Tiroid Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir? İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?
Sağlık

Tiroid Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir? İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

20 Haziran 2019 - 11:49:07

Yaklaşık 20 gram ağırlığında olan ve boynun ön bölümünde yer alan tiroid insanların hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilmeleri için çok önemli olan organlardan bir tanesidir. Tiroid eksikliği ise kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen bir durumdur.

Tiroid Eksikliği Nedir? Neden Olur?

Vücudumuzda yer alan iç organların tamamı büyük görevler üstlenirken insanların yaşamlarına sağlıklı bir şekilde devam etmelerini sağlamaktadır. Tiroid de son derece önemli olan ancak insanlar tarafından görevleri tam olarak bilinmeyen organlar arasında yer alır. Boynun ön kısmında yer alan ve kelebeğe benzeyen bir şekle sahip olan tiroit hormon salgılamakla görevlidir. İnsanlarda bu hormonların eksikliği söz konusu olduğunda vücutlarında birçok farklı sorun yaşanabilirken bu durum tiroid eksikliği olarak isimlendirilir. Normal şartlarda eksik olan tiroid değil, tiroidin salgıladığı hormonlardır.

Tiroid Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Tiroid hormonunda yaşanan eksiklik vücudu kısa sürede etkilemeye başlarken dışarıdan fark edilebilen belirtiler ortaya koymaktadır. Bu belirtilerin ilk sırasında sürekli olarak insanların kendilerini halsiz hissetmeleri durumudur. Bazı durumlarda ses kısıklığı da kendisini gösterirken günlük hayatı olumsuz etkiler. Şişkinlik, üşüme ve titreme, ciltte kuruma ve saç dökülmesi gibi belirtiler de tiroid bezinden salgılanan hormonlarda eksiklik olduğunun belirtileri arasında yer almaktadır. Kadınlarda bu sorun ortaya çıktığında adet düzensizliklerini de tetikleyen durumlardan bir tanesidir. Son olarak birçok kişide bu eksiklik kısa süre içerisinde kilo artışını tetiklemektedir. Bu kilo artışı daha hızlı terleme problemini de ortaya çıkarmaktadır.

Tiroid Eksikliği Nasıl Anlaşılır? Teşhisi Nasıl Yapılır?

Geçmiş dönemlerde yetersiz kalan teknolojik imkanlar, insanların tiroid bezlerinden salgılanan hormonların eksikliğini belirleyememekteydi. Günümüzde ise bu olumsuz durum ortadan kaldırılırken artık kan testleri ve hormonların düzeyini ölçmek için yapılan özel testler ile birlikte bu sorun ortadan kaldırılabiliyor. İlk olarak kandaki değerlerde görülen sorunlar farklı bir test ile bu problemden emin olunması için adımları tetikliyor. Tiroid bezinden salgılanan hormonların düzeyini ölçen özel bir test uygulandıktan sonra tam olarak teşhis konulabiliyor. Bunun sonrasında tedavi için adımlar atılmaya başlanırken insanların günlük yaşantılarını da bir düzene sokması gerekli oluyor.

Tiroid Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Tiroid eksikliğinin kendisini gösterdiği dönemlerde insanların çok dikkatli bir şekilde beslenmesi gerekli olabiliyor. Tüketilen bazı besinler, bu süreci olumlu yönde etkilerden bazıları daha şiddetli belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Tiroid bezinden salgılanan hormonların düzeyine olumlu etkiler yapan besinlerin ilk sırasında süt ve süt ürünleri geliyor. Süt, peynir ve yoğurt gibi ürünler, bu hormonların seviyelerini düzenleyebiliyor. Bunun yanı sıra protein kaynağı olarak gösterilen et ve yumurta da insanlarda hormon düzeylerini değiştiren besinler arasında yer alıyor. Son olarak kişiler balık tüketerek de bu sorunların üstesinden daha kolay bir şekilde gelebiliyor. İlk akla gelen sorunlardan birisi olmayan tiroid eksikliği birçok insanda kendisini gösterirken kısa süre içerisinde tedavi edilebiliyor.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: