Trigeminal nevralji (ani yüz ağrısı) nedir? Neden olur? Belirtileri, sebepleri, tedavisi
Sağlık

Trigeminal Nevralji (Ani Yüz Ağrısı) Nedir? Neden Olur? Belirtileri, Sebepleri, Tedavisi

10 Mayıs 2018 - 13:07:54

Toplumda delirten hastalık olarak bilinen trigeminal nevralji çoğu kişide görülebilen bir hastalık türüdür.

aronya çayı

Nevralji Nedir, Ne Demek?

Oldukça şiddetli olan bıçak saplanmasına benzeyen ve elektrik çarpması şeklinde gelen ağrılardır. Bu ağrılar on beş dakikadan az sürmektedir. Çoğunlukla yüz bölgesinde görülen ağrının adı tregeminal nevraljidir. Bu rahatsızlığın bazı dönemleri hassas geçmektedir. Minimum seviyede olan bir temas durumu dahi şiddetli acıların hissedilmesine yol açmaktadır. Trigeminal nevralji hastalığının en fazla görüldüğü cinsiyet grubu kadınlardır. Elektrik çarpması gibi gelen ağrılar, yanmalar, ısıya duyarlılığın oluşması, karıncalanma gibi rahatsızlıklar hissedilmektedir. Ağrılar dakikalar ya da saniyeler devam edebilmektedir. Bunun yanı sıra bazen ağrılar günler ve haftalar boyunca da sürebilmektedir.

Trigeminal Nevralji Belirtileri Nelerdir?

Ağrılar yüz bölgesinin tek bir kısmında meydana gelmektedir. Elektrik çarpmasına benzer. Belirtiler şu şekilde tarif edilebilir; elektrik çarpması, bıçak saplandığı zaman meydana gelen his, şiddetli ve keskindir. Delirten hastalık olarak bilinen bu rahatsızlık yemek yeme, yüze dokunma, yüzü yıkama şeklindeki etkenler oluşmaktadır.

Trigeminal Nevralji Nedenleri Nelerdir?

Ağrı kanalları aşırı olarak duyarlılaştığı zaman beyinde bulunan ağrı merkezlerindeki duyarlılaşmasından dolayı denetim mekanizması kaybolmaktadır. Bu kayıptan kaynaklı olarak bu hastalık meydana gelir. Nevralji denilen rahatsızlık sinir sistemindeki var olan bir hasardan dolayı oluşabilmektedir. En belirgin nedenler arasında sinir yaralanması, beyin omurilik travması, şeker hastalığı, beyin damar hastalığı, MS ve tümör bulunur. Ağrıyı ciddi oranda arttıran sebepler depresyon, kaygı, uyku bozukluğu ve strestir. Yüzde görülen nevralji kaburgalarda da görülebilmektedir. Ayrıca vücuttaki herhangi bir bölgede meydana gelme olasılığı yüksek olan bir hastalıktır. Yaş ilerledikçe zona geçiren kişilerde devam eder. Hastalığın bitmesine rağmen devam eden bu ağrılara zona sonrası trigeminal nevralji yani ani yüz ağrısı denir. Zona sonrası nevralji elli yaşlardan sonra meydana gelmektedir. Nevraljiyi andıran çeşitli rahatsızlıklardan kaynaklı meydana gelen ağrılar olmaktadır. Bunar diş çürüğü ve diş tedavisi esnasında meydana gelen zedelenmelerdir. Teşhisin koyulmadan önce kişilerin diş kontrollerinin yapılmış olması gerekmektedir.

Trigeminal Nevralji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bazı kişiler normal ağrı kesicilerden kullansa da bu ağrılar için özel ağrı kesiciler bulunmaktadır. Tedavinin süresi hafta veya ay olarak devam edebilir. İlaçların yetersiz olduğu durumlarda ise yüz bölgesine varan sinirlerin beyinden çıktığı aşamada yakılması veya uyuşturulması mümkündür. Bu hastalıkta trigeminal sinire uygulanan işlemler aracılığı ile ağrılar uzun süreler yok edilmektedir. Sinirin 3 dalı olan yüz bölgesinde ağrıya neden olan sinir yakılmaktadır. Bu üç sinirden üst çeneye ve alt çeneye giden vardır. Trigeminal nevralji tedavisinden sonra kişi üç ila sekiz yıl ağrı yaşamamaktadır.

aronya çayı

Yorumlar
İdris Aydın 10 Mayıs 2018 - 13:17:54 Delirten hastalık nedir? Nasıl olur? Belirtileri nelerdir? Kurtulmak için neler yapmak gerekiyor? Tedavisi var mı acaba? Kullanılan ilaçlar olumlu etki görmeye yardımcı olur mu? Bu hastalığın teşhisi nasıl konur?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı