Sağlık

Bağışıklık Güçlendirici Bitkiler Nelerdir?

23 Eylül 2020 - 09:32:18
Bağışıklık güçlendirici bitkiler nelerdir?

Bağışıklık güçlendirici bitkiler ve besinler sayesinde bağışıklığımızı güçlendirebilir ve bakterilere karşı geniş önlemler alabiliriz.

Bağışıklık Sistemi Nedir? Neye Yarar?

Yaşam alanlarımızda aslında insanların göremeyeceği küçüklükte birçok bakteri bulunmaktadır. Bu bakterilerin yan etkilerini her zaman görmeyiz. Bunun sağlayan ise insan vücudunun bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemimiz hastalıklara karşı direnç göstermemiz için çok önemli bir rolü vardır.

Bağışıklık Sisteminin Önemi Nedir?

Bağışıklık ne kadar güçlü olursa vücut o kadar dirençli ve enerjik olur. Bağışıklık sisteminde görülen zayıflamalar ise insanların hastalıklara karşı daha dirençsiz olmasının yolunu açar. Zayıflamış bağışıklık sadece dışarıdan gelecek olan tehditlere karşı değil kanser gibi hastalıkların da ilerlemesine dur diyemez hale gelebilir. Bir birey olarak bağışıklık sistemimizi tanımalı ve ona zarar verebilecek davranışlardan kaçınmalıyız. Bunun yanı sıra bağışıklığın kuvvetlenmesi içinde gerekli olan bütün önlemlerimizi almalıyız. Bağışıklık güçlendirici bitkiler ve besinler düzenli olarak tüketilmelidir. Düzenli ve dengeli beslenmemiz ile de bağışıklığımızı her zaman güçlü tutabilir, yaşam kalitemizi artırabiliriz.

Bağışıklık Sistemine Ne İyi Gelir?

Öncelikle bağışıklığı güçlendirmek için belirli bir besin listesinin kategorize edilmesi tam manası ile doğru olmayacaktır. Çünkü bağışıklığımızın birçok besine ihtiyacı vardır. Buradan çıkan sonuç ise vitamin ve mineral alımının yeterli bir şekilde alınması anlamı çıkmaktadır. Dengeli beslenme tam olarak da bu ihtiyacımızı karşılayacaktır. Ancak bazı besinler vardır ki bu besinler gerçekten de bağışıklığın güçlenmesinde büyük destekçi olmaktadır. Sarımsak, havuç, limon, domates, soğan, portakal, bal, maydanoz, yumurta, kırmızı ve beyaz et bağışıklığı kuvvetlendiren besinlerin başında gelmektedir. Burada listelenen besinlerden eğer sizlere alerjik etki gösteren varsa tüketmemeniz önemlidir.

Bağışıklık Sistemine İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

A vitamini eksikliği bağışıklık sisteminin bulaşıcı hastalıklara karşı olan direncini düşürmektedir. Kara lahana, yoğurt, inek sütü A vitamini eksik olanların tüketmesi gereken besinler arasındadır. B6 vitamini bağışıklık için önemlidir. Virüs ve bakterilerin bağışlık sistemi üzerindeki hakimiyetinin artmasının nedenleri arasında B6 vitaminin düşük olması yatabilir. Böyle bir durumda ise esmer pirinç, sarımsak, toz acı biber ve adaçayı tüketimi artırılmalıdır. Burada önemli bir detay ise yüksek miktarlarda tüketilen B6 vitamininin vücuda zararlı olmasıdır. Dengeli tüketilmesi gerekir. C Vitaminin bizler için ne kadar önemli olduğunu herkes bilmektedir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve türevi hastalıklara karşı direncimizin artmasına katkıda bulunmaktadır. C vitaminin karakteristik özelliği ile tek başına kurtarıcı bir özelliğinin olmadığı da bilinmekte. Bunun için diğer vitaminlerinde yeterli düzeylerde olması gerekir.

Bağışıklık Sistemine Sporun Etkisi

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve vitaminlerin yanında sporunda önemi oldukça büyüktür. Daha kaliteli bir yaşam tarzına ulaşmak için spor her açıdan bizlere fayda sağlıyor. Günlük hareketliliğimizi yeterli seviyelere çıkarmamız bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesi içinde önemlidir. Dengeli beslenme ve spor yaparak vücudumuzun direncini yükseltebiliriz. Özellikle sporu, temiz havada doğa ile iç içe bir ortamda yaparsak kaliteli oksijen sayesinde bütün organlarımız daha verimli bir şekilde çalışabilecektir. Sağlığımız için çok büyük bir öneme sahip olan bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz bu ayrıntılara dikkat etmemiz ile mümkün olabilmektedir.

Yorumlar
Gözde Ekici Çocuklarda bağışıklık güçlendirmek için ne yapmak gerekiyor? Malum okullar açıldı ve bu dönemlerde daha çok hasta oluyorlar. Soğuk günlerde hasta olmamaları için beslenme açısından bize ne önerirsiniz? cevapla
Ebru Yüksel Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir? Bağışıklığı doğal yollarla güçlendirmek için nasıl bir yöntem uygulamak gerekiyor? Hangi vitaminler ve yiyecekler daha sağlıklı olmaya yardımcı olur? cevapla
yorum yaz