Sağlık

Taze ve Bayat Balık Nasıl Anlaşılır?

14 Ekim 2018 - 09:50:22
Taze ve bayat balık nasıl anlaşılır?

Balık, içerisinde yer alan vitamin ve mineraller sebebiyle vücut için çok önemli bir besindir ve düzenli olarak alınması gerekir. Ancak insanların taze ve bayat balık tükettikleri konusunda bilgi sahibi olması ve doğru adımlar atması gerekir.

Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

Balık tüketirken taze ürünleri almak her zaman çok önemlidir. Bu şekilde içerisinde yer alan mineral ve vitaminlerin miktarı üst seviyede olurken zehirlenme gibi olumsuz durumlar ile karşılaşma ihtimali de olmamaktadır. Taze balık satın almak isteyen kişiler bunun için ilk olarak balıkların gözlerine bakmalıdır. Taze balıkların gözleri son derece parlak bir yapıda olur. Bunun yanı sıra dış kısmı bombeli bir görünüme sahip olmalıdır. Ayrıca solungaçlarının da canlı bir kırmızı renge sahip olması son derece önemlidir. Bu sebeple balık satıcıları solungaçlarını ortaya çıkaran şekilde balıkları sergilemektedir.

Bayat Balık Nasıl Anlaşılır?

Balığın taze olduğunu anlamak için kullanılan yöntemlerde sonuç olumsuz olursa bu durum balığın bayat olduğunu göstermektedir. Bayat balıkların gözleri canlı olmaktan çok uzak olurken son derece kuru ve içe doğru göçmüş halde olmaktadır. Solungaç kısımları ise taze balıklara göre çok daha soluk bir renkte olmaktadır. Kırmızı rengi bozulmaya başlayan solungaçlar kahverengi tonlarında olmaya başlamaktadır. Satıcılardan bazıları bu aşamada çeşitli hilelere başvururken bunlara karşı kişilerin dikkatli olması ve her zaman güvenilir adreslerden balık tüketmesi gerekmektedir.

Ne Kadar Balık Tüketilmeli?

Üç tarafı denizler ile çevrili olan ülkemizde balık tüketimi maalesef yeterli seviyede değildir. İnsanların her zaman aklına gelen bir ürün olmazken bunun zararı sıklıkla görülmektedir. Uzmanlar, insanların haftanın üç gününde balık tüketmesi gerektiğini belirtmektedir. Ancak çoğu kişi haftada 1 defa dahi balık tüketmeyi aksatmaktadır. En az haftada 2 defa tüketilmesi gerekirken balığın türü bu aşamada çok önemli olmamaktadır. İçerisinde yer alan vitamin ve minerallerin yeteri kadar alınması ve faydalarının vücutta görülebilmesi için bu miktarlarda kullanılması gerekir.

Balık Yemenin Faydaları Nelerdir?

Balık denildiğinde herkesin aklına ilk gelen madde olan Omega-3 vücut için çok faydalıdır. En çok balığın içerisinde bulunduğundan balığın faydaları arasında sayılır. Bunun yanı sıra balığın içerisinde A, B, D ve E vitaminleri yer almaktadır. Ayrıca protein açısından da zengin bir ürün olarak gösterilmektedir. Beyin için son derece faydalı bir besin olarak gösterilmektedir. Küçük çocukların zeka gelişiminin kusursuz bir şekilde gerçekleşebilmesi için düzenli olarak balık tüketmesi çok önemlidir. Kalp sağlığı için de balık tüketimi son derece önemli olmaktadır. Eğer kişiler düzenli olarak balık tüketirlerse kalp hastalıklarından mümkün olduğu kadar uzak kalmaktadır. Taze ve bayat balık arasındaki farkları bilen kişiler bu ayrımı kolayca yaparken kendisi ve ailesinin çok daha sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlayacaktır.

Yorumlar
Mine Çelen 14 Ekim 2018 - 10:00:22 Taze ve bayat balık arasındaki farkları öğrenmek istiyorum. Ben normalde hiç anlamam rasgetel alıyorum ama bayat balık daha sonra tadından anlaşılıyor. Almadan önce nasıl anlayabilirim? Nelere dikkat etmem gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: