Yaşam 02 Şubat 2021 - 20:40:20

Vak Vak Meyvesi ve Ağacı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Vak Vak Meyvesi ve Ağacı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Vak vak ağacı; nareepol ismi ile de bilinen kız, bayan anlamına gelen ve bitki anlamına gelen, Tayland'da yetişen, meyveleri kadına benzeyen ilginç bir ağaçtır.

Vak Vak Meyvesi Nedir?

Vakvak ağacı meyveleri, bir efsane olan bilinen vak vak adasında bir ağaçta yetişen kadın ve hayvan figürleri şeklinde olan bir meyve olarak tabir edilmektedir. Efsaneye göre bu ağaç Vak Vak Adası'nda yetişmektedir ve ağaçtan belli sesler çıkmaktadır. Tayland, Himlayalar ve Sri Lanka bölgesinde yetişen bu ağacın orijinali Petchaboon yöresinde yetişmektedir. Halk arasında kadın ağacı olarak tabir edilmektedir.

Vak vak ağacı yaklaşık olarak 20 yılda bir meyve vermektedir. Bu meyvelerin ağaçtan kopartılmaması gerekmektedir. Eğer ki dalından kopartılırsa ağaç canlılığını yitirmektedir. Vak vak meyveleri yetiştirildikleri bölgede toplanır ve çeşitli işlemlerde geçirilerek toplanır. Genel olarak biblo şeklinde kullanılan bu meyveler aynı zamanda yenebiliyor. Tadının ise oldukça tuzlu ve ekşi olduğu belirtilmektedir.

Vak Vak Ağacı Nedir? Gerçek mi?

İslam dinine göre vak vak ağacı cehennemde bulunan ve insan şeklinde meyveleri olan efsanevi bir ağaçtır. Aynı zamanda tarihsel olarak bir olaya ismini vermiştir. Birtakım araştırmalara göre 1656 yılında Sultanahmet'te bulunan bir çınar ağacına birçok insan asılmış ve tarihte bu olay vaka-i vakvakiye olarak nitelendirilmiştir.

Vak vak ağacının ülkemize girmesi, ve ülkemizde yetiştirilmesi yasaktır. Çünkü bu ağaç iklim itibari ile farklı bölgelerde yaşanmaktadır ve aynı zamanda İslam mitolojisine göre daha farklı anlamlar içermektedir. Ülkemiz bitki örtüsü ve iklimi itibariyle pek çok bitkiye ev sahipliği yapmaktadır. Fakat üretilmesi, yetiştirilmesi yasak olan meyveler ve ağaçlara da bulunmaktadır. Vak vak ağacı tek değildir. Bunun yanı sıra birçok bitki ve ağaç türü de özellikleri açısından hem uygunluk sağlayamamaktadır. Bu nedenle yetiştirilmesi yasaklanmaktadır. Rivayetlere göre bu ağacın meyveleri canlı fakat konuşamıyordu. Fakat ellerini ayaklarını hareket ettirebiliyor ve gülümseyebiliyorlardı. Meyveler kopartıldığı zaman ise kısa sürede ölüyormuş. Rivayetlere göre başlarda hurmaya benzeyen bu meyveler geliştikçe bir kadın hatlarını andırmaktadır.

Vak Vak Ağacının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Hem dış görünüş hem de tadı itibari ile oldukça değişik, alışılmışın dışında bir meyve olan vak vak meyvesi genel olarak yetiştirildiği ülkede biblo olarak kullanılmaktadır. Bu meyve türünün faydalarına dair yapılan herhangi bir çalışma yoktur. Yetiştirildiği ülkelerde de çok fazla tüketilmediği için görüntü itibari ile dikkat çekmektedir. Tat olarak ekşi ve biraz da tuzlu olduğu söylenmektedir. Müslüman denizcilerin maceralarında yer alan vak vak ağacı tarih boyunca birçok kez tasvirlerde yer almıştır.

Vak Vak Meyvesinin Zararları Nelerdir?

Bir yiyecek olarak değil genel olarak görsel hitabı bulunan vak vak meyvelerinin bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Ülkemizde yetiştirilmeyen bu meyve pek çok edebi eserde kendine yer bulmuştur. Tüketimi değil daha çok görselliği tercih edildiğinden araştırmalar da bu şekilde yönlendirilmiştir.

  • vak vak meyvesi
  • vak vak ağacı
  • vak vak meyvesi nedir
  • vak vak ağacı nedir
  • nareepol
  • vak vak ağacının faydaları
  • vak vak meyvesinin zararları
Yorumlar
Özgür Çetin Uzakdoğu özellikle hint mitolojisinde yeri olan bir şey ama bunun gerçekliği pek mümkün değil. Günümüzde yayınlanan görsellerdeki meyveler plastik kalıpların içinde gelişmiş meyvelerdir. Elmayı da bir kalıba sıkıştırsanız elma da kalıbın şeklini alacaktır. Kadın şeklindeki meyveleri olan vakvak ağacı gibi bu tarz şeylere pek inanmayın ;) cevapla
yorum yaz
Cbd Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Ne İçin Kullanılır? Kullananlar ve Fiyatları