Yaşam 22 Kasım 2021 - 19:24:07

Ayakkabının Kaymaması İçin Ne Yapılır?

Ayakkabının Kaymaması İçin Ne Yapılır?

Ayakkabının kaymaması için; sprey, ayakkabı altına silikon sıkmak, taban pedi yada farklı bazı aparatlardan yararlanabilirsiniz.

Ayakkabının Kaymaması İçin Ne Yapmalı?

Ayakkabılar günlük hayatta rahatlığımız için önemli bir eşyadır. Sıcak yüzeylerden, soğuktan ve ayağımıza zarar verebilecek birçok etkenden korurlar. Aynı zamanda kıyafetlerimiz ile bir bütün olarak tarzımızı ortaya çıkarlar. Her zaman ayakkabı alırken ilk olarak modeline bakılır ve ardından ayakkabını kalitesi kontrol edilir. Ancak genellikle ayakkabının dışarıda giyilirken kayma sorunu ile karşılaşıp karşılaşılmayacağı hesaplanmamaktadır.

Günümüzde ayakkabının kaymasına çözümler geliştirilmeye başlanmıştır. Özellikle kış aylarında havaların yağışlı olması durumunda ayakkabınız kayıyorsa onu giymemek yerine, çözümler araştırmalısınız. Kayan ayakkabılar insanlar için oldukça büyük tehlikeleri çağırabilir. Kış aylarında karlı havalarda, yerin buz olması gibi durumlarda kaymanız sağlığınıza zarar verebilir. Bu nedenle çözümünüzü hızlı bir şekilde üretmeli ve ayakkabının kaymaması için gerekli işlemleri yapmalısınız.

Ayakkabının Kayması Nasıl Önlenir?

Her zaman mutfağımızda kolayca bulunabilen patates, ayakkabının kaymasını önlemek için size bir çözüm olacaktır. Patates bilindiği gibi içerisinde yüksek oranda nişasta barındırmaktadır. Bu özelliği ile de ayakkabılarımızın kaymasını önleyebilecek özelliğe sahiplerdir. Yapmanız gereken oldukça basittir. Büyük boy bir patatesi ikiye bölerek patatesi ayakkabınızın tabanına sürmek. Tabanın tamamına sürdükten sonra kurumasını beklemeniz gerekmektedir. Kuruduktan sonra artık dışarı rahat bir şekilde çıkabilirsiniz. Bu yöntem ile ayakkabının kayma oranı yüksek oranla azalacak ve ayakkabınızı kontrollü bir şekilde giyebileceksiniz.

Topuklu ayakkabının kaymaması için zımpara kağıdı yöntemini uygulayabilirsiniz. Ayakkabının tabanını zımparalayıp, ardından endüstriyel güçte yapıştırıcı olan tutkal uygulayınız. Tutkal kuruduğu zaman lastiksi ve kaymaz bir taban meydana gelmektedir.

Ayakkabının Kayması Nasıl Önlenir?

Ayakkabının Kaymaması İçin Aparat Nedir?

Evde üretebileceğiniz pratik çözümlerin yanı sıra ayakkabınızın tadilat edilmesini sağlayabilirsiniz. Kayan ayakkabıyı bir ayakkabıcıya götürdüğünüzde tabanına kauçuk taban takabilmektedir. Özellikle çizmelerde ve klasik ayakkabıların alt tabanları kaygan olduğu için kullanımı kaygan zeminlerde zor olmaktadır. Bunun için ayakkabının altına yerleştirilecek bir tabanlık kayma sorununu tamamen ortadan kaldırabilir.

Kayma sorunu nedeni ile çoğu ayakkabı firması ayakkabılarının altının kaymaması için bu malzeme ile kaplamaktadır. Eğer kayma problemi ile sıklıkla karşılaşıyorsanız ayakkabı alırken tabanı kontrol edebilirsiniz.

Ayakkabı Kaymasını Önleyici Çözümler

Yukarıda yazan yöntemlerin yanı sıra günümüzde ayakkabı dükkanlarında kayma sorununa karşı tabanlıklar ve spreyler satılmaktadır. Tabanlıklar ayakkabının altına takılmakta ve kayma sorunu ortadan kalmaktadır. Farklı renklerde tabanlıklar olduğu için her ayakkabınız için bulabilirsiniz. Böylelikle ayakkabınızın modelini bozmadan kayma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Ayakkabı mağazalarında satılan ayakkabı kaymasına karşı spreylerde bir diğer çözüm kaynağınız olabilir. Buradaki önemli detay ise, satılan kaymaya karşı spreylerin özünde patates bulunmaktadır.

Ayakkabı Kaymasın Diye Ne Yapılır?

Evde ayakkabı kaymasına karşı alacağınız yöntem olarak söylediğimiz patates, spreylerde yoğun olarak kullanılmaktadır. Spreylere para ödemek istemiyorsanız evdeki patatesi deneyebilir ve kayma sorununu ortadan kaldırmayı başarabilirsiniz.

Sizlerle paylaştığımız bu yöntemler sayesinde sevdiğiniz ancak kaydığı için rahat giyemediğiniz ayakkabıları tekrardan gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Böylelikle kaymayan ayakkabı tabanları artık sizin için daha sağlıklı olacaktır.

  • ayakkabının kaymaması
  • ayakkabı kayması nasıl önlenir
  • ayakkabı kaymasına çözüm
  • ayakkabı kayma önleyici
Yorumlar
Leyla Fırat Özellikle kış aylarında ayakkabılar çok kayıyor. Bunu nasıl önleyebiliriz? İnternette bazı sitelerde değişik aparatlar satılıyor ama hiç kullanmadığım için işe yarıyor mu yaramıyor mu emin olamıyorum. cevapla
özgül acar ayakkabının kaymasını engellemek için özellikle yağışlı havalarda ne yapabiliriz? Kısa kısa adımlarla yürümeye çalışıyorum ama topuklu ayakkabılarla ne kadar dikkat etsem de yine de kaymaktan kendimi kurtaramıyorum :( cevapla
Özlem Çakar Topuklu ayakkabının kaymaması için bir yöntem var mı onu öğrenmek istiyorum. Ayakkabıların tabanı genelde kayıyor ve ayak burkulmasın neden olabiliyor. Bu durum birkaç kere başıma geldiği için alternatif bir yöntem arıyorum. cevapla
Murat Tekcan Kış aylarında genel olarak bu durum çok fazla başıma geliyor. Ayakkabının kaymasını engellemek için nasıl yöntemler var öğrenmek istiyorum. Özellikle klasik ayakkabı modellerinin altları biraz düz olduğu için çok sorun oluyor. İş dolayısıyla da klasik giyinmek zorundayım. Ne önerirsiniz? cevapla
Sevda Çam Karda ayakkabının kaymaması için nasıl bir yöntem uygulamam gerekiyor onu öğrenmek istiyorum. Kar botu almak yerine kendi ayakkabılarıma birtakım yöntemler deneyerek kaymayı önlemek istiyorum. Bazı aparatlar spreyler ve limon uygulaması yapılıyor sanırım. Hangisi daha etkili? cevapla
12

Toplam 2 sayfada 6 adet yorum var! Şuan 1. sayfadasınız.

yorum yaz
Deri Altı Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Geçer? Deri Altı Sivilce Patlatma