Tüy sarartma işlemi nasıl yapılır? Tüyleri sarartma yöntemi zararlı mı?
Yaşam

Tüy Sarartma İşlemi Nasıl Yapılır? Tüyleri Sarartma Yöntemi Zararlı mı?

10 Mayıs 2018 - 15:57:56

Kadınların sıklıkla uyguladığı tüy sarartma işlemi tüylerin belirginliğini azaltan bir yöntemdir.

Tüy Sarartma İşlemi Nedir?

Siyah tüyler insanın hayatını kısıtlayan can sıkıcı bir sorun olarak karşımıza çıkar. Tüy köklerine renk verme görevine sahip olan pigmentler sayesinde kıllar ten renginin durumuna göre siyah ya da sarı olarak çıkar. Birçok kişinin tüyleri siyah renge sahiptir. Siyah renkteki tüyler vücudun görünür kısımlarında olduğu zaman kişinin kendisini çirkin hissetmesine yol açabilir. Bu yüzden siyah tüylerin rengine çözüm bulmak gerekir. Siyah tüyleri tamamen ortadan kaldırmak yeniden çıkmasına ve daha gür bir şekilde varlığını göstermesine neden olabilmektedir. Bu duruma yol açmadan tüylerin rengini sarıya dönüştürerek bu problemden kurtulmak mümkündür. Hem yüz bölgesindeki hem de diğer bölgelerdeki tüylerin sarartılması oldukça kolaydır. Bunun yapılabilmesi için çeşitli yöntemlerin varlığından haberdar olan insanların uygulamaya geçmesi çözüme ulaşmanın adımıdır.

Tüyleri Sarartmak İçin Makyaj Yapmak

Bazı kişiler yüz kısmındaki tüylerin ortadan kaldırılması için makyaj yapmayı tercih etmektedirler. Fakat bu yolun seçilmesi cildin zarar görmesine yol açabilir. Cildin sürekli olarak fondöten ve diğer kapatıcılar ile kapatılması cildin nefes almasını engeller. Dolayısı ile cildin erken bir zaman diliminde yaşlanmaya giderek kırışıklık gibi etkenler meydana gelir. Bu tip çözümler yerine tüyleri sarartmak akıllıca bir çözüm olabilir. Tamamen doğal yollarla bunu yapmak avantajlıdır. Doğal yöntemlerin arasında oksijenli su yöntemi, papatya ile tüylerin sarartılması, limon gibi çeşitli yollar mevcuttur. Kişinin tercihine göre bu yöntemlerden biri uygulanarak tüyler sarartılabilir. Yapılan işlemler sayesinde kişi kendi cildi ile barışmaya başlar ve zaman içerisinde kaybettiği özgüveni tekrardan kazanır.

Doğal Tüy Sarartma Yöntemleri Nelerdir?

Oksijenli su yöntemi pek rağbet gören bir tercih değildir. Oksijenli su çeşitli zahmetlere yol açabilir. İşlemin yapılması için pamuğa oksijenli suyun dökülmesi ve bu pamuğun tüylerin üzerine sürülmesi yeterlidir. Kurutma işlemi için saç kurutma makinası kullanılabilir. Her uygulama sonrasında tüylerin rengi biraz daha açılmaktadır.

Papatya ile Tüy Sarartma Nasıl Olur?

Papatya suyu ve papatya yağı tüylerin sarartılmasını sağlar. Kurumuş papatya 2 dakika kadar kaynatılır. Su soğuduktan sonra siyah renkte olan tüylerin üzerine bu su sürülür. Kuruma süreci için güneşe çıkılır. Kış aylarında kurutma için saç kurutma makinası da tercih edilebilir.

Limon ile Tüy Sarartma Nasıl Olur?

Limonda askorbik asit isminde bir madde vardır. Maddenin tüyleri sarartma konusunda etkisi bulunduğu için limon ile tüylerin sarartılması mümkün olabilir. Limon sarartma yapılacak kılların üzerine sürülür. Sürme işlemi dairesel hareketlerle ve beş dakika yapılmalıdır. Limon yerine limon yağı da tercih edilebilir. Pamuk yardımı ile limon yağını tüylerin üzerine sürmek, istenilen sonucun elde edilmesini sağlar. Tavsiye edilen bu işlemler iki günde bir uygulanabilir. Tüyleri sarartma yöntemi olarak en çok tercih edilen limon vücudun her yerine uygulanabilmektedir.

Yorumlar
Aslı Aktan 10 Mayıs 2018 - 16:07:56 Tüyleri sarartma yöntemi zararlı mı? Nasıl yapılır? Kolumdaki tüyleri aldırmak yerine sarartmayı düşünüyorum. Zaten çok yok ama ben rahatsız oluyorum. Doğal yöntemler işe yarar mı? En etkili yöntem hangisidir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: