Yaşam 03 Şubat 2021 - 08:51:24

Pırtımpırt Yemeği Nedir? Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Pırtımpırt Yemeği Nedir? Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Pırtımpırt yemeği; temelde bir et yemeği olmasına karşın içerisinde asma yapraklarının da bulunduğu tam bir şifa deposu olarak adlandırılan, Kayseri'nin Develi ilçesine özgü bir tariftir.

Pırtımpırt Yemeği Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Anadolu mutfağının kendine has tadı ve özellikleri ile bilinen bir yemeği olan pırtımpırt, yiyenleri kendine hayran bırakan bir lezzete sahiptir. Adını içerisinde bulunan asma yapraklarının parçalanmasından alan bu yemek ekşimsi bir tada sahiptir. Bu özelliği onu ıspanak gibi yemeklerden ayırmaktadır. Kayseri'nin Develi yöresine ait olan bu yemek ta bir şifa deposu olarak nitelendirilmektedir.

Pırtımpırt yemeği aynı zamanda kirtimburt adı ile de bilinmektedir. Taze asma yaprakları ile yapılan bu yemek aynı zamanda et de eklenerek yapılmaktadır. Asma yaprakları çok uzun yıllar boyunca şifa amacı ile kullanılmıştır. Kansızlığı önlemeye yardımcı olan bu bitki aynı zamanda bağırsaklar için de faydalıdır. Et ise içerisinde bulunan demir sayesinde hem kansızlık problemlerini önler hem de kişinin alması gereken proteinleri barındırır. Pırtımpırt yemeği içerisinde bu vitaminlerin her biri bulunduğu için oldukça sağlıklı bir yiyecek olarak nitelendirilmektedir. Kayseri'ye özgü bir yemek olsa da son zamanlarda ülkemizde pek çok yerde tüketilmeye başlanmıştır.

Pırtımpırt Yemeği Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Hem lezzetli hem de faydalı olan pırtımpırt yemeğinin tarifi için gerekli olan malzemeler şu şekildedir:

 • Yaklaşık yarım kilo et,
 • Yarım kilo asma yaprağı,
 • 2 tane taze soğan,
 • 2 su bardağı miktarında nohut
 • 2 çay bardağı kadar aşurelik buğday,
 • 3 yemek kaşığı kadar tereyağ
 • 2 yemek kaşığı kadar domates salçası,
 • Tuz ve toz kırmızı biber

Malzemeler yukarda bahsedildiği şekildedir. Kullanılan her şeyin taze olması besleyicilik açısından önemlidir. Bu yemeği hazırlamak için gecede nohutu be buğdayı suya koyup ıslatınız. Daha sonra suları boşaltın ve aynı tencerede ikisini de haşlayın. Haşlama işleminden sonra süzünz ve sonrasında asma yapraklarını haşlayınız. Süzdükten sonra ise ince ince doğrayınız. Tencerede tereyağını bir güzel eritip içerisine soğanları doğrayınız. Soğanları pembeleşinceye kadar kavurup ardından eti ekleyiniz. Eti kavurunuz. Sonrasında salçayı suda ezerek tencereye ilave ediniz. Bu karışıma daha sonra asma yaprağını, buğdayı ve nohutu ekleyiniz. Üzerini 1 parmak kadar geçecek şekilde su koyup kapağını kapatınız ve pişirmeye bırakınız. Gördüğünüz gibi oldukça kolay hazırlanan bu yemek tam bir şifa deposudur.

Pırtımpırt Yemeği Nereye Aittir?

Gelişen teknoloji ile birlikte artık her yemek her yörede yapılmaktadır. Fakat her lezzetin asıl olarak ilk yapıldığı bir yer bulunmaktadır. Pırtımpırt yemeği ilk olarak Kayseri'de yapılmış ve Develi yöresine ait olarak ortaya çıkmıştır. Tazen asma yapraklarının ekşi lezzetini alan bu yemek son zamanlarda lezzeti ve faydaları sayesinde Türk mutfağında oldukça yer kaplamaktadır. Anadolu mutfağı çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Oldukça lezzetli ve faydalı bir yemek kültürü bulunmaktadır.

Pırtımpırt Yemeğinin Faydaları ve Zararları

İçerisinde bulunan asma, buğday, et ve nohut sayesinde hem demir emiliminin sağlanmasını hem de lifli beslenmeyi sağlayan pırtımpırt yemeği, bağırsaklar için oldukça faydalıdır. Bilinen herhangi bir zararı ya da yan etkisi bulunmamaktadır. Kırmızı toz bibere alerjiniz varsa eklemeyebilirsiniz. Eğer önemli bir rahatsızlığınız varsa yağ ve tuz oranını ona göre ayarlayabilirsiniz.

 • pırtımpırt yemeği
 • kirtimburt
 • pırtımpırt yemeği nedir
 • pırtımpırt yemeği nereye aittir
 • pırtımpırt yemeği nasıl yapılır
 • pırtımpırt yemeği faydaları ve zararları
 • pırtımpırt yemeğinin tarifi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Tırnakların Kenarındaki Etlerin Soyulması Nasıl Önlenir?