Sağlık

Viskinin Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? Yapılışı Nasıldır?

02 Ağustos 2018 - 11:59:52
Viskinin faydaları ve yan etkileri nelerdir? Yapılışı nasıldır?

Alkol çeşitleri arasında en karakterli ürünlerden birisi olan viski, tüm dünyada düzenli olarak tüketilen ve sevilen bir alkollü içecektir.

Viski Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Alkollü içkiler, doğru şekilde kullanıldıklarında vücuda belirli oranda keyif verdiğinden insanlar tarafından düzenli olarak kullanılmaktadır. Alkollü içecek tanımı son derece geniş kalırken çok sayıda farklı çeşit yer alır. Bazı alkoller elde edilme şekli sebebiyle daha pahalı olurken bazıları daha uygun fiyatlardan satışa sunulur. Viski de pahalı alkoller arasında yer alırken en özel ürünlerden birisidir. Viski kelimesi bazı dillerde hayat suyu anlamı taşımaktadır. Ülkemizde viski tüketimi oldukça yüksek düzeylerde gösteriliyor olsa da dünya üzerinde İskoçya, İrlanda, Kanada ve ABD bu listenin en üst sırasında yer alan ülkelerdir.

Viskinin Yapılışı Nasıldır? Nasıl Elde Edilir?

Viski genel anlamda tahıl ürünü, maya ve su kullanılarak üretilmektedir. Tahıl ürünün değişikliği viskinin türünde de değişiklikler olmasına sebep olmaktadır. Viskinin ilk aşaması maltlama olarak isimlendirilen işlemdir. Tahıl ürünü özel su dolu tanklara alınarak burada suya doygun hale gelmesi sağlanır. Sonrasında lapalama aşamasına geçilir ve burada tahıl ürünleri sıcak su ile buluşmaktadır. Alkolün karışıma girdiği aşama olan üçüncü aşama fermantasyon aşamasıdır. Bu aşamada alkol viskiye gelir ve ana hatlarıyla viski oluşmaya başlar. Bu sürecin ardından dördüncü aşama olarak damıtma aşaması gelir. Bu aşamada birçok alkol türünde kullanılmaktadır. Son aşamada da olgunlaşmaya bırakılan viskiler içime hazır hale gelene kadar bekletilmektedir.

Viskinin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Diyet yapan ve kilosuna dikkat eden kişiler genelde alkollü ürünleri tüketemeyeceklerini düşünürler. Ancak viski kilo aldırmayan alkollü bir içkidir ve bu süreçte rahatlıkla tüketilebilir. Ayrıca araştırmalar kalp sağlığı için de faydalı olduğunu göstermektedir. Kanser ile verilen savaşta ve beyin fonksiyonlarının en iyi şekilde çalışmasını sağlamakta viski tüketiminin rolü büyüktür. İnsanlarda felç riskini önemli oranda azaltabilen bir üründür. Bu özelliği sebebiyle de birçok hastalıkta düzenli olarak hastaların kullanması istenir. Alkollü yapısı kişilerin stresten uzaklaşmasını ve daha rahat saatler geçirmesini sağlayacaktır.

Viskinin Yan Etkileri Nelerdir?

Bağımlılık yapan ürünlerden birisi olduğu için viski tüketimine çok dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde çok fazla tüketime başlanır ve bu durumda da yan etkiler kendisini gösterebilir. İlk olarak karaciğer üzerinde çok olumsuz etkiler göstermektedir. Karaciğer rahatsızlığı olan kişilerde hastalığın ilerlemesine sebep olabilir. Yoğun bir biçimde viski kullanmak gözde yer alan sinir hücrelerinin zarar görmesine sebep olmaktadır. Uzun vadede bu durum ciddi göz hastalıklarının oluşmasına da sebebiyet verebilir. Ayrıca düzenli olarak kullanımı durumunda insanlarda uyku problemlerine sebebiyet vermektedir. Pahalı içkiler arasında yer alan viski, insana vücuduna faydaları olan ancak yanlış kullanımda yan etkileri rahatlıkla ortaya çıkabilen bir üründür.

Yorumlar
Filiz Oğuz 02 Ağustos 2018 - 12:09:52 Viskinin yanında ne gider? Ana maddesi nedir? Zararları var mı? Etkileri ne kadar sürer? Kaç saat boyunca devam eder? Alkol kullanıyorum ama viskiyi hiç denemedim merak ediyorum açıkçası. Kaç bardak içilmeli?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: