı